Umut Özcan İYİ Parti'den Çankırı Belediye Başkan Aday Adayı Olduğunu Açıkladı

İYİ Parti’den Çankırı Belediye Başkanlığına aday adayı olan İş İnsanı Umut Özcan, iyi bir belediye başkanında olması gerekenleri sıraladı.

Umut Özcan İYİ Parti'den Çankırı Belediye Başkan Aday Adayı Olduğunu Açıkladı
27 Kasım 2023 - 13:57 - Güncelleme: 27 Kasım 2023 - 14:05
Umut Özcan İYİ Parti’den Çankırı Belediye Başkan Aday Adayı

Çankırı Belediye Başkan aday adayı Umut Özcan, iyi bir belediye başkanında olması gerekenleri sıraladı.

İYİ Parti’den Çankırı Belediye Başkanlığına aday adayı olan İş İnsanı Umut Özcan, iyi bir belediye başkanında olması gerekenleri sıraladı.

Mahalli İdareler seçimlerine doğru hızla yaklaşılırken siyasi partilerde aday adaylığı başvuruları hız kazandı. İş İnsanı Umut Özcan İYİ Parti Çankırı İl Başkanlığına gelerek aday adaylığı başvurusunda bulundu. İl Başkanı Aydın Akbaş, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Duran ve Demokrat Parti İl Başkanı Şakir Atıcı’nın hazır bulunduğu salonda açıklamada bulunan Özcan, “31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde İYİ Parti Çankırı Belediye başkanlığı için aday adaylığımı huzurlarınızda açıklıyorum.” dedi.

Belediye başkanlarının adaletli olması gerektiğini, siyaset için değil şehir için çalışmaları gerektiğine dikkat çeken Özcan, “Belediye başkan adaylarının din sömürüsü yapmamalıdır. Yakınlarına ayrıcalıksız olabilecek, ihaleleri şeffaf şekilde ihale yapmalıdır. Vatandaşların faydalanabileceği şekilde yatırımlara ağırlık vermelidir. Bunun dışında belediye başkan adaylarının şov amaçlı hareketlerden uzak duracak ve ölü yatırımlar yapmamalıdır. Altyapıdan anlayan, çevreye duyarlı, şehre katma değer katacak projeler yapacak, şehre maddi açıdan katkı sağlayacak projeleri gerçekleştirebilmeli.” şeklinde konuştu.

Özcan, “Belediye başkanı siyaset ile toplumu kutuplaştırmayacak bir kişiliği olmalıdır. Bunların dışında engelli vatandaşlarımızın sosyalleşebileceği alanlar oluşturabilecek, çevre temizliğini iyi yapacak, şehre parklar yapabilecek kişilerin belediye başkanı adayı olmasına inanıyorum. Çankırı'yı misyonu ve vizyonu ile yönetmeye talibim bunun için adayım. Proje çalışmalarım var adaylığım kesinleşirse Bir basın toplantısı ile sizleri bilgilendirme yapacağım” açıklamasında bulundu.


İyi bir belediye başkanında olması gerek özellikleri sıralayan Özcan, “Bu tanışma programında iyi bir belediye başkanında olması gereken bazı özellikler sizlerle paylaşmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Özcan’a göre bir belediye başkanında olması gerek özellikler şöyle:

1. Vizyon Sahibi Olmalı: İyi bir belediye başkanı,  şehri için uzun vadeli bir vizyona sahip olmalıdır. Gelecekteki hedefleri belirlemeli, sürdürülebilir kalkınma ve gelişme stratejileri oluşturmalıdır. 2. Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik: Belediye başkanı, halkın seçtiği bir lider olarak şeffaf olmalı ve yaptığı çalışmaları halka açık bir şekilde iletmelidir. Halkın taleplerine karşı açık olmalı ve hesap verebilirlik ilkesine uygun davranmalıdır 3. İşbirliği ve Katılım: İyi bir belediye başkanı, sadece kendi görüşlerine değil, aynı zamanda belediye meclisi, Sivil toplum kuruluşları, yerel iş dünyası ve halkın görüşlerine de değer vermelidir. İşbirliği ve ortak akıl ile hareket ederek daha kapsayıcı ve etkili kararlar almalıdır. 4. Problem Çözme Yeteneği: Belediyeler birçok farklı sorunla karşılaşabilir, bu yüzden iyi bir belediye başkanı etkili bir şekilde problem çözebilmelidir. Sorunları analiz edebilmeli, Uzman görüşlerini dinlemeli ve çözüm odaklı yaklaşımlar geliştirmelidir. 5. Yönetim Becerileri: Belediye başkanı, büyük bir kurumu yönetiyor gibi düşünülmelidir. İyi bir lider, bütçe yönetimi, kaynak tahsisi, personel yönetimi gibi konularda becerikli olmalıdır. 6. Sosyal Duyarlılık: İyi bir belediye başkanı, toplumun farklı kesimlerine karşı duyarlı olmalıdır.
Eşitsizlikleri azaltmaya ve sosyal hizmetlerin geliştirilmesine odaklanmalıdır. 7. Altyapı Geliştirme: Belediyenin fiziksel altyapısını geliştirmek, ulaşım, su, kanalizasyon ve enerji gibi temel hizmetleri iyileştirmek için çaba sarf etmelidir. 8. Çevre Duyarlılığı: İyi bir belediye başkanı, çevre konularına önem vermelidir. Sürdürülebilirlik ve çevre koruma projelerine destek olmalıdır. 9. Kriz Yönetimi: Beklenmedik durumlar ortaya çıktığında, iyi bir belediye başkanı krizleri etkili bir şekilde yönetebilmelidir. Halkı bilgilendirmek, acil durum planlarını uygulamak gibi
yeteneklere sahip olmalıdır. 10. Adalet ve Eşitlik: İyi bir belediye başkanı, tüm vatandaşlara adil davranmalı ve eşitlik ilkesini gözetmelidir. Herkesin eşit haklara sahip olduğu bir toplumun oluşturulmasına katkıda bulunmalıdır.

Bu haber 3251 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Tuncay Hoca
    3 ay önce
    Kardeşim İYİ bir belediye başkanı nasıl olmalıdır dersi vermene gerek yok.Önce adamın yaşantısına bakacaksın.Dinini yaşıyor mu,işini takip ediyor mu,yaptığı işlerinde insanlara faydaları var mı,adam gibi adam mı? biz bunlara bakarız.Edebiyat branşına öğretmen seçmiyoruz.İnsanın güncel hayatı nasılsa iş hayatı da öyle olur.Tabi belediyecilik daha da farklı.Bir kere güçlü bir karaktere sahip olacaksın.Kimseden korkmayacaksın.Menfaatlerini değil şehrin selametini ön planda tutacaksın.Geçmişte kalan,geçmişi eleştiren,öncekilerin dedikodusunu ve gıybetini yapan değil,geleceğe bakan araştıran ve proje üreten bir vizyona sahip olacaksın.Dincilik yapmayacak ama dindar bir insan olacaksın.Eş,dost ve akrabanı belediyeden uzak tutacaksın.Haksızlık yapmayacak,adamcılık,particilik yapmayacak,insan ayırmayacaksın.En önemlisi,ne olursa olsun adaletten şaşmayacaksın.Sonuç olarak bulursanız böyle bir adamı hemen Başkan yapacaksınız. Vesselam...