Çankırı'da İnsan Hakları Ve Eşitlik Kurumu Anlatıldı

Toplantıda; Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu yetkilileri tarafından katılımcılara bir sunum gerçekleştirildi.

Çankırı'da İnsan Hakları Ve Eşitlik Kurumu Anlatıldı
23 Eylül 2021 - 19:03 - Güncelleme: 23 Eylül 2021 - 19:11
Çankırı İl İnsan Hakları Kurulu İle TİHEK Heyeti Toplantıda Bir Araya Geldi

Çankırı İl İnsan Hakları Kurulu ile Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) yetkililerinin katılımıyla 22 Eylül 2021 Çarşamba günü Valiliğimiz Birlik Toplantı Salonunda toplantı yapıldı.

Çankırı Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’ndan yetkililer ile Çankırı Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve İnsan Hakları Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantı yetkililerin sunumu ile başladı. Sunumda kurumun yapısı, görevleri ve mevzuatı hakkında katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu. 

Toplantıda; Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu yetkilileri tarafından katılımcılara bir sunum gerçekleştirildi.

Ülkemizde insanın maddi ve manevi varlığı ile onur ve saygınlığının devlet tarafından korunması amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında yapılması planlanan çalışmalar ve kamu kurum ve kuruluşlarının bu çalışmalara yapacağı katkılar görüşüldü.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun yapısı, görevleri, yetkisi ve mevzuatı hakkında bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda ayrıca; İl ve İlçe İnsan Hakları Kurullarının karşılaştığı zorluklar, pandemi sürecinde ara verilen kurum ziyaretlerine covid-19 tedbirlerine uyarak devam edilmesi, insan hakları kutularına bırakılan talep ve şikayetlerin takibinin yapılarak başvuru sahibine dönüş yapılmasının sağlanması hususlarında değerlendirmelerde bulunuldu.

Yapılan çalışmaların çoğunlukla tavsiye niteliğinde olduğunu belirten kurum uzman personelleri bazı konuların mevzuattan kaynaklanan durumlardan dolayı uygulamada sorunların olduğu ifade edildi. Bu sorunların her yıl hazırlanan yıl sonu raporuna eklendiği belirtildi. İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun belirli konularda sadece yaptırım kararları oluğu da paylaşıldı.

Toplantının sonunda, gönüllülük esasıyla görev yapan İnsan Hakları Kurulu üyelerine gösterdikleri özverili çalışmalardan dolayı TİHEK yetkilileri tarafından teşekkür edildi.

Bu haber 1791 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum