Tarihi Taşmescid'in Akıbeti Ne Durumda? (Özel Haber)

Eğer; yanlış anlamazlar ise "Kamuoyu Sayın Valimiz Hamdi Bilge Aktaş ve Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Esen’den Tarihi Taşmescid’in Akıbeti ile ilgili bir açıklama bekliyor."

Tarihi Taşmescid'in Akıbeti Ne Durumda? (Özel Haber)
12 Mayıs 2019 - 11:43

Ne Durumda? Neye Karar Verildi?

 

Yaz Mevsimi Başladı, Tatillere Girilecek!!!

 

Ziyaretine Açılacak mı; Yoksa Dinlenmede Kalmaya Devam mı Edecek?

 

Taşmescid’in turizm yönünden önemli kazanç olarak Çankırı tanıtımına katkı sağlaması bekleniyor.

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Taşmescid onarımı, mevlevihane yapıları ve rekonstrüksiyon çalışmaları tam anlamıyla bitirildi. Çevre düzenlemesi çalışmalarının yapılması için ise düğmeye basılması bekleniyor.

 

Sayın Valimiz Hamdi Bilge Aktaş ve Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Esen’den bir açıklama bekliyoruz.

 

Tarihi Taşmescid’e Çankırı Karatekin Üniversitesi de Talip, Çankırı Belediyesi de Talip!

 

Peki, burayı hangi kurum veya kuruluşlar sahiplenecek? Sene 2019’un Mayıs ayı. Ama bura ile ilgili her hangi bir resmi açıklama yapılamadı? Acaba neden? Yetkililer sessiz kaldıkça www.haberci18.com İnternet Medyası olarak biz bari sessiz kalmayalım istedik.

 

Çankırı’da Selçuklu döneminden kalma en önemli eser olan ve halk tarafından Taş Mescid olarak bilinen Cemaleddin Ferruh Darulhadis’i ve Şifahanesi asli görevine dönmeye hazırlandı. Ama çevre düzenlemesi çalışmalarına başlanılmadı.

 

Selçuklu emirlerinden Atabey Cemaleddin Ferruh tarafından Çankırı’da 22 Muharrem 633 (Miladi 7 Ekim 1235) tarihinde Darülafiye (Darüşşifa) olarak kurulan ve 640 yılında da (1242) kuzey bitişiğinde Darülhadis inşa edilmesiyle tamamlanan Taş Mescid, asırlar sonra asli görevine mi döndürülecek; veya hangi kurum buraya sahip çıkarak Taşmescid’in şehir dışı ve şehir içerisinden gelen ziyaretçilerinin hizmetine sunarak ziyarete açılacak?

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu bitirilen ve Anadolu’nun ilk Darülhadisi’ni bulunduran yapı olarak bilinen Çankırı’nın şehre hakim yüksekçe bir bölgesinde yer alan yapının 10 yılı aşkın bir süredir restorasyonu devam ediyordu. Darülhadis ve Darüşşifa olarak iki ayrı bölümden oluşan yapı, Darülhadis bölümünü ayakta tutmaya devam ederken, Darüşşifa kısmı zamanla yıkılmış ve yok olmuştur.
 

Yıkılan Darüşşifa bölümünün yeniden ayaklandırılmasına yönelik başlatılan restorasyonla yapının tarihi önemine değer verilmişti.

 

Halk arasında Taş Mescid olarak bilinen, yapının tıp tarihi açısından önemli özellikleri bulunmaktadır.

 

“Bu yapı tabii tıp tarihi açısından çok önemli. Darüşşifa olmasından kaynaklanan önemli özelliğini burada da belirtmeliyiz. Burada bulunan birbirine sarılı yılan motifi halen tıp sembolü olarak kullanıyor. Çankırı Müzesinde sergilenen yine bu yapıdan çıkma yılan motifi ise eczacılık sembolü olarak kullanılmakta. Yapıda bir diğer önemli özellik iki tane mezar odasının bulunmasıdır. Aynı zamanda bir anıt mezardır bu Darulhadis. Bu anıt mezar orta bölümünde 5 tane sanduka yer alıyor. Bunlardan bir tanesi dönemin Çankırı Valisi Cemalettin Ferruh’a ait olduğu tahmin ediliyor. Diğer kuzeye açılan kapıda bulunan tek mezar ise eserin ustası veya mimarına ait olabileceğine dair bir takım görüşler beyan edilmektedir.

 

Çankırı’nın en eski tarihi yeri ve şehre gelen ziyaretçilerin uğrak yeri olan Taşmescid’in akıbeti ile ilgili olarak Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımızdan bir açıklama bekliyoruz.

 

Hummalı çalışmalarının aralıksız sürdüğü, 2018 yılının sonlarına doğru da restorasyonu tamamlanarak aslına uygun eklemelerle birlikte gözle görülür bir şekle bürünen Taş Mescid’in yaz ayımızın başlaması ile birlikte de Çankırı tanıtımına katkı sağlaması amacı ile ziyaret açılması dört gözle bekleniyor.

 

Restorasyonu tamamlanıp biten fakat nedense bir türlü hizmete sunulamayan eserin Çankırı kültürüne önemli hizmetler sunacağını beklediğimizi ifade ederek, “Bu 800 yıllık yapı gerçekten Anadolu’daki önemli mekânlardandır. Tıp tarihi açısından ve Mevlevilik geleneği açısından hem Çankırı’mıza hem Türkiye’mize önemli hizmetleri olacağını umuyoruz ve tüm ziyaretçilerimizi de bu eseri görmeye Çankırı’ya davet ediyoruz.”

 

Sonuç olarak, “Çankırı’mızın gelenek ve göreneklerine bağlı bir Anadolu kenti olduğunu kaydetmeden edemeyiz. Şehrimize gelen misafirleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyarız. Çankırı Kalesi, Taşmescid, Tuz Mağarası, Buğdaypazarı Medresesi ve Çivitcioğlu Medresesi, Büyük Camii gibi tarihi mekanları gezmelerini öneremiyorsak bizler bu şehirde ne diye yaşayalım, siz yetkililer ne diye yaşayasınız...

 

 

Bu haber 2871 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • vatandaş
  9 ay önce
  Yetkililer lütfen; Huzur Evi ve Taş Mescit yolunu düzgünce araç ve yayaların geçeceği bir şekilde yapabilir misiniz Allah rızası için.
 • şerafettin Erdoğan
  9 ay önce
  Kaç yıldır böyle Gezilecek yerleri gösteren levhalar bile yok ,bazen nasıl bir şehirde yaşıyoruz diye şaşıyorum.