Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

Yandım, "Bütün yol ve mücadele arkadaşlarım şundan emin olsunlar ki değerli büyüklerimiz elini taşın altına koyup bütün bu konularda gereğini yapmazlarsa bizler Türk eğitim – Sen olarak gereğini yapmaktan geri durmayacağız."

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi
10 Eylül 2022 - 15:52 - Güncelleme: 10 Eylül 2022 - 16:07
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Yüksel Yandım Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Çankırı Şube Başkanı Yüksel Yandım Çankırı’daki Ulusal, Yerel, İnternet Medyası Basın Mensupları ile kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Şube Başkan Yardımcıları Ramazan Taş ve Fatih Dinlemez katıldı.

Başkan Yandım, açıklamasında şunları ifade etti:

‘Değerli Basın Mensupları, Kıymetli mücadele ve yol arkadaşlarım; öncelikle hepimizin 2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılı hayırlara vesile olsun. İlimiz ve ülkemiz için kazasız, belasız, sağlıklı ve başarılı bir yıl olmasını temenni ederim.

Değerli Arkadaşlar;

Her yeni dönem başında olduğu gibi maalesef bu dönemde eğitim çalışanları olarak birçok sıkıntı ve problemle eğitim öğretim yılına başlıyoruz.

EYT den 3600‘e (Milli Eğitim Müdürlüklerindeki şef arkadaşlarımızın da 3600 çalışmasına dâhil edilmesi.)

Ücretli, sözleşmeli öğretmenlikten, eğitim – öğretim ödeneğine,

Promosyon güncellemesinden, öğretmenlerin resmi tatillerde çalıştırılmasına,

Maaş karşılığı derslerdeki adaletsizlikten, hizmetli arkadaşlarımızın giyecek yardımına,

Şoför arkadaşlarımızın yolluk ve yevmiyelerinden, Üniversitede uygulanan 13b 4 uygulamasına,

Makam atamalarından, proje okullarına öğretmen ve idareci görevlendirmelerine,

Üniversiteler arası geçişten, Okullardaki DYK  kurslarına varıncaya kadar maalesef bir çok sorun ve sıkıntılar yumağı ile karşı karşıyayız.

Bütün bu sıkıntıların en önceliklisi sanırım hepimizin de gönülden katılacağı, son ekonomik gelişmelerle de doğru orantılı olarak aldığımız ücretlerin güncel enflasyon karşısında erimesi ile ay sonunu getirememe sıkıntısı ve 2005-2006 yılından bugüne kadar sürekli gündemimizde olan “Öğretmenlik Meslek Kanunu”ndaki marazlı uygulamalardır.

Esasen her ikisinin de ortak problemi eğitim çalışanlarının toplum nazarında sosyo-ekonomik imajına vermiş olduğu ve her geçen gün derinleştirdiği imaj ve itibar kaybıdır.

Her iki konuyla alakalı olarak da birçok sendika daha bırakın eylem kararı almayı, olayın hassasiyetini bile kavrayıp gündemine almazken Türk Eğitim-Sen olarak yıllar öncesine gitmeye gerek olmaksızın bundan 8 ay önce her iki konu ile alakalı söylemsel değil, eylemsel bir tavır takınarak 81 ilde ve birçok ilçede şu eylemleri gerçekleştirdik:

* Öğretmenlik Meslek Kanunu meclis gündemine gelmeden önce tıpkı 2005 yılından bu yana olduğu gibi “Sınava Hayır!” parolası ile 8 Aralık 2021 tarihinde hiçbir sendika alana inmemişken Türk Eğitim Sen olarak Türkiye genelinde eylem gerçekleştirdik..

* 15 Aralık 2021 tarihinde Türkiye Geneli maaşlarımıza ocak zammı öncesi ekonomik anlamda olumsuz gelişmelerle mütevellit “Ek Zam Eylemi”ni hep beraber ortaya koyduk.

* ÖMK ile ilgili yönetmelik yayımlanır yayımlanmaz konuyu yargıya taşıdık ve iptal davası açtık.

Kurulduğu günden itibaren çalışanın alın terini merkezine alarak, hak arama mücadelesinde her dönem itibarlı sendikacılığın tek adresi olan Türk Eğitim Sen; Türkiye Sevdamız, Ekmek İçin Kavgamız! Düsturunu ilk günkü heyecan ile sürdürmektedir!

Özellikle son günlerde her iki süreci de dişe dokunur bir katkı sunamayıp, Türk Eğitim Sen’in almış olduğu inisiyatifleri alamayıp, suya sabuna dokunmayan çevrelerin olguların tersine algı yönlendirmesi ile sırf sendikal veya siyasal çıkar sağlamak amacıyla yaratmış olduğu kaos ortamını, aklı selim yaklaşımla hepinizin dikkatle takip ettiğini canı gönülden biliyorum.

Malumunuz olmak üzere “Sınava Hayır!” konulu basın açıklamasını Türkiye genelinde yapacağımız duyurmuş, lakin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun her maddesinin TBMM çatısı altında revize veya iptal edilmesi gerekliliğini göz önünde bulundurarak ve TBMM’nin Ekim ayı itibari ile çalışmalarına başlayacak olması hasebi ile algı simsarlarının dediği gibi İptal etmedik, Erteledik. Sanırım bu algı simsarları az biraz lügat bilgisine sahip olsaydı “İptal İle Ertelemenin” farkını idrak ederek, sürece katkı sunmak yerine, sendikal rant eylemine soyunmazdı!

Değerli Basın Mensupları, kıymetli yol ve mücadele arkadaşlarım Türk Eğitim Sen 1992 yılından bu yana sorunları akılcı, günün şartlarına uygun ve popülist çıkar sendikacılığını elinin tersi ile iterek çözme yolunu tercih etmiş ve Allah’a hamd olsun ki bugüne kadar eğitim çalışanlarının hanesine kazanım olarak yazılan birçok kıymetli gelişmenin altına imzasını atmıştır!

Değerli Basın Mensupları, Sevgili yol ve mücadele arkadaşlarım hepimiz bilmeliyiz ve farkında olmalıyız ki özellikle son günlerde yıllardır eğitim çalışanlarının yetkisini elinde bulundurup fakat hiçbir etki ortaya koyamayan malum sen başta olmak üzere birçok sendikanın Türk Eğitim Sen’e saldırmasının tek ve asıl gayesi sizlerin desteği ile günden güne güçlenmesi ve üyesi olsun veya olmasın tüm eğitim çalışanlarının ortak sorunlarına çözüm arayarak, mesafe kat etmesidir!

Gün bugünlere hangi emeklerle, mücadelelerle ve dik duruşla geldiğimizi unutmama günüdür!

Gün bunca yıl her türlü haksızlığın karşısında elif timsali durup, hak haklının oluncaya kadar mücadeleye devam diyerek; azminden ve kararlılığından ödün vermeyen yuvamız Türk Eğitim Sen’e dün olduğu gibi bugün de güven duyarak, destek verme günüdür!

Zaman hepimize gösterecektir ki Türk Eğitim Sen’e inananlar mücadelesinin karşılığını alarak, içi huzur dolu bir şekilde yine iyi ki Türk Eğitim Sen’liyim diyecektir!

Değerli arkadaşlar,

Çünkü biz çevrenizde gördüğünüz sendikamsı yapılardan çok farklı bir yerdeyiz. Çünkü biz Türk memur sendikacılığının kutup yıldızı, amiral gemisiyiz.

Her zaman da ve her yerde helal alın terinin savunucusu olan bizler para ödüllü sınav istemiyoruz.

Öğretmenlerin mesleki itibarını, sendikal kaygıların ve sendikal kavgaların hepsinin üstünde görüyor, dolayısı ile de kimsenin paçasından çekmiyoruz. Biz kimseye sırtımızı dayamıyor, kimseyi de omuzlarımızda taşımıyoruz. Biz gücümüzü her birisi ayrı bir değer olan üyelerimizden alıyoruz.

Ne yamalıklı bir yanımız, ne de marjinal bir yapımız var. Ne kanunsuz iş yapanlarla, ne de asker polis taşlayanlarla bir ortaklığımız yok. Bizim tek ortağımız üyelerimizdir.

Biz ne fakire efelik, nede zengine kölelik yapmayız.

Bizim asla vazgeçemeyeceğimiz ilkelerimiz var. Vatan gibi, millet gibi, din gibi, bayrak gibi ve siz değerli eğitim çalışanlarının hak mücadelesi, helal alın teri gibi…

Ancak bizler bütün bu mücadele sürecinde hiçbir üyemizin siyasallaştırılmasına müsaade etmeyiz.

Ve senaryosunu kendimizin yazmadığı ve bizim yönetmediğimiz hiçbir oyunda figüranlık yapmayız.

Çünkü bizim bu vatana borcumuz ve sizlere sözümüz var.

Rahmetli Fakir Baykurt’un da dediği gibi;

Öğretmen Yalvarmaz
Öğretmen Boyun Eğmez
Öğretmen El Açmaz
Öğretmen Ders Verir…

Onun için

Bizlerin yaptığı her şey ders niteliğinde olmalıdır.

Değerli Basın Mensupları, Sevgili yol ve mücadele arkadaşlarım yukarıda saydığımız ve dahi sayamadığımız birçok sorunun çözüm yeri bellidir.

Bizler bütün bu sorunların en kısa sürede çözüleceğine inanmak istiyoruz.

Onun için de siyasi irade sahiplerinden en kısa sürede olumlu adımlar atmalarını bekliyoruz. Bütün yol ve mücadele arkadaşlarım şundan emin olsunlar ki değerli büyüklerimiz elini taşın altına koyup bütün bu konularda gereğini yapmazlarsa bizler Türk eğitim – Sen olarak gereğini yapmaktan geri durmayacağız. Çünkü biz biliyoruz ki mücadele edenler her zaman kazanamayabilirler. Ancak hayatta kazananlar her zaman yılmadan yorulmadan mücadele edenlerdir. Bizler ne eksik ne fazla sadece hakkımızı istiyoruz. Saygılarımla.” Diyerek açıklamalasını sonlandırdı.

Sorumuz üzerine, "Yandım 1090 kayıtlı üyelerinin olduğunu ifade etti."

Bu haber 1760 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum