Türk Kızılay'ın 153'üncü Yılı Dönümü Çankırı'da Kutlandı

Ulusoy, “Kızılay, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur." dedi.

Türk Kızılay'ın 153'üncü Yılı Dönümü Çankırı'da Kutlandı
12 Haziran 2021 - 10:50 - Güncelleme: 12 Haziran 2021 - 10:56
Türk Kızılay’ın 153’üncü Yılı Dönümü

Türk Kızılay Çankırı Şube Başkanı Ahmet Ulusoy, kurumun kuruluşunun 153'üncü yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması düzenledi.

Ulusoy, şube başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, dünyanın sayılı, bölgesinin en güçlü insani yardım kuruluşu olan, ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmaya adayan Kızılay’ın Türkiye’nin merhamet çınarı olmaya devam ettiğini söyledi.

Türk Kızılay’ın özverili ve etkili şekilde yürüttüğü sınır tanımayan hizmetleri sebebiyle dünyanın saygın kuruluşları arasında yerini aldığını vurgulayan Ulusoy, "Ayrım gözetmeksizin tüm ihtiyaç sahiplerinin yanında olan, savaş ve doğal afetlerin olumsuz etkileri sonucu açılan yaraları saran Türk Kızılay’ı, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye ve dünya barışına katkı sağlamaya devam etmektedir." ifadesini kullandı.

Ulusoy, “Kızılay, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur.

11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay, 1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti", 1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti", 1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve 1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "Kızılay" adını büyük önder Atatürk vermiştir.” Sözleri ile anlattı.

Kızılay’ın her zaman ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğuna işaret eden Tavil, "Kızılay, Osmanlı-Rus Savaşı'ndan Kıbrıs Barış Harekatı'na kadar geçen sürede Türkiye'nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan askerlerin yardımına koştu. Kızılay, yardım elini ülke sınırlarının dışına da uzatıyor. Balkanlar’dan Orta Asya,dan Orta Doğu’dan  Afrika’ya, Güney Asya’dan Kafkaslar'a kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor. Uluslararası arenada gerçekleştirilen bu yardım çalışmaları Türkiye'nin tanıtılmasına da kuşkusuz büyük katkı sağlıyor." diye konuştu.

Kızılay’ın gelenekselleşen vekaleten kurban kesim kampanyasını da 2021 yılı için başlattıklarını aktaran Ulusoy, şöyle konuştu:

"Kurban bereketini yıl boyu yaşatıyorsan hilal olsun Türkiye' sloganıyla kampanya başlatan Kızılay, Türkiye dahil 21 ülkede toplam 150 bini aşkın hisselik kurban kesmeyi hedefliyor. Kızılay, 2021 yılı için vekalet bedelini yurt içi ve yurt dışı için 1050 lira olarak belirledi. Yurt dışından vekalet vermek isteyenler ise 125 dolar veya 105 avro bedel karşılığında bir hisselik vekaletini Kızılay’a verebilecek."

Çankırı Şube Başkanı Ahmet Ulusoy, “Kurban vekâletlerini Kızılay’a emanet ederek gerçek ihtiyaç sahibine ulaşmanın huzurunu yaşamak isteyen hayırseverler vekâletlerini, www.kizilay.org.tr’den, 168 Türk Kızılay ücretsiz danışma ve bağış hattından, mobil uygulamadan ve Kızılay Çankırı şubesinden bizzat gelerek veya 0.376.213 18 67 numaralı telefonu arayarak verebilecekler.” İfadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından Ulusoy ile yönetim kurulu üyeleri, Kızılay’ın kuruluşunun 153'üncü yılını temsilen gökyüzüne 153 balon bıraktı.

Bu haber 1138 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum