"Türk Destanları" Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi

Bölükbaşı, “Geçmişini, değerlerini bilen ve gerektiği saygıyı gösteren bildiklerini aktaran nesillerimizin çoğalması en büyük gayemizdir."

"Türk Destanları" Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi
03 Mart 2024 - 21:36 - Güncelleme: 03 Mart 2024 - 21:42
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı tarafından düzenlenen, “Türk Destanları” konulu resim ve deneme yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür ve Sanat merkezinde gerçekleştirilen programda açılış konuşmasını TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı gerçekleştirdi.

Milli ve manevi değerleri ön plana çıkaran araştırma ve çalışmalara yöneltmek amacıyla böyle bir yarışma düzenlediklerini vurgulan Bölükbaşı, “Geçmişini, değerlerini bilen ve gerektiği saygıyı gösteren bildiklerini aktaran nesillerimizin çoğalması en büyük gayemizdir. Bu düşünce doğrultusunda Türk Destanları konulu yarışmamız şekillenmiştir. Zihinleri açık, pırıl pırıl gençlerin gönlünde ufak bir kıvılcım olabildiysek ne mutlu bize.” şeklinde konuştu.

Tarihin millet mücadelesi olduğunu ve geçmişten alınan ilhamla geleceğin resminin çizildiğini ifade eden Bölükbaşı, “Tarihi sadece geçmiştekilerin hikâyeleri, destanları, masalları olmasından ziyade buralardan ibret alıp geleceğimizi şekillendirmek olarak görüp tarihi, bir şuur meselesi olarak görüyoruz.” dedi.

Destanlar ile Türk toplumu özelliklerinin, geleneklerinin ve göreneklerinin yansıtıldığını ifade eden Bölükbaşı ad koyma motifi, başkahramanların istilacılara karşı mücadele motifi, alp kadın motifi gibi bir çok motifin bugünlere destanlar sayesinde kazandırıldığını dile getirdi. Bölükbaşı, “Geçmişteki büyük olayların, savaşlarının, kahramanlıkların şiirleşmiş şekli olan millî destana sahip bulunmak Türk milleti için bir şanstır. Her millet bu şansa sahip değildir. Geçmiş zamanı, tüller arkasından görülen belirsiz görüntüler gibi gösterip bizi büyük karanlıktan kurtaran, bir soyun geleceği hakkındaki ümitlerini hayal meyal belirten, bir milletin yüksek edebiyatının tohumlarını taşıyan milli destan, milli hazinenin en yüksek değerli mücevherlerinden birisidir.” İfadelerine yer verdi.

Yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenlere ve öğrencilere teşekkür eden TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı eğitimde iyi örneklerin daha da geliştirilip yaygınlaşmasını temennisine bulunarak konuşmasını tamamladı. Program yarışma kapsamında dereceye giren öğrencilere ödüllerin takdim edilmesinin ardından son buldu.

Yarışmada dereceye giren öğrenciler ise şu şekilde açıklandı;

“Resim Yarışması İlkokul (birinci Kağan Haktan Bayram, ikinci Nisan Kılıçaslan, üçüncü Kenan Efe Şentürk).

Ortaokul Deneme (birinci Merve Rüvayda Korkmaz, ikinci Eymen Efe Demir, üçüncü Ban Hilmi Sameer Alaskar.

Lise Deneme (birinci Kübra Dursun, ikinci İnci Eröktem, üçüncü Defne Kaya)”

Bu haber 2096 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum