Yer Altı Tuz Şehri'ne 5 Milyon TL'lik Hibe

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Şehrin bileşenleri olarak hepimize farklı görevler düşüyor. Şehri markalaştırmak için yerel yönetim olarak, dünyada eşi benzeri olmayan tuz mağaramızı turizme kazandırmak istiyoruz." dedi.

Yer Altı Tuz Şehri'ne 5 Milyon TL'lik Hibe
19 Ocak 2022 - 19:52
Hibe Desteğine İmzalar Atıldı

Yer Altı Tuz Şehri’ne 5 Milyon TL’lik Hibe

10 milyon bütçeli proje ile Çankırı Yer Altı Tuz Şehri yeniden hayat bulacak. Bu proje ile Çankırı'daki Yer Altı Tuz Şehri, turistlerin ilgi odağı olacak.

"Tur güzergahlarında önemli bir ziyaret noktası olması düşünülmekte"

Çankırı kent merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan ve dünyada eşi bulunmayan Yer Altı Tuz Şehri, 10,3 milyon TL bütçeli proje ile yeniden hayat bulacak. Hayata geçirilecek proje ile Yer Altı Tuz Şehrinin turizm hareketliliğinin arttırılması ve bölgenin önemli turizm merkezleri arasında yer alması hedefleniyor.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, KUZKA Güdümlü Proje Destek Programı kapsamında üçüncü hibesini aldı. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), Çankırı Belediyesi Yer Altı Tuz Şehri Projesi için 5 milyon TL destek sağlayacak.

KUZKA’nın Yer Altı Tuz Şehri Projesi’nin hayata geçirilmesi amacı ile verdiği 5 milyon TL’lik hibe desteği için imzalar atıldı. Sosyal Tesis ve Millet Kıraathanesi’nde Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ile Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç’in imzaladığı sözleşme ile Çankırı’da turizm hareketliliğinin arttırılması için tuz mağarasının değere dönüştürülmesi, ekonomiye katkı sağlaması ve şehrin turizm sektör gelirlerinin arttırılması hedefleniyor.
"Bütüncül yaklaşımla inşa edilmiş olacak"


Turizmin yanı sıra, tuzun farkındalığının arttırarak ekonomiye de katkı sağlamasının da hedeflendiğini ifade eden Genel sekreter Dr. Serkan Genç, "Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı'nın projeye 5 milyon 150 bin TL destek sağlayacağını ifade ederek, "Proje ile modern bir giriş alanı ve giriş tüneli, karşılama alanı, genel dolaşma ve dinlenme alanları, tanıtım bölümü, gölet alanı, çok amaçlı etkinlik alanı, atölye çalışmalarına imkan verecek bölüm, tarih bölümü, çocuk etkinlik alanı, sergi alanları, hediyelik ürün satış alanı ve diğer idari alanlar bütüncül yaklaşımla inşa edilmiş olacak. Fiziki geliştirme yanında unsurun nitelikli bir varış noktası olması için ihtiyaç duyulan birçok faaliyeti de proje kapsamında yapıyor olacak. Eğitim ve Danışmanlık Faaliyetleri kapsamında personele yönelik eğitimler, kurumsal kimlik çalışması ve hediyelik ürün tasarım danışmanlığı yapılacak. Online ve basılı tanıtım materyalleri oluşturulması, tur operatörleri, seyahat acenteleri ve turist rehberlerine yönelik tanıştırma etkinlikleri, basın mensupları, sosyal medya influencerlarına yönelik tanıştırma turları düzenlenecek, tur paket programlarına eklenmesi sağlanacak. Kadın kooperatifleri için oluşturalacak işliklerde hediyelik ve yöresel ürün satışları yapılacak" diye konuştu.


Çankırı Yeraltı Tuz Şehri için hedeflerinin turizm açısından önemli bir katma değer yaratmak ve tuz mağarasından turizm alanında en üst düzeyde faydalanmak olduğunu belirten Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Şehrin bileşenleri olarak hepimize farklı görevler düşüyor. Şehri markalaştırmak için yerel yönetim olarak, dünyada eşi benzeri olmayan tuz mağaramızı turizme kazandırmak istiyoruz. Ağaç güçlü olursa dalları da güçlü olur. Turizm rotamızda başlangıç olarak tuz mağaramızı seçtik. Projemizin girişi, otopark alanı, idari bina bölümünü tamamladık. Ayrıca gastronomi alanında da başvuru yaptığımız 20 yöresel ürünümüzden 7’sini tescilledik. Bunun gibi bileşenler ile birlikte Çankırı’yı marka şehir haline getirmek istiyoruz. 18 bin metrekare kapalı alana sahip tuz mağaramızı şehre ait donatılara sahip bir Yer Altı Tuz Şehri’ne dönüştürüyoruz. Geleceğimizi inşa ederken şu andaki girişimlerimizin meyvesini belki de yirmi yıl sonra ekonomimize ve istihdama kattığı katkılarda göreceğiz.

Bu çalışmaya destek verdikleri için KUZKA yöneticilerine teşekkür ediyorum.” dedi.


Konuşmaların ardından proje destek sözleşmesi için protokol üyeleri tarafından imzalar atıldı.


Bu haber 1519 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum