ÇAKÜ Yüzyüze Öğretim Yapmak İsteyen Tek Üniversite

Kaynaklara göre, Üniversite Çankırı gibi büyükşehir niteliği taşımayan öğrenci şehirlerinin online öğretimden büyük zarar göreceğini ileri sürdü.

ÇAKÜ Yüzyüze Öğretim Yapmak İsteyen Tek Üniversite
12 Eylül 2020 - 13:05 - Güncelleme: 12 Eylül 2020 - 18:26

Yüzyüze Öğretim Yapmak İsteyen Tek Üniversite

Karatekin Üniversitesi yüzyüze öğretim modeli için İl Pandemi Kuruluna başvurdu.

Edindiğimiz bilgilere göre Çankırı Karatekin Üniversitesi Çankırı İl Pandemi Kuruluna başvurarak yüzyüze online öğretim modelini uygulamak istediğini ifade etti.

Kaynaklara göre, Üniversite Çankırı gibi büyükşehir niteliği taşımayan öğrenci şehirlerinin online öğretimden büyük zarar göreceğini ileri sürdü. Söz konusu talep yazısında, şehirde taşımacılıktan, yurtlara, konut sektöründen esnaf faaliyetine kadar bütün sektörlerin derin yara alacağı söylendi.

Çankırı ölçeğindeki şehirlerin büyükşehirlerden farklı değerlendirilmesi söylenen yazıda, büyükşehirlerin öğrenci hareketliliği olmadan da ekonomik ve sosyal hayatını devam ettirebileceği, zaten öğrencilerin büyük çoğunluğunun o şehir içinde yaşadığı vurgulandı.

Bunun dışında yüzyüze online öğretim modeli ile sağlık açısından yönetilebilecek bir öğrenci sayısının şehirde bulunacağı, bu sayı dikkate alındığında yurt ve diğer konaklama imkanları yanında dersliklerin ve taşımacılığın pandemi şartlarına uygun yapılabileceği görüşü ileri sürüldü.

Ayrıca, üniversitelerin kurumsal hayatiyetinin devam ettirilmesi, yemek ve kantin hizmetlerinin sürdürülmesi, öğretim elemanı, memur ve diğer personel davranış modellerinin esaslı surette değişmemesi gibi pek çok açıdan artçı sarsıntı ile karşılaşılabileceği dile getirildi.

Alınan bilgilere göre, öğretimin tamamen online halde yapılması bu bakımlardan geri dönülemez harabiyete yol açacağı ileri sürülüyor.
 

Bu haber 6149 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Zafer olucak
  4 ay önce
  Çok iyi düşünülmüş bencede açılmalı hibrit model uygulanmalıdır
 • Ali ekim
  4 ay önce
  Lütfen birazcık empati kurunuz Türkiye'min dört bir yanından öğrenciler gelecek. Belkide vakalar artacak bunun içinde astım nefes darlığı gibi hastalığı olan çocuklar olacak belkide bunun hesabını verebilecek misiniz peki o zaman?
 • Mustafa K.
  4 ay önce
  Esnaf zaten öğrenciyi düdükleme derdinde. Okul zamanı her ürün nedense zamlanıyor. Üniversiteler ceplerine biraz daha para koysunlar diye 2000-3000 öğrenciyi neden riske atmaya çalışıyorsunuz? Çankırı da vaka yok diyelim. Üniversite açılırsa Türkiye'nin 4 bir yanından öğrenci gelecek.O kadar öğrencinin içinde koronalı olmayacağını nasıl garanti ediyorsunuz. Özel odaları özel makam araçları ile okula gelip giden yöneticilerin 1000 kişilik yurtlarda kalan öğrencileri de düşünmeleri gerekir. Çankırı da normal şartlarda zaten toplu taşımalar tıka basa dolu oluyor. Gerektiği kadar otobüs bulunmayan bir şehir.O kadar öğrenciyi taşıyabilecek bir toplu taşıma alt yapısı olmayan şehir,nasıl olacakta 2000-3000 öğrencinin arasına 1.5 metrelik mesafe koydurabilecek.Maddiyattan daha önemli birşey varsa o da sağlıktır. Türkiye'deki tüm üniversiteler yüz yüze eğitime karşı iken, toplu taşıma altyapısı, sağlık kısmında sıkıntılar yaşayan Çankırı, yüz yüze de daha çok karşı olmalı.