TOSYA Adına Sandığa Gidinilsin mi? TOSYA İlmi Olsun, Çankırı'yamı Bağlansın? (Özel Haber)

Çankırı kasaba havasında, Ankara'ya yakınlıktan dolayı gelişmeyen bir şehir...

TOSYA Adına Sandığa Gidinilsin mi? TOSYA İlmi Olsun, Çankırı'yamı Bağlansın? (Özel Haber)
08 Ocak 2023 - 21:59 - Güncelleme: 08 Ocak 2023 - 22:43
TOSYA İlmi Olsun, Çankırı’yamı Bağlansın?

Tosya’nın İl olma işi hayal. Çankırı ya bağlanma işi olabilir ama asıl, mevcudiyetimizi belli etmek daha güzel. Devlet büyüklerimiz İnşallah bu öneriye kayıtsız kalmazlar diye ümit ediyoruz.

Daha Önceden Çankırı'ya Bağlı İken Neden Kastamonu?

Çankırı kasaba havasında, Ankara'ya yakınlıktan dolayı gelişmeyen bir şehir...

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) 20 Aralık 2022 Salı günü Nüfus verilerini açıklamıştı. Açıklanan verilere göre Çankırı’nın nüfusunun 196 bin 515 olduğu bilgileri paylaşılmış konuda haber sitemizde kamuoyuna duyurulmuştu.
TÜİK Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı en fazla göçü Ankara’ya verdi.

Çankırı il dışına en fazla göçü 4 bin 559 kişi ile Ankara’ya vermiştir. Bu ili sırasıyla 2 bin 147 kişi ile İstanbul ve 389 kişi ile Kocaeli takip etmektedir.

AK Parti İl Başkanlığı 2022 yılını değerlendirmek üzere Çankırı’da faaliyet gösteren Ulusal Basın Temsilcileri, Yerel Basın Çalışanları, bazı İnternet Medya Yönetmenlerinin katıldığı basın toplantısı düzenlemiş; soru cevap bölümünde de www.haberci18.com İnternet Medya Yönetmeni Mustafa Çelik olarak, “Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığının açıkladığı bilgilere inanmadığımı beyan ederek Adalet ve Kalkınma Partisi Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu ve AK Parti İl Başkanı Avukat Abdulkadir Çelik’e akıllarından dahi geçirmedikleri bir teklifi kendilerine talepte bulunduk.

Gerçekleştirilen toplantıda Çankırı’nın 12 ilçesi ve 369 köyüne yatırım ve destek çalışmalarının sürdüğü dile getirillen açıklamalar karşısında Sayın Vekilim, Sayın İl ve İlçe Başkanlarım oldu olacak, kırıldı nacak atasözüyle yola çıkarak ‘TOSYA’ ilçesini şehitler, gaziler, yaranlar, kayatuzunun başkenti Çankırı’ya transfer ederek yeni yılın sürprizi diyerek başlık atabilirmiyiz? Bu vesile ile Çankırı’mızın nüfusunu artıdığımız gibi TOSYA ile de şaha kalkarız ifadelerimi kullandım. Tabi biraz güldüler. Biraz duraklayarak; tarışalım, bakalım durum ne getirir diyerek konuyu masaya yatırdık.

Saygıdeğer hemşehrilerim, fedaker, cefakar, kadirşinas Çankırılı kardeşlerim gerçek nüfus sayımı sonuçları için lütfen herkes nerede oturuyorsa orada adresi olsun. Muhtarlık seçimlerinde oy taşımak için yapılan adres değişimleri yüzünden gerçek nüfus sonuçları çıkmıyor bence. Bu da şehrimize her konuda zarar veriyor.

İstihdam olanakları, sağlık imkanları gelişirse millet göç etmek zorunda kalmaz. Hastanemizin Ankara'ya sevk oranı azalır İnşallah. Lastik, Akü fabrikamız, yeni yapılan yüzme Aquapark havuzu, Tıp Fakültesi de gelirse Çankırı il olmuş demektir. Ilgaz, Bayramören, Yapraklı ve diğerleri gibi ilçelerimiz geçmişte çok göç vermiştir.

Gelelim Asıl Konuya:

www.haberci18.com İnternet Medya Yönetmeni Mustafa Çelik’in sürpriz teklifi basın toplantısına damgasını vurdu.

Tosya'nın Çankırı'ya Bağlanması

Yanlış politikalar ve halkın seçtiği vekillerin ilgisizliği yüzünden Çankırı hep unutuldu, kandırıldı, kenara atıldı. Ankara'ya gidenin huyu değişir oldu, nereli olduklarını unuttular!!!

Sayın Milletvekili Salim Çivitçioğlu ve AK Parti İl Başkanı Avukat Abdulkadir Çelik’e Mustafa Çelik olarak, ne kadar şehirci, milliyetçi ve dürüst habercilik ilkesine bağlı olduğumuzu bilerek, şehrimizle ilgili gelişmeleri yakından takip ederek sizlerle apayrı, gündem yapacak bir konuyu daha paylaşmak isterim.

Daha önceki konulardaki ileri görüşlü yorumlarımıza, özel ve gündem oluşturan haberlerimize desteğinizden dolayı teşekkür ederim. Bu haberim sadece ilgili bürokratları ilgilendiriyor.

Konu, “Tosya'nın Çankırı'ya bağlanması. İnanın Tosya halkı Kastamonu değil, Çankırı'ya bağlanmak istiyor. Hatta kendi aralarında gelenek haline gelen Yaren geceleri bile düzenliyor. Ne kadar Çankırı'ya bağlanmak istediklerinin desteğidir. Öncelikle ilgili siyasi bürokratların, İçişleri Bakanının ve Cumhurbaşkanının onayı ile gerçekleşebilecek bu gelişme Çankırı'ya tur atlatacaktır. Tosya'yı bağlamakla gerek nüfus, gerek tarım gerekse transit geçitlerde büyük üstünlük sağlayacaktır.
AK Parti Çankırı'ya ne yapmış diyenlere inat TOSYA’yı Çankırı’ya bağlayarak, bağlatarak inanın şehrin bir köşesine büstünüz dikilir diye düşünüyorum.

Yaptığım araştırmalar sonucu 1869 yılına kadar Tosya Çankırı'ya bağlı iken 1869 yılında Kastamonu vilayetine bağlanmıştır. Tosya Çankırı’ya bağlanmazsa, Kastamonu ve Çankırı Tosya'ya bağlansın.
Nacizane görüşüm bu. Konu üzerine gidilerek gündem yapmanızı rica ediyorum... Saygılarımla iafdelerimizle toplantının yönünü değişitirdik.


Kastamonun halkı “kısa çöpüz, uzun çöpte hakkımız vardırda gözümüz yoktur” diyebilen Anadolu’nun en mülayim insanlarıdır. Komşu vilayetleri Çankırılı birisi olarak kendilerinden özür dilerim. Katamonu Çankırı’yı, Çankırı’da Kastamonu’yu basamak olarak kullanıyor sanılmasın. Artısıyla, eksisiyle düşünelim referanduma gidinilsin derim.

TOSYA ekonomik açıdan Türkiye’nin bir çok ilinden daha etkin bir ilçe. Ekilen arazisinde ve yetişen ürünlerinde dahi en iyi topraklara sahip. İş adamları eşrafı öncelikle İstanbul ve çevre illerde faaliyet gösteriyor. Siyasi bir oluşum ve birliktelik ile söz hakkına sahip olunabilecek bir güce yapıya sahip. Çankırı dediğiniz yerde hiç bir yatırım yok. Zengin iş adamları olmasına rağmen halkına en ufak bir yatırım dahi yapılmamış. Tabiki Tosya halkı akıllıdır en doğru kararı verecektir.

Uzun lafın kısası. Tosya da bir hasta olunca sevk Kastamonuya. Kastamonu vilayeti olduğu için oradan da Ankaraya sevk. E; bunlar olunca yol 300 km civarı oluyor, eziyet uzadıkça uzuyor. Çankırı Tosya’nın vilayeti olursa sevk Çankırı ya, Çankırı’dan Ankara'ya sevk olursa 200 km civarı yol kat edilmiş oluyor. Tabii bunu bazı zihniyetler hesaba hiç katmıyor. Milli servet araç gereçler yıprandığı gibi bu misal hastalık konusu olunca gerisini siz tamamlayın. Daha resmi işlemler için vilayetten Başkente gidilecek olan işlerinde en az 100 km fazladan yol gidinildiğini düşünürsek TOSYA için en uygun olanı Çankırı gözüküyor. Kimler Tosya'yı Kastamonu ya degiştirdiyse, Tosya ya düşmanlık etmiş en ufak misali. El birligi ile ne yapılacaksa tüm TOSYA olarak Çankırı'ya bağlanmak istiyorlarsa (edindiğimiz bilgilere görede istiyorlar) bu düşünce için hep birlikte harekete geçinilmeli. Daha çok Tosya ve Tosyalı’nın hayrına olur birileri engel olmazsa. (Nokta)

Sürcü lisan yaptıysak af ola.


Editörden önemli not: Yapılan yorumlarda küfür, hakaret vs gibi durumlarda www.haberci18.com ve yönetmen olarak biz sorumlu değiliz. Lütfen yorumlarınıza dikkat edim deriz ve uyarırız.

