Türk Sağlık Sen İl Temsilcisi Serhat Gökce'den Hemşireler Haftası Kutlama Mesajı

Gökce, "Kahraman sağlık çalışanları 14 Mart Tıp Bayramını, sağlık haftasını ve ebeler haftasını karşıladıkları gibi hemşireler haftasını da salgınla mücadele ile karşılıyorlar." dedi.

Türk Sağlık Sen İl Temsilcisi Serhat Gökce'den Hemşireler Haftası Kutlama Mesajı
12 Mayıs 2020 - 14:04

Hemşireler Haftası Kutlama Mesajı
 
www.haberci18.com İnternet Medyası olarak, “Varlıklarının kıymetini bu günlerde daha çok hissettiğimiz sağlık sektörümüzün vazgeçilmezleri, Vatanımızın en ücra köşesi dahil insan hayatının kutsallığından taviz vermeksizin her türlü özveri, sabır, gayret sevgi ve heyacan ile mesleğini icra etmeye çalışan, sevgili Hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftasını kutlarız. Rabbim yar ve yardımcıları olsun.”
 
Gökce, “Bakış Açısı Değişmeli, Sorunlar Çözülmeli “ dedi.
 
Türk Sağlık Sen İl Temsilcisi Serhat Gökce, Basın açıklamasında bulundu.
 
Değerli Basın Mensupları;
 
Kahraman sağlık çalışanları 14 Mart Tıp Bayramını, sağlık haftasını ve ebeler haftasını karşıladıkları gibi hemşireler haftasını da salgınla mücadele ile karşılıyorlar. Kahramanca ailelerinden yavrularından aylardır uzak kalan kokusuna hasret kalan hemşirelerimizin bu mutlu günlerinde her daim onlar ve tüm sağlık çalışanlarımızın sorunlarıyla hemhal olduğumuz ve her platformda haklı mücadelemizin devam edeceğini bilmenizi isteriz…
 
Aradan geçen sürede sağlık çalışanları için alkışlar ve şarkıları çokça gördük. Elbette alkışlamak hoş mutluluk verici. Fakat mesele sorunların çözülmesine ve taleplerin karşılanmasına gelince övgüler dizenlerin bu konuda gereğini yapmadıklarına da şahit olduk.
 
Bu süreçte yapılan tek düzenleme olan 3 ay tavandan ek ödemelerin usul ve esaslara boğulup, idarecilerin takdirine bırakılarak yavandan bir ödeme halini aldı. Sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattı, çalışanlara haksızlık yapıldı. Üniversite hastanelerinde ise bürokratik bahaneler ile henüz daha ödenmedi.
 
Dünyaya övgü ile bahsedilen filasyonun, fedakârları aile hekimliği çalışanları başta olmak üzere görev alanlara ek bir ödeme olmadı. Yapılan kısa süreleri bir iyileştirme bile uygulama safhasında çarçur edildi.
 
Sağlık çalışanları cephede kahramanca bir mücadele verip canlarını ortaya koyarken, kronikleşen sorunlarına çözüm üretilmesi ve taleplerinin karşılanması için adım atılmasını bekliyoruz.
 
Bu kapsamda öncelikli olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin sınıf statü ayrımı yapılmaksızın sağlık çalışanı hemşiresi Ebesi teknisyeni tabibi şoförü Hizmetli si işçisi ayrımı yapılmaksızın taban maaşlarına iyileştirme yapılmalıdır.
 
Döner sermayelerde kronikleşen sorunlar çözülmeli, sistem yenilerek çalışan merkezli ve adaletli bir yapıya kavuşturulmalıdır.
 
Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir.
 
Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir.
 
Atamalarda ehliyet ve liyakat esas alınmalı sadece Türkiye Cumhuriyeti devletine sadakat aranmalıdır.
 
Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir.
 
Salgın mücadeledeki fedakarlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir.
 
Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir.
 
Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar.
 
Dünyada artık covid-19 salgını sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı söylenmektedir. Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı da değişir. Meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer.
 
Geçtiğimiz günlerde Çankırı Devlet hastanesinde yaşanan nahoş olaylar kamuoyu gündemin dedir.  Sağlık çalışanlarının ve kurumumuzun böyle bir olayla anılması öncelikle bizleri üzmektedir. Buna sebep olanların kurumumuza devletimize ve sağlık çalışanlarımıza verdiği zarar göz ardı edilemez. Elbet te derya pislik tutmaz illa içinden pisliği çıkarır kıyıya vurur ve bundan sonra da vuracaktır. Biz inanıyoruz ki  bu tür onursuzca davranış ve tutumlar elbet cezasız kalmayacak ve kurumumuzdaki bu kara bulurlar siz değerli sağlık çalışanlarımızın samimi ve gönülden mücadelesi ile aydınlık günleri geri getirecektir..
 
Bu temennilerle koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan,  Çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden gizli kahramanlar hemşirelerimizin, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyorum. Yaşamlarında başarı ve mutlulukların onlarla olmasını diliyorum.
 
Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.
 
Türk Sağlık Sen İl Temsilcisi Serhat Gökce


 

Bu haber 2505 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum