TÜRKAV Mastı'yı Ağırladı

“Salı Sohbetleri”nin bu haftaki konuğu MHP Merkez Disiplin Kurulu Üyesi, Çağ Üniversitesi Hukuk Fak. Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Av. Dr. Ahmet Korhan Mastı oldu."

TÜRKAV Mastı'yı Ağırladı
18 Ocak 2024 - 10:56 - Güncelleme: 18 Ocak 2024 - 11:02
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Çankırı İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen “Salı Sohbetleri”nin bu haftaki konuğu MHP Merkez Disiplin Kurulu Üyesi, Çağ Üniversitesi Hukuk Fak. Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Av. Dr. Ahmet Korhan Mastı oldu.

Açılışta konuşan TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı, çalışmalar hakkında kısa bilgi vererek konuşmacı konuğu Ahmet Korhan Mastı ve katılımcılara teşekkür etti.

Mastı’da konuşmasında 1982 Anayasası ve sosyal medyada yaşanan bilgi kirliliği ile ilgili şunları söyledi: Programımıza katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Çankırı TÜRKAV İsa beyin başkanlığında güzel hizmetler yapmaya devam ediyor. Ben MHP MDK üyeliğimin yanında emekli bir askerim şuan bir üniversitede Anayasa Hukuku derslerine giriyorum. Çeşitli konularda sizleri bilgilendirmeye çalışacağım elbette soracağınız soruları da cevaplamak için buradayım. Bakıyorum gençlerinde katılımı yoğun bir şekilde, son günlerde maalesef vatan savunmasında şehitlerimiz olmaktadır şehitlerimize yüce Allahtan rahmetler diliyorum milletimizin başı sağ olsun.

Özellikle vatan savunması diyorum zira son zamanlarda ne işimiz var bizim Irak’ın, Suriye’nin kuzeyinde diyorlar. Bakın ben bölgede Şırnak’ta görev yapmış biri olarak benim görevim birebir çatışmaya girmek değildi, mayın arardık. Üst bölgeleri vardır Türkiye sınırlarındaki bölgelerde önce arama taramalar yapılır akabinde birlik yerleşir oraya. Ne zamana kadar ekim kasım aylarına kadar sonra birlikler çekilir terör unsurları yerleşirdi. Bu kısır döngü böyle devam eder giderdi. Yine arama tarama sırasında mayına basmalar yaralanmalar şehitlerimiz olurdu. Şimdi yeni bir konsept belirlendi sınırlarımız daha güvenli olması için şimdi daha ilerden sınır ötesinden tedbirler almaya başladık. Şuan sınır içerisinde eskisi kadar yoğun olay olmuyor mu? Yok olmuyor. Ama dışarıdaki unsurlar noktasında daha önceki teröristlerin eğitim alanlarında askerlerimiz üst bölgeleri oluşturmuştur. Malum bugün genel başkanımızda ifade etti dünyanın en büyük teröristi Amerika’dır. Terörist Amerika ve İsrail’in yaptığı destekler şuan ellerindeki daha gelişmiş tesisat, avadanlık ve silah ile birlikte olaylar çıkartmaktadırlar. Zor hava şartları da bu olaylar olmaktadır. İstenmeyen eylemler gerçekleşmektedir. Ama bir orada niye varız, sınır emniyetimiz için varız, bir orada niye varız Misak-i Milliye için varız. Misak-i Milliyi hepimiz hatırlıyoruz değil mi? Bugün Metina’da bugün Zap’dayız yarın Musul, Kerkük’teyiz inşallah. Özellikle gençlere söylüyorum lütfen Kuzey Irak söylemini kullanmayın, o PKK ağzı ve söylemidir. Sizler Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeyi olarak söyleyin. Hıristiyanlıkta bir üçleme var biliyor musunuz? Baba, Oğul ve Kutsal Ruh diye. Biz de bir üçleme vardır ben derslerde hep şöyle anlatırım. İlgi, bilgi, görüş açıklama. Bizde maalesef bilgi sahibi olmadan o kadar çok görüş açıklayan var ki. Şimdi çıkıyorlar televizyonlarda adam o bölgesin b sinden geçmemiş askeri stratesij gibi açıklama yapıyorlar. O yüzden bilgi sahibi olmada lütfen hiçbir konuda açıklama yapmayın. Bilgi sahibi olarak bir takım açıklamaların ancak faydası vardır. O yüzden iyi araştırıp okumak gerekiyor.

