Çankırı'ya Üvey Evlat Muamelesi (Özel Haber)

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın web sayfasından elde ettiğimiz bilgilere göre, açıklanan proje içerisinde Çankırı Merkez 146 ve yine Çankırı Merkez Aşağıpelitözü güzergahına 150 olmak üzere toplamda 296 konut yapılması tüm moralleri bozdu.

Çankırı'ya Üvey Evlat Muamelesi (Özel Haber)
17 Eylül 2022 - 18:09 - Güncelleme: 17 Eylül 2022 - 18:33
Sizce, "Çankırı Bir İl midir; Yoksa Köy müdür?"

Dostlar Vallahi Çankırı Ve İnsanları Olarak Bunu Hak Etmedik!!!

566 konut projesinin akıbetini kimse bilmiyor o hak sahipleri 2-3 yıldır bekliyor. 566 TOKİ konutlarımız nerede diye soruyorlar? Bu yetmez gibi en az 10 Bin Konuta ihtiyaç duyulan Çankırı’ya 296 konut sözü. Ağlanacak halimize gülüp geçiyoruz.

Çankırı bu sefer tarihi bir fıtsat yakaladı, bunu iyi degerlendirmemiz gerek diye düşünüyorum. www.haberci18.com İnternet Medyası olarak gücümüzü göstererek, unutulmazlar arasına girmek gibi bir derdimiz neyi yok. Felaket tellallığıda yaptığımız aklınızın uçundan dahi geçmesin. Tek derdimiz Çankırı ve insanları.


Şimdiki Vekiller Çalışıyor mu; www.haberci18.com olarak Biz Buna Bakarız....

Şehitler, Gaziler, Yaranlar Diyarı Çankırı'mızın her ilçesine, beldesine ve köylerine dahil 2. Etap, 3. Etap TOKİ konutları yapılması planlanırken sadece benim 100.000 nüfuslu Çankırı’m bu yatırımdan (konut sayısından) muaf tutulması, beceriksizlik ile ihanet arasındaki çizgide gününü geçiren yerel yetkilileri rahatsız etmiyormu? Diye sorma hakkına sahip olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın web sayfasından elde ettiğimiz bilgilere göre, açıklanan proje içerisinde Çankırı Merkez 146 ve yine Çankırı Merkez Aşağıpelitözü 150 olmak üzere toplamda 296 konut yapılması planlanırken, 11 ilçede yapılacak projenin rakamları da şöyle açıklandı:

Atkaracalar 3. Etap Çardaklı 45, Bayramören 45, Çerkeş 3. Etap 60, Ilgaz 60, Kızılırmak 2. Etap 45, Korgun 3. Etap 45, Kurşunlu 3. Etap 60, Orta / Yaylakent 45, Orta 2. Etap 45, Orta / Dodurga 100, Şabanözü 3. Etap 60 ve Yapraklı 45 olmak üzere toplamda 655 konut planlandı.


Bunların Memleketi Büyütecem Diye Bir Dertleti Yok...

Yerel yetkililer Çankırı’ya uygulanan bu muamele sizleri rahatsız etmiyor mu?

Şehir merkezinde talebin çok fazla olması, ilimizde konut ihtiyacının acil çözüm bulunması gereken seviyede olması sebebiyle 3-4 cü etap TOKİ'lerin başlatılmasını bekliyorduk; maalesef ne acıdır ki Çankırı yine üvey evlat muamelesi görerek bir kez daha üzüldük.

Çankırı’da yurt sorununun çözülmemesi sebebiyle elimizdeki üniversite bölümlerini kaybettik, konut sorununu da çözemeyerek vatandaşlarımızı başka yerlerde ikamet ettirmeyi, yerlimiz olmayan varlıklı kesimide başka şehirlerde ikamet ettirmeyi başardınız...

Beceremediğimiz bir sorun, konut sorunu. Ev kiraları, fiyatları arttı, konut yapamadık Çankırı’da. Çankırı’ya getirilmiş olan Lastik fabrikadaki insanların en az 1500’ü Ankara’dan, Kırıkkale’den geliyor, maaşlarını alıyor, geri gidiyorlar.

Çünkü biz uydu kenti, TOKİ’yi getiremedik buraya 3 dönem içerisinde de Çankırı engellendi. Yalansa yalan deyin.

