T.C Çankırı Belediye Başkanlığının İki Ay Süredir Hiç Bir şey Yapmadığını Belirtenler Bu Haberi Dikkatli Okusun

13.06,2019 Perşembe günü saat 09:30’da basın mensupları ile bir araya gelen Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, seçildikten 2 ay sonra ilk defa konuştu.

T.C Çankırı Belediye Başkanlığının İki Ay Süredir Hiç Bir şey Yapmadığını Belirtenler Bu Haberi Dikkatli Okusun
13 Haziran 2019 - 21:25 - Güncelleme: 14 Haziran 2019 - 08:22

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen Basınla İlk kez Bir Araya Geldi

 

T.C Çankırı Belediye Başkanlığımızın iki ay süredir hiç birşey yapmadığını belirten arkadaşlar lütfen bu haberi dikkatli bir şekilde okumanızı rica ederiz..

 

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya gelerek genel değerlendirmede bulundu.

 

13.06,2019 Perşembe günü saat 09:30’da basın mensupları ile bir araya gelen Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, seçildikten 2 ay sonra ilk defa konuştu.

 

Başkan Esen,  Başkanlık makamında gerçekleşen basın toplantısında basın mensuplarından gelen soruları da yanıtladı. 

 

İsmail Hakkı Esen Çankırı Belediyesi'nin mali durumunun hiç iç açıcı olmadığını söyledi. Çankırı Beldiye Başkanı İsmail Hakkı Esen'in konuşması aynen şöyle:

 

Göreve başladığı günden itibaren kurum içerisinde tasarruf tedbirleri uygulayan Esen, Çankırı Belediyesi’nin öz kaynaklarını etkin ve verimli bir şekilde kullanacaklarını ifade ederken, yapılacak tasarruflarla mali tabloyu da düzene koyacaklarını açıkladı.

 

Yerel ve Ulusal Basınımızın Değerli Temsilcileri,

 

31 Mart yerel seçimleri öncesinde hoşgörü, samimi, dürüst ve ahlaklı bir şekilde yürüttüğümüz seçim çalışmalarımızın sonucunda halkımızın güvenoyunu alarak 4 Nisan’dan itibaren Belediye Başkanlığı görevini üstlendim. Öncelikle doğup büyüdüğüm bu topraklara hizmet etme onurunu ve gururunu yaşattıkları için kıymetli hemşerilerime teşekkür ediyorum.

 

Personel Maaşını Kredi İle Ödemişler

 

Göreve geldiğimiz gün itibariyle çalışmalarımıza başladık. Titizlikle belediye hizmetlerini inceleyip birimleri ve personelimizi yakından tanımaya çalıştık. Tabiri caizse ince eleyip sık dokuduk. Şunu en başta açıkça belirtmeliyim ki, 4 Nisan itibariyle devraldığımız Çankırı Belediye Başkanlığı’nın toplam borcu resmi olarak 62 milyon 104 bin TL’dir. Şubat 2019’da belediye personelinin maaşını ödemek için 36 ay vade ile bir bankadan 4 milyon TL kredi çekildiğini de burada özellikle ifade etmek istiyorum. Ayrıca belediyemizin eski döneme ait yeni faturalandırılan borcu da 3 milyon TL’nin üzerindedir. Bunun yanında TCDD parkı için geçmiş dönemde imzalanan protokolle yapılacak çalışmalar için belediye kasasından yaklaşık 17 milyon TL para çıkacaktır. Çankırı Belediyesi’nde mali tabloyla ilgili durum çok iç açıcı değilken, belediyeye ait mülklerin birçoğunun satıldığı da hepimizin malumudur.

 

Personel Sayısı 1.150

 

Belediyeyi devraldığımız gün çalışan personel sayımız 142’si memur olmak üzere toplamda 1.150’dir.

 

Ortak akıl ve ortak karar diyerek çıktığımız bu yolda şehrimizi gerçek sahipleri yani vatandaşlarımız ile birlikte yöneteceğimizi söylemiştik. Bu anlamda göreve gelir gelmez Hilal Masa birimini daha aktif hale getirdik. Buradan halkımızın sesine kulak veriyor, halkımızdan gelen şikâyetleri hızlı bir şekilde çözüme kavuşturuyoruz.

 

Biz dünyada eşi benzeri görülmemiş projelerin peşinde değiliz. Amacımız, üretken belediyecilik vizyonu ile Çankırı’yı yaşanabilir ve ekonomik bir kent haline getirmektir. Şehrimizin öncelikli ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirmek istediğimiz projelerimizin kaynak incelemelerini devam ettiriyoruz. Yıllardır çözülememiş ve ertelenmiş problemlerin çözümüne ulaşmak noktasında elimizden geleni yapıyoruz. Allah’ın izni ile birçok sorunu kısa sürede çözüme kavuşturacak ve bunu sizler aracılığı ile kamuoyu ile paylaşacağız.

 

Makam Araçlarını İptal Ettik

 

Tasarruf tedbirleri olmazsa olmazımızdır. Tasarruf tedbirleri kapsamında birim müdürlüklerimizde kullanılmak üzere kiralanan araçların ihalelerini iptal ettik. Araçların teslimini gerçekleştirdik. Ayrıca makam araçlarını da oluşturduğumuz havuz sistemine devrettik. Bu sayede 2 aylık süreçte sağladığımız akaryakıt tasarrufu 7’dir.

