Çankırı'yı Yakından İlgilendiriyor, Her Alanda....

"Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çankırı'yı Yakından İlgilendiriyor, Her Alanda....
20 Şubat 2023 - 19:12
Yönetmeliği Yayınlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının "Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çok Şükür, “Güzel bir haber, Çankırı için....Ama; Üst Geçit Ve Hemzemin Sorunu Giderilecek mi?

Çankırı'yı yakından ilgilendiriyor, her alanda.... Bu yatırım programının ciddi bir şekilde takibinin yapılması şehrimizin seçilmişlerine düşüyor.

Hemzemin geçitler alt veya üst geçide dönüştürülecek Hemzemin geçitler alt veya üst geçide dönüştürülecek, geçidin yapımı ve diğer emniyet tedbirlerini almak, hemzemin geçidini kesen kara yolunun bağlı olduğu kurum veya kuruluşların sorumluluğunda olacak.

Buna göre, hemzemin geçitler alt veya üst geçide dönüştürülecek. Mevcut yönetmelikte hemzemin geçitlerin alt/üst geçide dönüştürülmesi TCDD'nin sorumluluğundaydı. Yeni yönetmelikle alt ve üst geçidin yapımı ve diğer emniyet tedbirlerini almaktan, hemzemin geçidini kesen karayolunun bağlı olduğu kurum veya kuruluşlar sorumlu kılındı. Trafik yoğunluğunun çok olduğu bölgelerde mevcut yönetmelikte 30 bin olan seyir momenti 90 bine çıkarılacak, kara yolunun ait olduğu kurum ve kuruluşlarca 174 adet alt/üst geçit yapılacak.

Mevcut yönetmelikte tüm hemzemin geçitlerde görüş mesafesi, "Kara yolu aracından demir yoluna 5 metre mesafede, demir yolunun her iki yönünün görüş uzaklığı 500 metre", "demir yolu aracından her iki yönden hemzemin geçidin görüş uzaklığı 750 metre" olarak belirlenmişti. Yeni yönetmelikte kara yolundan 500 metre, demir yolundan 750 metre görüş mesafesi şartı değiştirilerek, aktif korumalı hemzemin geçitler için görüş mesafesi şartı kaldırıldı, pasif korumalı hemzemin geçitler için "tren hızına göre görüş mesafesi" belirlendi.

Mevcutta serbest (çapraz işaretli), flaşörlü/çanlı otomatik bariyerli ve bekçili bariyerli olmak üzere hemzemin geçitler 3 şekilde sınıflandırılıyordu. Yeni yönetmelikle sadece çapraz işaretli hemzeminler geçitler pasif korumalı ve diğer tüm uyarı sistemleri olan hemzemin geçitler aktif korumalı olarak 2 şekilde sınıflandırıldı. Mevcut yönetmelikte hemzemin geçitleriyle yaklaşım yollarının yapımı, bakımı ve işletilmesinden raydan itibaren her iki yönde 5 metre mesafeden sonraki bölümde kara yolunun bağlı olduğu kurum veya kuruluş sorumluydu. eni yönetmelikle 5 metrelik mesafe şartı kaldırıldı. Buna göre, rayın iki tarafında hemzemin geçit kaplamasının bitiminde kara yoluyla kesiştiği noktadan itibaren, kara yolu kullanıcılarına yönelik işaretlerin yapımı, bakım ve onarım ile gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasından kara yolunun bağlı olduğu kurum ve kuruluş sorumlu olacak. Yeni yönetmelikle 5 metrelik mesafe şartı kaldırıldı. Buna göre, rayın iki tarafında hemzemin geçit kaplamasının bitiminde kara yoluyla kesiştiği noktadan itibaren, kara yolu kullanıcılarına yönelik işaretlerin yapımı, bakım ve onarım ile gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasından kara yolunun bağlı olduğu kurum ve kuruluş sorumlu olacak.

Hemzemin geçitlerin 31 Aralık 2025 tarihine kadar yeni yönetmeliğe göre uygun hale getirilmesi gerekiyor.

Bu haber 12230 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • çankırılı
  1 yıl önce
  Çankırı'nın yarayan kanası lise üst ve alt geçit olayı ama hiç bir siyasi bunu düşünmüyor. Arkası ana yol ve ışıklar Çankırı'nın merkezin de tren git gel yapar mı dışarıya alın kardeşim bu işi. YAPIN BURAYA ALT ÜST geçit ayrıca hastane ve terminalin oraya da işlem lazım.
 • YAREN
  1 yıl önce
  BİR TCDD MÜDÜRÜNE SÖZ GEÇİREMEDİK SANAYİ TARAFI CER ATÖLYESİ TARAFINDA MAKASLAR VAR. TREN ORADAN MANEVRA YAPABİLİR, LİSE TARAFINI SADECE KARABÜK'TEN GELEN TREN MEŞGUL ETSE BU KADAR YORGUNLUK YAŞAMAYIZ. AMA ÇIKIP TA BİR İNSAN EVLADI DA DEMİYOR, KARDEŞİM NEDEN CER ATÖLYESİ TARAFINDAN İŞLEM GÖRMÜYOR BU TRENLER. ORADA DAHA FAZLA RAY VAR NEDEN ISRARLA LİSE TARAFINDAKİ TEK RAY MEŞGUL EDİLİYOR DEMİYOR. ÇANKIRILILAR OLARAK BU KADAR ACİZ MİYİZ KİMSE KUSURA BAKMASIN KARDEŞİM ORADA HER BEKLEDİĞİMDE SONUNA KADAR KORNAYA DA BASACAĞIM. O MAKİNİSTLERİDE, TCDD MÜDÜRÜNÜ DE RAHAT BIRAKMAYACAK. BU VATANDAŞA BİR ZULÜMDÜR. KASTAMONU ANAYOLU KADAR UZUYOR TRAFİK TREN YAMUÇLAR'A KADAR GERİ GİDİP GERİ GELİYOR BU SAÇMALIKTIR. CER ATÖLYESİ TARAFINDAN BU İŞLEM YAPILMIYOR, MAKİNİSTLER KİME NE GÖSTERİYOR NE İSPAT EDİLMEYE ÇALIŞIYOR? HİÇ BU MEMLEKETTE ENSESİ KALIN BİR İNSAN YOK TCDD MÜDÜRE LAF GEÇİREMİYOR. AMBULANS GELSE TAKILIR İTFAİYE GEÇEMEZ BU SAÇMALIK NE ZAMAN SON BULACAK KAVSAK DA ÖNEMLİ ANCAK ÖNCE TCDD'YE SÖZ GEÇİRİLMELİDİR. YAREN
 • Aydın şahin
  1 yıl önce
  Başkanım yaparsa en iyisini yapar .bu iş bununlada bitmez .
 • Ferid
  1 yıl önce
  Çok iyi olur acil bir ihtiyac, geç kalınmış bir karar, Bu arada yıllardır bitirelimiyen bir Çevre yolumuz var