Filiz'i seversiniz sevmeyeye bilirsiniz. Ama; 
Dönemin Milletvekili Hüseyin Filiz 560 dönüme Toki’yi ikna etmeye çalışırken, dönemin bakanı hayır olmaz diye direnirken “Hiç değilse yarısını vereyim diye ısrar eden dönemin bakanının talebine elinin tersini vuran Sayın Hüseyin Filiz, Sayın Bakanım olmaz ben Çankırı için hepsi diyorum, geri adım atmam mümkün değil talebini yenilerken zor durumda kalan Bakan Hüseyin Filiz’in talebi olan 560 dönüm istegine sonunda imza atıyor. Etrafa imar planı yapılırken 3 bin dönüme göre planlanarak imarı biten, buraya ilk etap ta en az 5 bin konut yapılacaktı. Maalesef bu konutlarda buharlaştı gitti. Kimin yüzünden gitti??? 

Çankırı'nın, Milletin Aklı İle mi Oynuyorsunuz? Dalga geçmenin Zamanı mı

Aşağıpelitözü köyü güzergahının en güzel yerine 150 konut yapılacak diye açıklama yapanların utanmaları lazım desek kızarlarmı acaba?.

Kimse Kusura Bakmasın, Çankırı’ya En Az 10 Bin Konut Yapılması Lazım...

Şunu soralım: Lastik Fabrikasına çalışmaya Ankara’dan gelip, maaşını alıp Ankara’ya maaşını geri götüren adamların (1500 kişinin) maaşını nasıl Çankırı da tutacaksınız? Bu konuda ne düşünüyorsunuz bunu açıklama yapmamız suç ise bizde sizlerden davacıyız o zaman. Çankırı’nın kaderiyle oynayanların sokağa çıkmaması lazım. Rabbim Çankırı’nın, Çankırılının yanında olsun.

2 sene önce hak kazanan ve bir türlü yapılmayan konut başvuruları ne olacak bilgi alabilirmiyiz? Milleti kandırmaktan başka işleriniz yok mu? Daha önce çekilişi yapılan Toki’ler bile ortada yokken; 2022 yılına ait yeni çekiliş yapılacakmış. Şehrime, ilçelerime, beldelerime yapılan hiç bir hizmete karşı değilim. Kimse bu ifadelerimde dananın altında buza aramaya kalkmasın.

Birde küçücük ilçeye ne hikmetse 100 tane konut hakkı vermişler. Merkeze 149. Bu etik mi Allah aşkına. Dodurga beldemiz bir seçim kazandı. Hayırlı uğurlu olsun. Bu beldemizde en iyilerine layık bir beldemiz. Ama; bu belde neyin mükafatını almışsa 100 tane konut hakkını elde ediyor?. Şehrinin Merkez haklarına el uzatıyor. Birde buna inanlar var milletle resmen alay ediyorlar.
 3 yıldır Tokileri bekliyoruz. Paralarımız yattı kurada çıktık. O zaman neredeydiniz? Yemezler o TOKİ’leri seçime kadar bitirecekmisiniz diye soran bir halk kitlesi var karşımızda? Buna nasıl cevap vereceksiniz?

Yağcılık, Yalakalık Bizim Kitabımızda Yazmaz, Ok Gibi Doğruyuz, Doğru Neyse Onu Yazarız


Çankırı’mıza bir belediye
başkanı seçtik. Her tarafı hallaç pamuğuna çevirdi. Tuz mağarasını turizme açtı, tatlı çayda araba yarıştırdı, kucaklama taşı kavşağını delik deşik yaptı, Hıdırlığın Kaş’a da iyi birşeyler yapıyor (Alpaslan Türkeş Parkı), şimdi de şehrin ortasında şehrimize yakışır koca bir meydan için binaları yıkıp ortalığı inşaat sahasına çevirmiş durumda. Bu hizmetlere karşı gelen, beğenmeyen mıymıntılık yapanlarda aramızda yok değil. Meydan bitince herkesten önce gelirler meydan da çay, kahve, su içerler.

Yukarıda sıraladığımız hizmetler, “Çankırı’ya çoktaaan yapılması lazımdı, halkın hizmetine sunulmalıydı. Ama; hakkıyla ve hayırlısıyla İsmail Hakkı Esen’e nasıp oldu güzel projeler. Allah (cc) Yâr ve Yardımcısı Olsun. Emeği geçenlerden razı olsun, başarıları daim olsun.” diye dua etmek düşer biz insanlara...


TOKİ tarafından Çankırı Merkeze yapılması gereken konut sayıları tam bir yılan hikayesine döndü. Çankırı Merkeze 290 konut yapılmasına kim karar verdi?. Yoksa Siyasiler duruma ilgisiz mi kaldı?

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın, TOKİ Daire Başkanlığının, Çankırı’ya sıcak bakmaması veya bürokratik engellemeleri değerlendirmeleri sonucu hizmet getirilmek istenmiyor. Bu Çankırı’ya haksızlıktır. Bizden söylemesi önümüzde bir seçim var. Çok iyi düşünmek, bu sefer Çankırı’yı iyi değerlendirmek şart demekten başka bir sözümüz yoktur. Çankırı’ya üvey evlat gibi bakmaya devam edilirse bu bakış açısı iyilik getirmez diye düşünüyoruz.

Çankırı merkez adına yapılacak sosyal amaçlı konutların Aşağıpelitözü köyü güzergahına yapılması doğru veya yanlış bir tesbitmidir, buna biz karar veremeyiz. Hiç bir kimsede yanlış anlamasın. Bir şekilde öncesinde iki kerre daha o bölgede ilana çıkılmış talep olmadıgı gerekçesiyle satışa çıkmış alan yatırımcı ile köylüyü karşı karşıya getirilmiştir...

Zararın Neresinden Dönersek Kardır

Acizane bir Çankırı Sevdalısı olarak yanlış yapmayalım... Tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Ve de iddia ediyorum. Bu çıkmaz yoldan dönelim. Mümkün olduğu kadar talepleriniz Çankırı Şehir Merkezine olsun desek sanırım kızmazsınız. O kadar ödenek ve yatırımlar yine boşa gitmesin...


Yıkmasını Çok İyi Biliyorsunuz da; Yapmasını, Yaptırmasını, İstemesini Başaramıyorsunuz!

Ayrıca; hani yıkmayı başarıp; ne hikmetse yıklıanlarınızın yerine yenilerini yapamadığınız atıl durumda olan tüm binalar bir an önce yenilenip yurt, pansiyon, konut olarak temelleri atılıp hizmete açılmalıdır. Özel yada kamu adına bir çalışma yapılmalıdır. Öğrencilerin yada kamu çalışanlarının barınma sorunları bir an önce çözüme ulaştırılmalıdır...

Sonuç olarak, Çankırı’nın en eski yapıların yıkılarak ve büyük olma özelliğine sahip olmak isteyen Çankırı’mızın, çevresinin her yönüyle kalkınmasına katkı sağlayacak ve Çankırı Karatekin Üniversite’nin şehrin her bölgesinde yer bulmasına imkan sağlayacak Konut Projesi ile ilgili gelişmelere ağırlık verelim. Durum böyleyken durumun bölgemiz siyasetçilerine yeterince anlatılmamıza rağmen siyasetçilerin konuyu ciddiye alıp almadıkları gibi sorunları savsakladıkları da merak konusu oldu.

Resmi yazışmalarla belirlenmesine rağmen konunun siyasi olarak çözülebileceğinin bilinmesine rağmen, Çankırı Merkeze yapılacak her iki projenin de hayata geçirilememiş olması bölgede hayal kırıklığı yarattı. Siyasetçilerin Bakanlık düzeyinde bu durumu çözebileceği ancak durumun yeterince ciddiye alınmadığı için bu safhaya gelmiş olabileceği sanılıyor.

İlgililerin ilgisine ve bilgisine Saygı ile arz olunur... Vakit yanlış yoldan dönme vaktidir. Umarız kalemimize alıp kamuoyu ve okurlarımız ile paylaşmak istediğimiz bu özel haberimizde yetkililerin bir kulağından girip bir kulağından çıkmaz.

Gerçekten Çankırı’mızın sahipsiz olduğuna, Cumhuriyet tarihin en büyük sosyal konut projesinde konut dağılım sayılarının açıklanmasında bir kez daha şahit olduk. Haberlerde 80 vilayete yapılan hizmetlerin açılışlarını veya temel atma törenlerini gıptayla izlerken; bizim seçilmişlerimiz, atanmışlarımız nelerle uğraşıyorlar anlamış değiliz. Başka memleketler neler yapıyor, biz neler yapıyoruz? Yazacak çok mevzu var ama kısa keseyim. Nokta.

Bu haber 6297 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Şaşkın
  5 gün önce
  Biz Suriyeli'mi yada Afgan'mıyız ki? Çankırı merkeze 20 km uzaklıkta toplama kampı gibi TOKİ yapılıyor ????
 • Vatandaş
  5 gün önce
  Sayın editör bütün bu sorularınızın cevapları siyasilerde var ama onlar için çok zor soru bunlar cevaplandıramazlar. Vatandaş Haziran 2023 de cevap anahtarını verecek ve herkes özellikle de AKP Çankırı da şok geçirecek. Bu yorumumu unutmayın kuma kafasını gömenler çayla simit hesabı yapanlar. Çankırı da çakılı çivisi olmayanlar bu yorumumu iyi okuyun. Hayal dünyasında yaşıyor toz pempe hayaller kuruyorsunuz. Bunu muhalif biri olarak yazmıyorum Ak partililiği Çankırı'daki siyasetçilerden bile eski olan gerçek bir kişi olarak yazıyorum.
 • tc
  1 hafta önce
  Bakanın değil görevini yapmayan vekillerin suçu Çankırı için hiç bir iş yapmadılar oturup oturup cukkalarını doldurdular. Bu Tokiler de yapılmaz beklemeyin zenginler için yapılır AKP bitti. 3 yıldır Tokiler yapılmadı seçim gelince mi akıllarına geldi uyan halkım artık.
 • YARENLER DİYARI
  1 hafta önce
  BU MEMLEKETE SÖZ BIRAKANLAR DEĞİL, İZ BIRAKANLAR KAZANACAK, İSİMLERİ HERDAİM ANILACAK MEMLEKETİMDE BURAYIDA FALANCA YAPTI ALLAH RAZI OLSUN DENECEK DİĞERLERİ UNUTULUP GİDECEK ŞİMDİDEN MEMLEKETİMİ KALKINDIRAN YİĞİTLERE SONSUZ MİNNETLERİMİ SUNUYOR AYAKTA ALKIŞLIYORUM...
 • ÇANKIRILI EN HASINDAN
  1 hafta önce
  Hep vaad hep vaad icraat yok 566 konut projesinde 3 yıldır daha temel atılmadı Hüseyin Filiz elinden geldikçe Çankırı'mıza katkılar sağladı. Örneğin lastik fabrikasını getirtti binlerce insana ekmek verildi peki bu Salim Çivitçioğlu ne iş yapar atm den maaşını çekmek dışında bir tek icraatı yok ÖNCE HAKKIN ADAMI OLUN, SONRA HALKIN ADAMI OLURSUNUZ. HAKKI BİLMEYEN, HALKI BİLMEZ. Demem o ki 566 konut projesi tamamen bir kaos içinde meçhul kimse bir şey bilmiyor kimsenin haberi yok. Siz Halkla alay mı ediyorsunuz her gün bir tuğla konulsaydı şimdiye konutlar bitmişti. SİZ ŞİMDİ HALKLA DALGA GEÇİYORSUNUZ YA, SEÇİMLERDE İZLEYİN HALKIN DALGASINI DA SİZ GÖRÜN DALGA NASIL GEÇİLİRMİŞ...
 • Gelde Gülme
  1 hafta önce
  566 konut projesiyle kura ya katılıp asilden çıkan halkımız 2/3 yıldır umutla beklediği evlerinden halen tık ses yok önce verdiğiniz sözü tutun halkın mağduriyetini giderin umutlarıyla oynamayın insanların Koronayı bahane edip 2/3 yıldır oyaladığınız 566 konut projesi sözünüzü tutun artık halkın Toki'ye itimadı da kalmadı rezil ettiniz halkı SÖZÜNÜZDE DURUN YETER GALAN...
 • isimsiz
  1 hafta önce
  Hüseyin Filiz'e bak be. Eski vekil yeni vekillerden ve grup başkan vekilinden daha iyi çalışıyor ve Hakkı başkanı yüceltiyor. Vekilim durumlar var Ak partiden geri dönüyorsunuz bekliyoruz dört gözle yolunuzu. Şimdiden vekilliğiniz hayırlı uğurlu olsun.