 

Çankırı Belediyesi’nin bazı dernek ve kuruluşların aylık kira bedellerini karşıladığını tespit edip, bu ödemeleri de tamamen iptal ettik.

 

Kimseyi Hor Görmeyeceğiz

 

Biz kimseyi hor görmeden, ayrıştırmadan Beytül Mal’a Şehrül Emin olacağız. Seçildiğimiz gün parti rozetimizi çıkartarak Çankırı’nın başkanı olacağımızı söylemiştik. Bu anlamda hiçbir siyasi partiyi mensubu olmaktan şeref duyduğum Milliyetçi Hareket Partisi’nden ayırt etmeyeceğimi bir kez daha ifade ediyorum. Biz siyasi düşüncelere değil, ehliyet ve liyakata önem veriyoruz.

 

Hanımlar Lokallerini Kapattık

 

Kültür Müdürlüğümüz bünyesinde yüzlerce personelle hizmet veren ve aylık kira bedelleri 70 bin TL’ye yaklaşan bazı hanımlar lokallerini de kapattık. Gelişi güzel düzenlenmiş ve kontrolü zorlaşmış bu hizmetleri kendi binalarımızda daha tasarruflu ve daha kaliteli bir şekilde üretken belediyecilik vizyonumuzla yeniden oluşturacağız.

 

Tasarruflarla 19 Milyon Kar Ettik

 

Kurum hatlarında da yeni bir düzenleme yaparak bazı personellerimizde bulunan kurum hatlarını iptal ettik. Görevi devraldığımız günden bu yana Çankırı Belediyesi’nde uyguladığımız tasarruf tedbirleri sayesinde belediye bütçemize sağladığımız kar oranı yıllık olarak yaklaşık 19 milyon TL’dir. Biz Çankırı Belediyesi’nde yapılan tüm işleri kendi evimizin işleri gibi kabul ediyor ve çözümüne de yine o pencereden bakıyoruz.

 

İçme suyunda yüzde 57’lere ulaşan kayıp kaçaklar için de çeşitli önlemler aldık. Bu anlamda içme suyundaki kayıpların belirlenmesi için öncelikle belediye tesisleri, park ve bahçeler ile ilimizdeki ibadethanelere su sayaçları taktık. Şunun özellikle altını çizmek isterim ki, buradaki amacımız kaçak ve kayıpların önüne geçip, tüketim miktarlarını tespit etmektir. Hakkımızda kasıtlı olarak çıkartılan ‘camilerden su parası alacaklar’ şeklinde dedikodular yersiz ve asılsızdır.

 

Belediyemizde gereksiz harcamaların önüne geçilmesini ve kaynakların rasyonel şekilde kullanılmasını sağlamak için aldığımız kararla tüm satın almaları Başkanlık makamının onayına bağladık. Birim müdürlüklerimize, bütçelerini ve insan gücü kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaya özen göstermeleri için çeşitli bilgilendirmelerde bulunduk. Şundan tüm vatandaşlarımız emin olmalıdır ki, bundan sonra Çankırı Belediyesinde zaman kullanımı, iş gücü ve maddi savurganlıklar önlenecek ve tasarruf tedbirleri hiçbir zaman göz ardı edilmeyecek.

 

Göreve geldiğimiz günden beri birimlerimizdeki tüm envanter kayıtlarını aldık. Bu kayıtları oluşturacağımız sistemlere kayıt edip daha hızlı ve ulaşılabilir bir yapı kuracağız. Ayrıca oluşturacağımız kalite yönetim sistemi ile birlikte varlıklarımızı en verimli şekilde kullanma gayretinde olacağız.

 

Borçların Arkasına Sığınmayacağız

 

Özellikle ifade etmek istediğim bir başka hususta şudur. Biz belediyenin borçlarının arkasına sığınıp, söz verdiğimiz projeleri unutacak değiliz. Planladığımız projelerimizi kurduğumuz ekip ile en hızlı şekilde birer birer gerçekleştireceğiz. Öncelik sırasına göre bazı projelerin başladığını ve yıl içerisinde tamamlanacağını da belirtmek isterim. Elbette ki bu hedeflerimizi gerçekleştirirken vatandaşlarımızla da iletişim halinde olacağız. Bu şekilde Çankırı’daki bilgi kirliliğini de önlemek istiyoruz. Şehrimiz için atacağımız her adımdan vatandaşlarımızın mutlaka haberi olacaktır. Çankırı Belediyesi olarak hesabı verilemeyecek hiçbir işin altına imza atmayacağız. Bizim en büyük destekçimiz olan vatandaşlarımız aynı zamanda en büyük denetleyicimiz de olacaktır.

 

Biz Halka Hizmetin Hakka Hizmet olduğunu biliyor ve o şuurla hareket ediyoruz.  Bize inanan ve güvenen hemşerilerimizin bu duygularına layık olmak için elimizden geleni yapmaya hazırız ve kararlıyız. dedi.

 

Esen, basın mensupları ile sık sık bir araya geleceğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 5650 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum