48.Turizm Haftası Kutlanıyor

İlimizin sahip olduğu turizm potansiyelini değerlendirerek turizminden hak ettiği payı alabilmesi için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir.

48.Turizm Haftası Kutlanıyor
17 Nisan 2024 - 19:45 - Güncelleme: 17 Nisan 2024 - 19:54
48.Turizm Haftası Kutlanıyor

Turizmin önemine dikkat çekmek amacıyla, ülkemizde her yıl 15-22 Nisan tarihleri arası 'Turizm Haftası' olarak kutlanmaktadır. İlimizin sahip olduğu turizm potansiyelini değerlendirerek turizminden hak ettiği payı alabilmesi için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Muharrem Ovacıklı 48.Turizm Haftası dolayı ile gazetecilere açıklamalarda bulundu. Turizm, kazandırdığı ekonomik gelirleri ile ülkelerin gelişmesini ve kalkınmasını sağlayan sektörlerin başında yer aldığını belirten Ovacıklı, “Ülke ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra, insanların ve toplumların birbirini tanımasında, kaynaşmasında ve evrensel anlamda barışın sağlanmasında da önemli bir araçtır” dedi.

İlimiz genelinde 10 Turizm İşletme Belgeli, 10 Basit Konaklama Belgeli ve 19 Kamu Misafirhanesi olmak üzere toplam 39 tesis ve bu tesislere ait, 771 oda ile 1590 yatak bulunduğu söyleyen Ovacıklı “2023 yılında tesislerde 194129 yerli, 4108 yabancı olmak üzere toplam 198237 konaklama gerçekleşmiş ve İlimizde 4 merkez, 4 şube olmak üzere 8 Seyahat Acentası faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi.

Çankırı turizminde önemli bir yere sahip olan, işletmesi Çankırı Belediyesi  tarafından yapılan Tuz Mağarası bir başka deyişle “Yeraltı Tuz ŞehriIlgaz ilçemizde bulunan Yıldıztepe Turizm Merkezi, Kadınçayırı Tabiat Parkı ve Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi, inanç turizmi bakımından dikkat çeken Hacı Muad-ı Veli Türbesi yıl boyunca yoğun turist akınına uğradığını anlatan Ovacıklı “Kurşunlu ilçemizdeki Çavundur termal kaynağından çıkan şifalı suyumuz, etrafında bulunan 2 otelin ziyaretçilerine sağlık hizmeti sunmakta, dolayısıyla ilimizin sağlık turizmi açısından bilinirliğine katkı sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Turizm açısından önemli bir yere sahip olan ülkemizdeki  bütün illerin turizmden hak ettikleri ölçüde yaralanmaları için Bakanlığımızca TGA Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulduğunu belirten Ovacıklı “Ajans bünyesinde; İlimizde, Valiliğimiz koordinasyonunda Kamu ve Özel Sektör Kuruluşları, Turizm Sektör Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri, Üniversiteler vb. paydaşların katılımıyla İTGP İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu oluşturulmuştur.

İlimize ait doğal, kültürel ve tarihi değerlerin fotoğraflar ve videolarla tanıtılması amacıyla sosyal medya (instagram) hesapları açılmış, Türkçe dilinde Gezsen Çankırı, İngilizce dilinde ise Go Çankırı platformları hayata geçirilmiştir” dedi.

Yurt dışında tanıtım amacıyla da diğer ülke basın mensupları ilimize  davet edilmiş, bu çerçevede; Bosna-Hersek, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Azerbaycan’dan gelen basın mensupları aracılığıyla Çankırı’nın tarihi ve turistik alanları diğer ülke vatandaşlarına da tanıtıldığını aktaran Ovacıklı “Bakanlığımızca Türkçe ve İngilizce olarak basımı yapılan Çankırı İl broşürü yerli ve yabancı ziyaretçilerimize dağıtılmaktadır. İlimizin il dışında tanıtımı amacıyla Sivil Toplum Kuruluşları öncülüğünde İstanbul Maltepe ve Ankara Millet Bahçesinde gerçekleştirilen Çankırı Tanıtım Günleri’ne katılım sağlanmıştır.

Sürdürülebilir Turizm hedefleri doğrultusunda ilimizdeki Turizm İşletme Belgeli, Yatırım Belgeli ve Basit Konaklama Belgeli (Belediyeli Ruhsatlı) tesislere belgeleri verilmiştir. Gastronomi turizmi çerçevesinde Türk Patent Enstitüsüne yapılan başvurular sonucu Çankırı ve ilçelerindeki 24 ürün Coğrafi İşaret almıştır. Cumhuriyetimizin 100 Yıl etkinlikleri çerçevesinde Çankırı Valiliği öncülüğünde yapılan “Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 Çankırı Yemeği” yarışması düzenlenmiş ve yarışmaya katılan yemeklerden oluşan bir kitap hazırlanmıştır. İlimizin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapısında önemli yeri bulunan, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim Kültür teşkilatı UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının temsili listesine kayıt edilen Yaran Kültürü aslına uygun olarak yaşatılmaktadırdiyerek 2023 yılında yapılan çalışmalardan bahsetti.

Doğa yürüyüşleri açısından önemli alanlara sahip olan ilimizde, Ilgaz Dağı tırmanışları ve Devrez vadisi boyunca yapılan yürüyüşlere katılım artarak devam ettiğini ifade eden Ovacıklı “Bu duygu ve düşünceler ile turizm alanında tanıtımımızın daha etkin hale getirilmesinde ve daha ileriye götürülmesinde sektörün gelişimine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, başarılı bir turizm sezonu geçirilmesi temennisi ile 48.Turizm Haftasını kutluyorum” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Bu haber 2036 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Doğrucu davut
  1 ay önce
  Çankırı da turizm deyince aynı şeyler. Spor turizm yakışmaz mı bize olimpik bir stad, yüzme havuzu hadi bunlar yapılamadı Ilgaz'a kış olimpiyatları(bir tane üst düzey kayakçı teşvik için), şemsiyeli sokak gibi sonbaharda gazelli yol, jandarma komutanlığı ile görüşüp asker nöbet teslim gösterişli devir teslim töreni kaledeki Emir Karatekin Bey'e yakışmaz mı?. Çankırı'da ne var ki neden gelinsin değil neden Çankırı dan gidilsin. Bir yol bulunmalı mümkün değilse yeni bir yol açılmalı. Çankırı en iyiyi hak ediyor.
 • Tuncay Hoca
  1 ay önce
  Kültür ve Turizm İl Müdürü Sayın Muharrem Ovacıklı ve ekibini çalışmalarından dolayı tebrik ediyor,başarılar diliyorum.Çankırı'nın tanınırlığının en yüksek seviyede artırılmasının sağlanmasını,yapacakları kaliteli çalışmalar ve projeleri ile ümit ediyorum.Vesselam...