Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi Çankırılı Şehit Mehmet Çavuş Ziyareti İçin Yola Çıktı

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi olarak Iğdır'a gidiyoruz.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi Çankırılı Şehit Mehmet Çavuş Ziyareti İçin Yola Çıktı
12 Kasım 2021 - 12:02 - Güncelleme: 12 Kasım 2021 - 12:31
Çankırılı Şehit Mehmet Çavuş Ziyaretimiz

Değerli basın mensupları

Iğdır’ın kurtuluşu ve Çankırılı Şehit Mehmet Çavuş’u anma programına gidiyoruz.

Vatan sevgisi, sevgilerin en yücesidir. Gerektiğinde vatan için Şehit veya Gazi olmak onurumuzdur, gururumuzdur. Bizler vatan uğrunda kanlarıyla destanlar yazan, şehitler ve gazilerle dolu bir milletiz. Atalarımızın bu vatanı bizlere ne şartlarda bıraktığının bilincindeyiz. Devlet kendisi için fedakarlık yapan yiğitlerini unutmaz.

Bugün üzerinde yaşadığımız topraklar, bizlere Şehit ve Gazilerimizin, gösterdiği kahramanlıklar ile miras kalmıştır. Türk Milleti olarak bizler de Şehit ve Gazilerimizi her zaman anımsamakta, onlara sonsuz sevgi ve saygı duymaktayız

Bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, vatan sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün ölümsüzleşen simgeleri olan kahraman Şehitlerimiz sonsuza kadar gönlümüzde yaşayacaktır.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı şubesi olarak Iğdır'a gidiyoruz.

Vakıf şube mütevelli heyeti 8 kişilik bir ekiple araçla önce Ankara akabinde doğu ekspresi ile Kars a daha sonra araçla Iğdır a geçeceğiz dönüşümüzde aynı şekilde olacaktır. Yaklaşık 3000 km 60 saat sürecek olan bu yolculuğumuzda hedefimiz: Iğdır'ın manevi değeri Çankırılı Mehmet Çavuş'u halkımıza tanıtmaktır.

Seyahatimiz boyunca bizlere destek olan kişilere, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

Iğdır Halkının gönlünde taht kurmuş silinmez bir maneviyat oluşturan Mehmet Çavuş kimdir?

Mehmet Çavuş, Balkan Harbi için çıkmıştı köyünden. Karısı Ayşe hamileydi. Oğlu olunca adını sefer koydu babası seferde olduğu için. Mehmet Çavuş ise cepheden cepheye mücadele etti ve bir daha hiç dönemedi çıktığı seferden.

Çok sayıda cephede çarpışıyor Mehmet Çavuş sonra da Doğu Cephesinde mücadele veriyor. Kurtuluş savaşımızın en şiddetli yılları… Ermeniler büyük kıyım yapıyor. Atatürk, Kazım Karabekir’e Doğu cephesiyle ilgilenmesini söylüyor. Kazım Karabekir de bu iş için gayri resmi olarak 11.Tümen Komutanı Cavit Paşa’yı görevlendiriyor. Bu kapsamda gayri resmi olarak Kuva-yi Milliye çalışmalarında halkı eğitecek ve silahlandıracak kişiler belirleniyor. Iğdır Şura Hükümeti Başkanı Ali Ekber Tufan’ın da Kazım Karabekir’den Ermenilere karşı yardım istemesi neticesinde, Mehmet Çavuş ve beraberindeki 3 er -ki bunlardan biri Mehmet Çavuş’un köylüsü Ilgaz’lı Ali Onbaşı; Cavit Paşa tarafından gayri resmi olarak Iğdır ve çevresi için görevlendiriliyor.

Gayri resmi görevlendirilmiş olmaları gizli görevlendirildikleri anlamına mı geliyor? Evet. Dönemin şartlarını düşünürseniz bunun nedenini de anlarsınız. 1917-1918 yıllarında yaşanıyor bu gelişmeler. Mehmet Çavuş da bugünkü deyimle gizli görevli olarak geliyor Iğdır’a. Yakalanırsa, devlet tarafından asker kaçağı muamelesi uygulanacak. O yüzden kendisine verilen silah vb. hiçbir şey kayıtlı değil.

Mehmet Çavuş Iğdır ve çevresinde gizli çalışarak halkı askeri anlamda eğitiyor. Halkı silahlandırıyor ve Ermeni çetelerine karşı da mücadele ediyor. 3 yıl süren bu çalışmalar sonucunda Ermeniler tarafından işgal altındaki Iğdır’a10 Kasım 1920 tarihinde Taarruz başlatıldı. 14 Kasım 1920 tarihinde şehre girişte Çankırılı Mehmet Çavuş şehit düştü.

Şehre girerken şehit olması nedeniyle dönemin yetkilileri, silah arkadaşları ve Iğdır halkı tarafından 1920 yılında anıtmezarı yapıldı.1967 yılında anıt mezar genişletildi. 1997 yılında Iğdır Belediye Başkanlığınca yeni anıt yapılarak, çevresi park olarak düzenlendi.

Mehmet Çavuş: Çankırı ili Ilgaz ilçesi Kıyısın Köyünde doğdu. Babası Mustafa, annesi Ayşe’dir. Sefer ve Fatma isimlerinde iki çocuk babasıdır.

Iğdır ilinin ilk kurtuluş Şehidinin anıtında yukarıdaki yazılı şekilde kitabesi vardı.

Çankırı İli Alpsarı köyüne konan Azerbaycan Türkleri kısa sürede çoğalıyorlar, bir kısmı Korgun (Kargın), bir kısmı da Kıyısın (Kızılsın) köylerini koruyorlar. Mehmet Çavuş’un sata soyları Azerbaycan’dan ilk yerleşen kafiledendir. Bunlara Alapangil soyu denilmektedir. Alapangil’lerden Osman Oğulları ya da Kezban Oğulları adıyla tanınırlar.


Mehmet Çavuş ile beraber olan Gazi Ali Onbaşı Iğdır’a yerleşiyor. Devlet tarafından kendisine mal, mülk veriliyor ve oraya yerleşip evleniyor. Bir ara Ilgaz’a geliyor. Köyde anne ve babasının öldüğünü öğrenince kimseye bir şey demeden Iğdır’a geri dönüyor. Mezarı Asri Mezarlıktadır.


Bu haber 1757 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum