Çankırı'da CHP İl Başkanı İle AK Partili Çankırı Milletvekili Tartıştı

Çankırı’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlaması çerçevesinde Atatürk anıtında düzenlenen törende İstiklal Marşı okunmamasına CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin tepki gösterdi.

Çankırı'da CHP İl Başkanı İle AK Partili Çankırı Milletvekili Tartıştı
19 Mayıs 2021 - 20:57
Çankırı’daki 19 Mayıs Törenine İstiklal Marşı’nın Okunmaması Ve Göndere Bayrak Çekilmemesi Gölge Düşürdü

Çankırı’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlaması çerçevesinde Atatürk anıtında düzenlenen törende İstiklal Marşı okunmamasına CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin tepki gösterdi.

CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının Adabına Göre Kutlanmadığından Şikayetçi”

Gençlik ve Spor İI Müdürlüğü önünde başlayıp Atatürk Anıtı önünde son bulan yürüyüş sonrasında, Türk Bayrağı göndere çekilmeyip, İstiklal Marşı okunmadan program başladı. Vali Abdullah Ayaz konuşması sonrasında katılımcıların ve gençlerin bayramını kutlayarak alandan ayrıldı. Daha sonra Atatürk Anıtı önünde fotoğraf çektiren AK Parti Çankırı teşkilatı ve beraberindekilere CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin sert tepki gösterdi.


Törenin kutlama programına uygun yapılmamasına tepki gösteren Tekin, Çankırı Milletvekili ve AK Parti Grup Başkan Vekili Emin Akbaşoğlu’na seslenerek “Burada Show yapmaya mı geldiniz?” diye bağırdı. Tekin, "19 Mayıs'ın gereği neyse, bayrağı göndere çekersin, İstiklal Marşı'nı okursun, ondan sonra programını yaparsın.' dedi. Tekin’in tepkisine Emin Akbaşoğlu sessiz kalırken Ak Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu, İlhan Tekin ile ağız dalaşına girişti.

Vekil Çivitcioğlu, “Sözlerine dikkat et. Herkes haddini bilsin.“ dedi. Çivitcioğlu ”Bizi size saygı gösteriyorsak sizde bize saygı göstereceksiniz” diye konuştu. İlhan Tekin, ”Saygı bayrağa ve 19 Mayıs’a, ben saygının ne olduğunu çok iyi biliyorum” dedi. Çivitcioğlu, “ Biz sizin ne olduğunuzu biliyoruz” cevabını verdi.

CHP’li Tekin’de” Sen benin ne olduğumu bilemezsin benim 7 sülalemi araştır sen” diye çıkıştı. Bu sırada Akbaşoğlu, Çivitcioğlu’nu eliyle yatıştırmaya
çalıştı.

Tekin'in tepkisi sonrasında Atatürk Anıtı'na çelenk sunulurken, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak Türk bayrağı göndere çekildi. CHP ve İYİ Parti'de Atatürk Anıtı'na alternatif çelenk koydu.

CHP İl Başkanı AK Partili vekil tartıştı!

Tartışma sonrası basın mensuplarına olayla ilgili  açıklamada bulunan Tekin, "Tüm gençlerden özür diliyorum. Bürokrasinin burada yaptığı hareket çok yanlış. Biz buraya 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını anmak için geldik. Biz buraya, bağımsızlığa ilk adımın atıldığı günü kutlamak için geldik.

Biz, ne Amerikan mandası ne emperyalizmin kabul etmediği günün yıl dönümünde buraya geldik. Fakat hükümet yetkilileri ve bürokrasi burada çok yanlış yaptı. Keşke yapmasaydı. Fotoğraf çekilecek, demeçler sunulacak ama hepsinin yeri ve zamanı var. Çekersin bayrağı, okursun İstiklal Marşını, sonra günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılır. Normal etkinlikler yapılır.

Bizim protestomuz bunaydı. Bütün gençlerden, halkımızdan özür diliyorum. Bayramın adabına göre kutlanmayışına bizim protestomuz. Başka bir kimseye değil. Ne gençliğe ne bürokrasiye. Bayramın adabına göre kutlanmadığına bizim şikayetimiz. Herkes sizi biliyor. Sayın vekile de çok kırıldım. Ben seni biliyorum' diyor. Vekile yakıştıramadım. Yine de saygıda kusur etmeyelim." ifadelerini kullandı
.


Bu haber 5098 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Mükerrem Çelik
  4 ay önce
  Tören organizasyonunu yapan vali varken tepkini gösterme vali bey alandan ayrıldıktan sonra organizasyonla alakası olmayan milletvekili ile tartışmaya gir bu siyasi şov değil de nedir. Vali beye gosterseydin ya tepkini tabi yemedi yemezde cesaret ister.
 • a
  4 ay önce
  boş konuşmayın arkadaşlar abiler kardeşler törende ne yapılacağını ak parti vekillerimi belirliyor yoksa valilik mi belirliyor önce ona bakalım yani tören sıralamasını kim yapıyor. Sayın Valimizle paylaş saymış İlhan Tekin bu konuyu kendisi şov yapmaya gitmiş ama karşı tarafı şov yapmak ile suçluyor memlekete hiç bir hayrı olamayanlar memleket için 1 çivi çakana laf edemez İlhan Tekin senin ne hayrın var ha Kemal Kılıçdaroğlu ha sen ikinizde anca eleştiri yaparsınız hiç bir icraatınız yok.
 • Mustafa
  4 ay önce
  Sistematik olarak ulusal bayramlara ilgiyi azaltıp, cumhuriyeti ve Atatürk'ü değersizleştirme çalışmalarının bir sayfasını yaşadık. Burada tüm sorumluluğu valiye atıp milletvekillerini aklama çalışması ne kadar doğru ki? Ama haklısın, iktidarda 20 yıla yakındır C.H.P var. valileri o partinin hükümetinin bakanı atıyor. AKP'nin milletvekillerinin hiç bir suçu, günahı yok. onlar sadece törene katılıyor ve programa uyuyorlar. Öyle mi? Yapmayın, Savunduğunuz kişilerin somut hatalarını görmeyip muhalif parti yöneticisine saldırmayın. Ayıp .
 • a
  4 ay önce
  Organize olup yorumumu beğenmediniz ah ah memleket sizin ne olduğunuzu biliyor hele İlhan Tekin seni iyi tanıyoruz. emekli öğretmen.
 • Ahmet
  4 ay önce
  Emekli öğretmen olarak İlhan beyin tepkisini kutluyorum. İyi ki sizler varsınız...