Kitap Okuma Kültürünün Gelişmesi Ve Gençlerin Çözüm Önerileri

TDED Derneği Çankırı Şube Başkanı Zeynep Perihan Dinç, Çalıştay Liseleri temsilen katılan, altı edebiyat öğretmeni ve 32 öğrenci ile gerçekleştirildi.” dedi.

Kitap Okuma Kültürünün Gelişmesi Ve Gençlerin Çözüm Önerileri
03 Mart 2024 - 22:06 - Güncelleme: 03 Mart 2024 - 22:14
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Çankırı Şubesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Çankırı İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile “Kitap Okuma Kültürünün Geliştirilmesi ve Gençlerin Çözüm Önerileri Çalıştayı” 32 öğrencinin katılımı ile Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde yapıldı.

Okumak ve bilgiye ulaşmanın artık daha hızlı olduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, “Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar bilgi ve kaynağa daha hızlı bir şekilde ulaşıyor” dedi.

Gerçekleştirilen çalışta bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, “Okumak güzel bir şeydir. Ama okuduğunu anlamak daha güzeldir” dedi.

İl genelinde ki okulların kütüphanelerinin geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi konusunda çeşitli çalışmalar yapıldığını dile getiren Öztürk, “Okul kütüphanelerinin geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi konusunda önemli yatırımlar ve çalışmalar gerçekleştirdik. Kütüphanelerimizi zamanın gereksinimlerine göre geliştirmeye ve zenginleştirmeye de devam ediyoruz. Yakın bir zamanda okul kütüphanelerimizi dijital ortamda velilerimizin hizmetine de açacağız.” dedi.

Çankırı’nın modern bir kütüphaneye de kavuşacağını aktaran Öztürk, gezici kütüphanenin de hizmete girdiğini dile getirdi.

Gerçekleştirilen çalıştaya katılan Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Murat Yıldırım, farklı farklı ülkeleri gezme imkanı bulduğunu özellikle İslam coğrafyasının Türkiye’den büyük beklentilerinin olduğunu dile getirdi. İlerleyen zaman ve gelişen dünyada Türkiye’nin de öncü ve söz sahibi olmasının geleceğimizin teminatı olan gençler ve çocuklarla mümkün olacağını aktaran Yıldırım, “Okumak, okuduğunu anlamak ve anladığını da paylaşmak kadar güzel bir duygu yoktur” dedi.

Çalıştay hakkında bilgi veren TDED Derneği Çankırı Şube Başkanı Zeynep Perihan Dinç, “Çankırı Lisesi, Çankırı Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi, Çankırı Şehit Hasan Gülhan Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Çankırı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi, Çankırı 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesini temsilen katılan, altı edebiyat öğretmeni ve 32 öğrenci ile gerçekleştirildi.” dedi

Çalıştayın bilimsel değerlendirmesini yapmak üzere ÇAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesinden Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim üyesi Dr. Serhat Sabri Yılmaz ve öğrencileri çalışma masalarına gözlemci olarak katıldı. Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi Edebiyat Öğretmeni, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çankırı Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Ekiz koordinesinde gerçekleştirilen çalıştay dört aşamada gerçekleştirilecek.


Çalıştay birinci aşamasında öğrencilere ÇAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nihan Feyman Gök, ÇAKÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Araştırma Görevlisi Zarife Yıldırım Mercan, ÇAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Miray Sümer Dodur, ÇAKÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Sona, Karatekin Üniversitesi SKS Şube Müdürü Uzman psikolog Dr. Elif Ayten Kayar tarafından zoom aracılığı ile bilimsel alt yapı oluşturmak amacıyla akademik eğitim verildi.

Çalıştayın ikinci aşamasında gençlerimiz değerli edebiyat öğretmenleri Emine Satı Sarıkaya, (Çankırı Lisesi), Ömer Yumuşak (Çankırı Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi), Mevlüt Şentürk (Çankırı Şehit Gülhan Cumhuriyet Anadolu Lisesi), Gonca Şarklı (Çankırı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi), Derya Ekebaş (Çankırı 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi), Derya Keskin (Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi) rehberliğinde okullarında gurup çalışmalarını yürüttü.

Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen üçüncü aşamada yuvarlak masa grupları oluşturularak gençler çalışmalarını birbirleriyle paylaşarak fikir alışverişinde bulundu ve son çalışmalarını yaparak ön raporlarını hazırladı.

Dördüncü aşama olan nihai rapor ve makale hazırlama sürecinden sonra çalıştay sonuçları, ilimiz gençlerinin tespit ve önerileri yine çalıştayda görev alan geleceğin genç bilim insanları öğrenciler tarafından ilgili makamlara rapor olarak sunulacak.

Zeynep Perihan Dinç, “Gençlerin önerilerinin okuma kültürünün geliştirilmesiyle alakalı şehrimizde oluşturduğu farkındalığı hep birlikte göreceğiz. Onların gücüne ve azimlerine inanıyoruz. Çankırı TDED olarak projeyi birlikte yürüttüğümüz Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına, Çankırı İl Millî Eğitim Müdürlüğüne, saygıdeğer öğretmenlerimize ve böylesine önemli bir çalışmaya imza atan geleceğimizin teminatı sevgili gençlere, destek ve katkılarını esirgemeyen, emek sarf eden herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bu haber 2153 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum