2023 Yılı Çankırı Emniyet Ve Jandarma Faaliyetleri Masaya Yatırıldı

Vali Taşolar, toplantıda Emniyet ve Jandarma bölgesinde gerçekleşen olaylar ve operasyonlara ilişkin bilgilendirmede bulundu.

2023 Yılı Çankırı Emniyet Ve Jandarma Faaliyetleri Masaya Yatırıldı
05 Ocak 2024 - 18:32 - Güncelleme: 05 Ocak 2024 - 18:40
2023 Yılı Emniyet ve Jandarma Asayiş Değerlendirme Toplantısı Sn. Valimiz M. Fırat Taşolar'ın başkanlığında, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, ilgili birim yöneticileri ve basın mensuplarımızın katılımıyla gerçekleştirildi.

Vali Taşolar, toplantıda Emniyet ve Jandarma bölgesinde gerçekleşen olaylar ve operasyonlara ilişkin bilgilendirmede bulundu.
2023 Yılı Emniyet ve Jandarma Asayiş Değerlendirme toplantısında Çankırı’da meydana gelen her olayın sunumları yapılarak basın ile paylaşıldı.

Vali M.Fırat Taşolar Valilik Toplantı Salonu'ndaki toplantıda, Çankırı’nın huzurlu bir şehir olduğunu belirtti.

Bu şehre hizmet ve güven vermek noktasında hepimiz sorumluluk altındayız. Hepimizin gayretleriyle buna ulaşacağız. Bu şehre hizmet eden güvenlik güçlerimizin davranışları ve emeklerini Çankırılılar adına kutluyorum” dedi.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi noktasında basınla birlikte hareket edildiğini, kentin kalkınması, gelişmesi ve ilerlemesi için ellerinden geleni en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Taşolar, herkesin ortak gayesinin Çankırı’nın ve Türkiye’nin huzuru olduğunu aktardı.

Toplantı İle İlgili Tüm Detaylar:

Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Mustafa Fırat Taşolar kentte huzurun ve asayişin sağlanabilmesi için el birliği ile hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Huzuru ve güvenliği üst seviyede olan güzel bir kentte yaşadığımızı ifade eden Vali Taşolar, Çankırı’da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Toplantıda Asayiş Şube Müdürü Kudred Özçelik, İl Güvenlik Değerlendirme sunumu gerçekleştirdi. 2022 yılına göre Çankırı’da 2023 yılında 100 olay artışı olduğunu dile getiren Özçelik, meydana gelen olaylarda taksirli yaralama, kasten yaralama, tehdit ve dolandırıcılık suçlarında artış yaşandığını belirtti.

Telefon, internet ve sosyal medya üzerinden yapılan dolandırıcılıklarda Türkiye genelinde artışın yaşandığını dile getiren ve özellikle yaşlı vatandaşların benzer dolandırıcılık olaylarından etkilendiğini vurgulayan Vali Taşolar, bu anlamda vatandaşların bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Özçelik Çankırı’da olayları aydınlatma oranının yüzde 95 olduğunu vurguladı. Asayiş uygulamalarında 2023 yılında 177 adet kıraathane ve benzeri alanlara denetim yapıldığını dile getiren Özçelik, denetimlerde 2 iş yerinin mühürlendiğini ve kumar oynanmasına yer ve imkan sağlaması suçundan 6 şüpheliye adli işlem yapıldığını belirtti. Kumar oynanmasına müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Vali Taşolar, “Bu konudaki duruşumuz çok nettir. Buna müsaade etmeyeceğiz. Mücadelemiz sürecek” şeklinde konuştu.

Aranan şahısların yakalanması oranında yüzde 14’lük artış yaşandığını bu anlamda 1575 kişinin 2023 yılında yakalandığını ifade eden Özçelik, “Ayrıca olay yeri inceleme şube müdürlüklerince 2022 327 olaya intikal edilmiş 2023 288 olaya intikal edilmiş, 2023’te 42 faili meçhul olay aydınlatılmıştır. çocuklarla ilgili yine eğitimi öğretim döneminin başlaması ile toplam 31 lise, 43 ortaokul, 51 ilkokul olmak üzere 125 okulda il genelinde.119 Emniyet ve jandarma güvenliği eğitim koordinasyon görevlisi eğitim öğretim sezonu başında okul önlerinde ise okul giriş çıkışları ve öğle aralarında giriş çıkışlarında 52 sivil ve resmi motorlu ekip görevlendirmiştir. Bu görevlendirilen güvenli eğitim koordinasyon görevlisi personeller mutlaka 2 haftada bir yüz yüze okul yöneticileriyle rehber öğretmenleriyle ve okul aile birliği yönetimiyle görüşmektedirler.” dedi.

Bu uygulamanın Çankırı’da uygulanan özel bir uygulama olduğunu vurgulayan Vali Taşolar,”Bizim her okulumuzu zimmetlediğimiz bir polisimiz veya jandarmamız var. Ve bu arkadaşımız düzenli olarak devamlı okulun idaresiyle iletişim halinde. Bundan dolayı da olası önleyici faaliyetler noktasında çok ciddi manada ön aldığımız ve okulların güvenliği anlamında katkı sağladığımız hususlar var. Bu da Çankırı’nın güzel uygulamalarından bir tanesi.” Şeklinde konuştu.

İlimizde yabancıların sayısının 7123’ten 5236’ya düştüğünü belirten Özçelik, tüm olayların içerisinde yabancılarının payının yüzde 6.5 denk geldiğini ifade etti. Vali Taşolar, göçmenler noktasında Çankırı’da sıkıntı olmadığını adaptasyonla uyum anlamında problemli göçmenin bulunmadığını dile getirdi.

Narkotik operasyonlarıyla ilgili 2022 yılında 163 operasyon yapıldığını bu sayının 2023’te 197’ye çıktığını vurgulayan Özçelik, “Yakalanan şüpheliler de yüzde 42.9’luk artışla 383 çıkmıştır. Genelde aşağıda yakalanan esrar ecza hapı, extazi, bonzai gibi yakalanan suç unsuru narkotik maddeler çoğunlukla kullanıcı odaklıdır. 383 şahıs hakkında işlem tahsis edilmiş, bunlardan 33 tutuklanmıştır.” şeklinde konuştu. Narkotik operasyonları anlamında giderek artan güzel bir seyir olduğunu vurgulayan Vali Taşolar, “Bizim meselemiz 1 hap. Yani biz 1 hapın peşine düşüyoruz ve düşeceğizde. Genel olarak baktığımız zaman uyuşturucu anlamında problemli değil, gayet de iyi durumdayız. Ama biz kendi adımıza hedefimizi “bir hapın dahi peşine düşmüş olmak” koyduk ve arkadaşlarımız bu anlamda da bunun takibini yapıyorlar. Burada bir uyuşturucu tacirleriyle ilgili çok büyük problem yok ama biz ne kullanımla, ne satışına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bununla soruna kadar savaşacağız. Bir hap bizim meselemiz.” dedi.

Kaçakçılık ve organize operasyonlarıyla ilgili 2022’ye göre yüzde 10.6 artışla 115 tane operasyon yapılmış, operasyonlarda 228 kişi hakkında işlem yapıldığını açıklayan Özçelik, “Terörle mücadelede 2022’ye göre yapılan operasyon operasyonlarda %37. 3 artış sağlanmış ,70 operasyon yapılmıştır. DEAŞ ve FETÖ terör örgütlerine yönelik 25 tane planlı yapılan toplam 70 operasyonda 47 şahsı yakalamış, 4 tane tutuklanmış, 43 tanesi adli işlemler sonrası serbest bırakılmıştır. Siber Suçlarla Mücadele konusunda 50 adet siber suçların kendi yaptığı adli dosya bulunmaktadır.

Yalnız siber suçlu Suçlarla mücadelenin diğer tüm birimlerle ilgili terör olsun, asayiş olsun, narkotik Kaçakçılık olsun tüm konularda mutlaka destek diğer birimlere vermekte.“ açıklamalarında bulundu.

Çankırı’da toplam trafik olaylarında ölümlü kazaların 2022’ye göre 17’den 12’ye düştüğünü ifade eden Özçelik, 2023’te 471.604 aracın kontrol edildiğini dile getirdi. Özçelik, genellikle ölümlü kazaların meydana geldiği yerlerin Ilgaz, Çerkeş ve Kurşunlu ilçelerinde yoğunlaştığını belirtti. Trafikte denetimlerin aratarak devam edeceğini belirten Vali Taşolar, vatandaşın huzur ve güvenliği için denetimlerin yapıldığını vurguladı.