Bu haber 9652 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 10 Yorum
 • Paşa reis
  11 ay önce
  Geçenlerde Tosya ya gitmiştik ehbablarımızın yanına aşağı yukarı 200-250 kişi aynı ortamda; Tosya dağ yolundan Çankırı'ya bağlanırsa çok güzel olur ve 2 katı olarak büyür dediler. Tosya'nın genel halkı Çankırıyı istiyor. Dağ yolundan Tosya arası 56 km bir tünel yapılıp 20 dakikaya düşebilir mesafede. Ayrıca Kastamo'nun insanı Tosya'yı sevmiyor Tosya halkı da doğal olarak orayı sevmiyor. Bugün gidin bir sorun Tosyalılara hangi ili istiyorlarmış öğrenin. Tosyalılar el ele o kadar imza topluyorlar senelerdir kimse ilgilenmiyor, artı Tosya sanayisi Çankırı dan çok daha iyi. Devlet büyüklerimizin mutlaka seçim öncesi bu konuyla ilgilenmesi gerek.
 • tc
  1 yıl önce
  Çankırı böyle kalacak, kalmaya mahkum. Yandaşlar insanın ekmeğiyle oynayan hakkını geleceğini çalan zihniyetliler onlar kendini iyi biliyor, sonları da iyi olmaz bence. Verin benden çaldığınız yıllarımın hesabını, vereceksiniz de ağa işimden, eşimden ettiniz .....krallar gibi de yaşayamazsınız başka şeymiş yapayım...hakkımı yiyenler cezasız kalmaz.. Anladınız insanız, Müslümanız diye geçinmeyin. Aşımı, İşimi başkalarına yedirenler...
 • haso
  1 yıl önce
  ÇORUMUN BAYAT, TOSYA ÇANKIRI YA BAĞLANABİLİR.
 • Arslan
  1 yıl önce
  Çankırı'nın, Çankırı için bir çivi dahi çakmamış iki vekiliyle , kim nereye bağlanırsa bağlansın kaderi değişmeyecektir..
 • Erol
  1 yıl önce
  Adresimizi ve yaşamak için Tosya'da olmak istersek Tosya il olur ve Hastanesi üniversite gibi hizmetler zaten gelir. Çankırı önce hizmet ettiği kendi köylerine ve ilçelerine baksın göçü engellesin o zaman iş çözülür. Biz Kastamonu olarak toprağımızı satmayız. Ben Kastamonu Pınarbaşı lı olarak Tosya da bağ, bahçe aldım, tercihim yine Kastamonu o yüzden Çankırı da Çerkeş'e yatırım yapsın orada gelişime açık arazisi var.
 • Vatandas
  1 yıl önce
  Çankırı da yaşayan bir Tosyalı olarak Çankırı da en büyük yanlış ve kabullenmişlik "Çankırı Ankara'ya yakın olduğu için gelişememiştir" safsatasıdır. Bunun mantığı nedir. Kırıkkale çok mu uzak Ankara'ya. Ankara'nın ilçesi olan Polatlı çok mu uzak, Koçhisar çok mu uzak. Çorum, Yozgat çok mu uzak. Mesele mesafe değil vizyonsuzluk olduğunu kabullenmek yerine yakınlıktan gelişememiş masalına inanmak çok kolay. Çankırıyı geliştirmek Tosya'nın bağlanmasıyla değil Çankırı'ya sahip çıkılmasıyla olur. Üniversiteyi dağın tepesine, hastaneyi yamanın yüzüne, valiliği şehrin dışına yaparsan. Olmadı yıllardır hastaneye yer bulamazsan son çare aslında hastaneye ihtiyaç yokmuş dercesine mevcut hastaneye yama yaptırıp yeni hastane diye sevinir sen. Şehrinde doktor tutamaz len. Akademisyen barındıramazken. Çankırı'ya sahip çıkması gerekenler sadece kendisini ve yakın etrafını düşünüyorken. Değil Tosya yı Kastamonuyu da Çankırı'ya bağlasan değişen bir şey olmaz. Konut sorununu çözemeyen bir Çankırıdan ne beklenir.
 • Ayhan acar
  1 yıl önce
  Ben Kastamonu ya bağlı kalmayı tercih ederim. Tosyalı olarak Çankırı dediğiniz yer Tosya kadar bir yer il yapmışlar, artı Tosya Kastamonu'nun en gelişmiş ilçesidir oraya gidene kadar il olsun daha iyi.
 • Abdullah Çağrı
  1 yıl önce
  Sayın editör bu konuyu gündeme getirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bunun en kolay yolunu size söyleyeyim. Çankırı -Tosya yolu projesinin gündeme alınarak bir an önce yapılmaya başlanması. 40 yıllık bu proje yapılır ise Çankırı Tosya arası 50 kilometre civarında mesafeye iniyor. Bu yol sadece Çankırı'yı Tosya'ya bağlamıyor aynı zamanda Ankara-Samsun yolu da 80 kilometre kısalıyor. Yani Ankara Samsun ve Karadeniz trafiğinin bu bölgeye akması demek. Çankırı 10 sene içinde ikiye katlanır buna emin olun. Sayın Vekiller, Belediye Başkanı ve AK Parti İl başkanı buyurun size en büyük proje. Şehrimizin gözü kulağı kardeşimiz iyi ki varsın.
 • Tosyalı
  1 yıl önce
  hayır ben bir Tosyalı olarak Çankırıya bağlanmasına karşıyım
 • 18 li
  1 yıl önce
  Tosya'yı il yapıp Çankırı'yı Tosya'ya bağlayalım gitsin (şaka tabi ki). Tosya Kastamonu arası yaklaşık 100 Km iken, Çankırı Tosya arası ise 85 Km civarındadır. Makul ve mantıklı olan Ankara'ya yakınlıkta hesap edilerek Tosya'nın Çankırı'ya bağlanmasıdır. İl nüfusunun artması ve yatırımlardan daha çok pay alması için lüzumlu bir düşüncedir ve inşallah gerçekleşir. Durmak yok yola devam Sayın vekiller, il başkanı ve il genel meclisi üyeleri. Gayret sizden tevfik Allah'tan dır.