Bir ortamda konuşurken birisi dedi ki beyin göçü, doktorlar gidiyorlar, mühendisler gidiyorlar. Ülke de bir göç var yetişmiş elaman yurt dışına gidiyor. Dedim ki biz seksenbeş, doksan milyonluk ülkeyi yetişmiş elemanlar gitsinler yeter ki benliklerini unutmasınlar. Gittikleri yerde Türklüğünü, benliğini unutmadan hizmet etsinler. Dolaylı olarak bizlere hizmet etmiş olacaklar bizim arkadan gelen pırıl pırıl delikanlılarımız var. Bilgi noktasında birçok şeyi bilmeden söylüyorlar ya onu demek istiyorum. Bilgi sahibi olmadan açıklama yapılması bu ülkeye zarar veriyor. Bunu neden anlattık bilgi kirliliği var.

Bakın başka bir bilgi kirliliği geçen seçimlerde Suriyeliler oy kullanacak. Beş milyon Suriyeli geldi seçimde oy kullanacak. 1982 Anayasasında belirtilen şartları taşımayan hiç kimse seçme ve seçilme hakkına sahip değildir. Yalan söylüyorlar, bu da bir bilgi kirliliğidir.

Buradan Oy hakkına gelelim, geçen yıl bir seçim yapıldı. Önümüzdeki günlerde de yerel yöneticilerin seçimi için bir seçim yapılacak. Yerel yönetim seçimi ile Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri aynı değil adı üstüne yerel yönetimler seçimi, belediye başkanı, il genel meclisi üyesi, belediye meclisi üyesi, muhtar ve aza seçimlerinden oluşmaktadır. Vatandaşın oy kullanabilmesi için bir takım şartları taşıması gerekiyor. Birincisi Türk Vatandaşı olması gerekiyor, ikincisi akli melekeleri yerinde olması ve 18 yaşını doldurmuş olması, üçüncüsü ise seçmen kütüğüne yazılı olması gerekiyor. İnşallah askıda olan seçmen kütükleri herkes tarafından kontrol edilmiştir. Bu şartlar gerçekleştikten sonra oy kullanabiliyoruz. Bir takım insanlar yine Anayasa’nın belirlediği çerçeveler kapsamında oy kullanamıyorlar. Bunlar silahaltında bulunan erbaş ve erler, askeri öğrenciler, taksirli suçlardan hükümlüler dışında diğer hükümlülerde oy kullanamıyor. Ama hakkın da henüz karar vermemişler oylarını kullanıyorlar.

Bir aramızda da muzdarip olanlarda vardır. Memleketimizde bir de sosyal medya terörü. Eline akıllı telefonunu alan, bilgisayarını alan ağzına geleni yazıyor. Ben şuan iki tane milletvekilimizin avukatlığını yapıyorum. Her gün bu milletvekillerimize sosyal medya üzerinden edilen küfürlerden dolayı gelen hakaretleri almıyorum bugün sadece beş tane duruşmam vardı. Bunlar ceza alıyorlar arkasından tazminat davaları derken bir sürü zarar görüyorlar. Basit bir küfür davası bir kişiye yaklaşık ellibin tl ye mal oluyor.  Bakıyorsun mahkeme listelerine her tanınmış kişi için sosyal medya üzerinden hakaret, küfür davaları ile dolu. Lütfen rica ediyorum dikkat edin hakaret ve küfür etmeyin ne kadar kızdırırsa kızdırsın maddi olarak da büyük kayıp. Bunun birde cezası var hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının ardından beş yıl içinde suç işlememeniz gerekiyor. Beş yıl içinde suç işlerseniz bunun cezasını da çekmek zorunda kalıyorsunuz bu yüzden lütfen sosyal medyayı daha verimli kullanalım kimseye hakaret küfür etmeyelim.

Mastı daha sonra Anayasa’da seçim kanunları hakkında bilgilendirmeler yaparak katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Sorular sorular üzerine 1982 Anayasasının defalarca değiştirildiğini önümüzdeki yasama döneminde mutlaka yeni güncel sorunlara cevap verebilecek Anayasanın çıkartılması gerektiğini, inşallah yerel seçimlerden sonra bu çalışmaların hız kazanarak yapılacağını temenni etti.

Programın sonunda katılımcılara tekrar teşekkür eden Mastı başka bir programda buluşma temennisinde bulundu.

Bu haber 2881 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Çankırılı vatandaş
    3 ay önce
    Kusura bakmayın ama 5 milyona yakın Suriyelinin Türkiye ye alınması hiç bir mantığa uymuyor. Üstelik Türk ülkelerinden gelenler geri gönderiliyor. Uygurlar Özbekler gelse kimse bu kadar tepki göstermezdi. Bunu yapan hangi mantıkla yapıyor. Bir Azerbaycanlı gelsin. Yaşantısı bize uyuyor. Dili de aynı. Ama Suriyeli, ıraklı, suudi uymuyor. Ama geliyorlar.