Kazanın olması kadar, nerede olduğunun da önemli olduğunu dile getiren Vali Taşolar, özellikle yaşanan kazaların oluş yerlerine, kişilerine, hatta kazayı yapan kişinin yaşına kadar analiz edildiğini, herhangi bir yerde bir sıkıntı varsa orada alınacak tedbirlere ilişkin çalışmalar yapıldığını söyledi.

Özçelik, yeni yetişen nesilde trafik konusunda hassasiyetinin artması noktasında okullarda trafik eğitimleri verildiğini ve “Önce Yaya” uygulamasına önem verildiğini dile getirdi. Vali Taşolar, önce yaya uygulamasına uyan bir kent olmadığımızı vurgulayarak, bu bilinci arttırmak üzere bir kampanya hazırlığı içerisinde olduklarını ifade etti.


Çankırı’da hem jandarma hem de emniyet müdürlüğü tarafından havadan trafik kontrolü yapıldığını belirten Özçelik, “2023’te toplam 642 saat havadan trafik kontrolü yapılmış, toplam 1962 araç sürücüsüne cezai işlem yapılmıştır.” dedi.

Özçelik, “2021 de faaliyete geçen 112 çağrı merkezinde 5 adet kolluk personeli görev yapmaktadır. 2022 toplam 824 KADES ihbarına ekip sevk edilmiş 2023’te bu gelen KADES ihbarları 436 ya düşmüştür. Ayrıca 112 çağrı karşılama süresi 2.03 saniyede olmuştur.” dedi.


Ankara Çankırı karayolunda Emniyet Müdürlüğünde bulunan uygulama noktasının Çankırı istikametine taşındığını dile getiren Özçelik, “Güvenli geniş bir uğra noktası yapılmış. Ayrıca Eldivan yolunda hakimiyeti uygulama noktasında sağlanmış bulunmaktadır. Ayrıca önceki uygulama noktasında büyük araçlar kamyon, tır gibi araçlar uygulama noktasına alamıyorduk. Hem asayiş hem trafik hem narkotik Kaçakçılık uygulamalar olsun, uygulama noktasına alınamıyordu. Bu sorunda uygulama noktasıyla halledilmiş oldu.” şeklinde konuştu. Vali Taşolar, kurumların işbirliğinde ortak gerçekleştirilen bu çalışmanın çok kıymetli bir çalışma olduğunu ifade etti.

Ilgaz ilçesi Belören köyü mevkiinde 2012 yılında kapatılan Belören Jandarma Karakolu’nun ise 15 Eylül 2023 tarihinde tekrar hizmete açıldığını ifade eden Özçelik, Yakınkent OSB Jandarma Karakolu binası yapımına başlanacağını vurguladı. Yakınkent OSB’ye bir Jandarma Karakolu, sağlık tesisi kuruluacağını ve yangın ihtimaline karşı TOMA alınacağını ifade eden Vali Taşolar, bu çalışmalar ile OSB’ye gelecek yatırımcılar arasında Çankırı’nın prestijinin, istihdamın niteliğinin ve niceliğinin artacağını belirtti.

Çankırı’da kolluk kuvvetlerinde personel hizmet içi eğitimlerin yapıldığını ifade eden Özçelik, 2023’te yüz yüze 199 eğitim gerçekleştirildiğini 778 tane uzaktan eğitim yapıldığını toplam 14 bin 429 kolluk personeli tarafında farklı eğitimlerin alındığını dile getirdi. Personellere verilen eğitimlerin çok önemli olduğunu dile getiren Vali Taşolar, bu eğitimlerin artarak devam edeceğini vurguladı.

Asayiş Şube Müdürü Kudred Özçelik’in sunumun ardından Vali Taşolar, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Basın mensuplarının Çankırı’da yaşanan trafik sorunlarını dile getirmesi üzerine Vali Taşolar, gerekli çalışmaların yapılacağını dile getirdi
.

Bu haber 1756 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum