23. Yıl Önce Gerçekleşen Suikast Girişimi Ve Şehitlerimiz Unutulmadı

Unutmadık, unutmayacağız. Çankırı (dönemin eski) Valisi Ayhan Çevik’e düzenlenen hain terör saldırısının 23. yıldönümünde aynı saatte aynı yerdeydi. Hain saldırıyı lanetliyor, tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

23. Yıl Önce Gerçekleşen Suikast Girişimi Ve Şehitlerimiz Unutulmadı
05 Mart 2022 - 12:43 - Güncelleme: 05 Mart 2022 - 13:08
Suikast Girişimi Ve Şehitlerimiz Unutulmadı

0
5 Mart 1999 Çankırı Valimiz Ayhan Çevik'e Suikast Girişiminde şehit olan vatandaşlarımız için anma programı gerçekleştirildi.

Programa Valimiz Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Emniyet Müdür Vekili İskender Yılmaz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şube Başkanı Mehmet Uçar ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız ile başlayan programda Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şube Başkanı Mehmet Uçar konuşma yaptı.

Akabinde konuşma yapan Valimiz Abdullah Ayaz “Şehit ve gazi ailelerimizin çok kıymetli temsilcileri, saygı değer protokol, kıymetli katılımcılar, aziz Çankırılılar sizleri saygıyla selamlayarak sözlerime başlamak istiyorum. Başta 23 yıl önce hayatlarını kaybetmiş olan şehitlerimiz olmak üzere gerek vatan savunmasında gerek terörle mücadelede gerekse millete hizmet yolunda hayatını kaybeden tüm aziz şehitlerimizi ve ahirete irtihal etmiş olan gazilerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla anmak istiyorum. Mekanları cennet, makamları âli olsun İnşallah. Muhakkak ki şehitlerimiz için her ne kadar dua etmekten başka bir şey elimizden gelmese de aziz hatıralarına, başta aileleri olmak üzere sahip çıkmak en önemli vazifemiz. Burada da belki Çankırı tarihindeki tek terör saldırısında hayatını kaybetmiş olan şehitlerimizi anmak, hatıralarını canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak üzere bir araya geldik. Allah tekrarını göstermesin. Belediyemizin çalışmaları burada devam etmekte. Belediye Başkanımız da yakından ilgileniyor. Şehitlerimizin anısına, en azından yoldan geçenlerin burada ne olduğunu bilmeleri adına, onlara yakışır bir anıt burada bulunacak yeni düzenleme çerçevesinde. Böylece yılın 365 gününde burada şehit olan vatandaşlarımızın hatırlanmasını istiyoruz. Ben tekrar aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla bir kez daha anıyorum. Allah milletimize, vatandaşımıza bu tür acıları bir daha yaşatmasın diyor, katılımlarınız için sizlere teşekkür ediyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Türkiye Gaziler Ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi Başkanı Mehmet Uçar, programda günün anlam ve önemini anlatan konuşma yaptı.

Uçar konuşmasına, “Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım, Değerli katılımcılar ve basın mensuplarımız anma programımıza hoş geldiniz. Biz bugün burada 23 yıl önce gerçekleşen hain terör olayını unutmamak ve unutturmamak adına toplandık.” İfadeleriyle başladı.

Uçar Şöyle Devam etti:

Takvimler 05 Mart 1999 tarihini gösterdiğinde Yasadışı TİKKO örgütü dönemin Çankırı Valisi Ayhan Çevik’e suikast düzenleyerek öldürmeye çalışmıştı.


Saat 08:30 sıralarında, dönemin Çankırı Valisi Ayhan Çevik’in makam aracının geçtiği güzergahtaki çalıntı bir otomobile yerleştirilen bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu 4 vatandaşımız şehit olmuş, Vali Çevik ile makam şoförünün de aralarında bulunduğu 7 kişi de yaralanmıştı.

Makam otomobilinin ve içinde bomba patlatılan aracın parçalandığı,  şiddetli patlamada, Valimiz Ayhan Çevik’in koruması Nurettin Cinsoy, yoldan geçmekte olan iki tane pırıl pırıl yavrumuz Çankırı Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Emrah Ersoy ve Kız Meslek Lisesi öğrencisi Fatma Dönmez olay yerinde, esnaf Alpay Evirgen hastanede Şehit oldu. Makamları güzel olsun inşallah.

20-25 yaşlarında bu sokaktan geçen bir vatandaş bilsin ki burada 23 yıl önce devlete devletin valisine hain bir saldırı düzenlenmiş. Türk’ün düşmanlarını tanısın ve kendisini hazır tutsun biz bunun için buradayız güvenlik güçlerimiz nasıl mücadele veriyorsa bizlerde geleceğimiz için aynı mücadeleyi burada vermekle yükümlüyüz Çankırı’mız vatan savunmasında her zaman öne çıkmıştır.

Nüfus oranına göre en çok şehit ve gazi veren illerin başında geliyoruz. İstiklal yolunu, 38.alayı, Yanığın Emine’yi, 15 Temmuz’da Çankırı’mızın önemini, Valimiz Ayhan Çevik’e suikast girişimini, Iğdır kahramanı Çankırılı Mehmet Çavuş’u, Çankırılı Bahattin Paşayı, Çankırılı Yüzbaşı Mehmet’i ve daha nicelerini unutmayacağız, unutturmayacağız çocuklarımıza anlatmak ve aşılamak zorundayız.

Bu tür olayların bir daha yaşanmaması dileği ile mekanları cennet olsun inşallah. Programın hazırlanmasında destekleri için Çankırı Valiliğimize ve emeği geçenlere teşekkür ederiz.” Diyerek konuşmasını bitirdi.


Daha sonra şehit babası Cafer Şentürk tarafından Yasin-i Şerif okundu. Yapılan duanın ardından program sona erdi.

Hain Saldırı’nın 23. Yılı

Takvimler 05 Mart 1999 tarihini gösterdiğinde Çankırı her zaman olduğu gibi sessiz ve sakin bir güne uyanmıştı. Ancak şehrin her tarafından duyulan büyük bir patlama sesi kentte sessizliği bozmuştu. Çankırı insanı Tarihi bir güne uyandığını o zaman fark etmişti. Yasadışı TİKKO örgütü dönemin Çankırı Valisi Ayhan Çevik’e suikast düzenleyerek öldürmeye çalışmıştı. Vali Ayhan Çevik’i hedef alan saldırı, patlayıcı sesine yabancı olan kent halkı üzerinde büyük yankı uyandırdı. Hain suikast girişimi kentte uzun süre konuşulan tek konu oldu.

05 Mart 1999 tarihinde sabah saat 08:30 sıralarında, dönemin Çankırı Valisi Ayhan Çevik’in makam aracının geçtiği güzergahtaki bir otomobile yerleştirilen bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu 3 kişi ölmüş, Vali Çevik ile makam şoförünün de aralarında bulunduğu 8 kişi de yaralanmıştı. Olaydan sonra Ankara’ya getirilerek Hacettepe Hastanesi’nde ameliyata alınan Çevik’in genel sağlık durumunun kötü olmadığı bildirilmişti. Yapılan bu hain saldırıyı, yasadışı TKPML-TİKKO örgütü üstlenmişti.

Vali Çevik’in makam aracı Cumhuriyet Mahallesi’ndeki bir tüpgaz bayii yakınından geçtiği sırada, 06 VJT 70 plakalı çalıntı araca yerleştirilen uzaktan kumandalı bomba patlatıldı. Makam otomobilinin ve içinde bomba patlatılan aracın parçalandığı, çevredeki evlerin camlarının kırıldığı şiddetli patlamada, Vali Çevik’in koruması Nurettin Cinsoy, yoldan geçmekte olan Çankırı Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Emrah Ersoy ve Kız Meslek Lisesi öğrencisi Fatma Dönmez (15) olay yerinde hayatını kaybetti.

Tokat’ta da Saldırıya Uğramıştı


Dönemin Çankırı Valisi Ayhan Çevik, Tokat Valiliği sırasında da saldırıya uğramıştı. Tokat ve kırsal kesiminde PKK ve diğer örgütlere karşı sürdürülen operasyonlarda, büyük başarı sağlayan Çevik’in bulunduğu sırada vilayet binasının arkasına uzaktan kumandalı bomba yerleştirilmiş, patlamada 2 kişi yaralanmıştı. Saldırıyı üstlenen yasadışı TKP-ML-TİKKO, Vali Çevik’i ölümle tehdit etmişti.

Vali Çevik Ölüm Listesindeydi

Bombalı suikast girişiminden yaralı kurtulan dönemin Çankırı Valisi Ayhan Çevik, daha önceki görev yeri olan Tokat’ta “Karadeniz’deki terör hareketleri”ne karşı aldığı sert önlemlerle tanınıyordu. 1993-1997 arasında Tokat Valiliği yapan Çevik, Güneydoğu modelini önererek kente polis yerine tümen ya da tugay büyüklüklüğünde bir askeri birlik istedi, ardından da vatandaşlara silah dağıtarak koruculuk sistemini yaygınlaştırmıştı. Terör örgütü TİKKO’nun “ölüm listesi”ne aldığı vali, 17 Temmuz 1997’de bombalı saldırıdan kıl payı kurtulmuştu. Çankırı’daki bu hain saldırıdan önce aldığı ve Samsun ve Çorum’dan gönderilen tehdit mektuplarında “İlk bombadan kurtuldun, ancak ikinci bombadan kurtulamayacaksın” ifadeleri bulunuyordu.

Çevik, İçişleri Bakanlığı bünyesinde “çalışkan ve atak” bir idareci olarak biliniyor ve Çevik ilk kaymakamlık görevini, 1982-1986 arasında Turgut Özal’ın başbakan olduğu dönemde Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde yapmıştı.

Tokat Valiliği görevine başladığı ilk günden itibaren teröre karşı sert önlemler alan Çevik, köylere giriş çıkışları sıkı kontrol altına alıp, kırsal kesimde yaşayanlara silah dağıtılması ve “gönüllü köy koruculuğu” uygulaması için Ankara’da yoğun çaba harcıyordu. Almus, Reşadiye ve Niksar’a bağlı 250 köye G-3 tipi silah dağıtan vali, teröre karşı kente bir Tugay ya da Tümen konuşlandırılmasını da istemişti.


Daha sonraları Çankırı’ya atanan Çevik, kentte halkla sıcak bir diyalog kurmuştu. Hemen hemen tüm sosyal faaliyetlere katılan vali, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki boş arsaları fabrikalarla dolduracağını söyleyip bu konuda projeler hazırlatmıştı.


Dönemin Çankırı Valisi’ne yapılan bombalı saldırı Ankara’da şiddetle kınanmıştı. İşte hain bombalı saldırı sonrası yapılan açıklamalar:

Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, saldırının devlete, devletin valisine yapıldığını belirterek “Bu hadiseyi yapanların yanına koymayız, alçakça bir iştir” dedi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gelerek valinin sağlık durumu hakkında bilgi alan Demirel, şunları söyledi: “Çevik, menfur ve çirkin bir tecavüze maruz kaldı. Hekimlerimizin verdiği bilgiye göre, hayatı kurtulacaktır. Böyle bir olayla karşılaşmış olmaktan dolayı üzüntülüyüm.”

Dönemin TBMM Başkanı Hikmet Çetin: “Terörün acımasız boyutta masum insanlara karşı can almaya devam etmesini, bu tür eylemler içerisinde bulunanları ve destek verenleri şiddetle kınıyorum. Devletimiz, bu saldırıları gerçekleştirenlere, hukukun emrettiği kurallar çerçevesinde gereken cevabı verebilecek güçtedir.”


Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit: “Çok üzüldüm. Eğer bu teröristler, böyle korsanlıklarla bir yere varabileceklerini, kendilerine teşvikçi olanları kurtarabileceklerini sanıyorlarsa çok aldanıyorlar. Kurtuluşun yolu devlete teslim olmaktır. Böyle canice ve kanlı eylemlerle hiç kimse devleti ve halkı yıldıramaz.”

Dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: “Türkiye’de uzun yıllardır büyük acılara neden olan terör, bu kez Çankırı Valisi Ayhan Çevik’i hedef aldı. Bundan derin üzüntü duydum. Saldırıyı kınıyorum. Sorumluların bir an önce adalet önüne çıkarılacaklarından kuşku duymuyorum.”

Dönemin ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz: “Gelişmelerle ilgili tam bir bilgiye sahip değilim. Çok üzücü bir olay.”

Dönemin FP Genel Başkanı Recai Kutan: “Son günlerde basın organlarında ve kamuoyunda canlı bombaların dolaştığı şeklinde haber ve yorumlar yer aldı. Batman’daki saldırının ardından Çankırı’daki patlama oldu. Fevkalade üzüldüm. Çok ciddi önlemlerin alınması gerekir. Önümüzdeki dönemde birçok siyasi, vatandaşların içinde dolaşacak. Bu tür eylemlerin kolaylıkla yer bulabileceğini ifade ederek, bu tür olaylara karşı da gerekli önlemlerin alınması gerekir.”

Dönemin BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu: “Saldırı, terörün can çekişmesi ve son nefesini vermesinin göstergesi. Terörün huzurlu, sakin yerleri seçmesinin sebebi, yaşadığını göstermek içindir.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: “İnsanlık dışı vahşeti gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da görmezden gelmeye veya masum göstermeye yönelik gayretlerin sahipleri utanmalıdırlar. Bu, canice saldırıların bu ilk örneği değil. Bundan önce de büyük mağazalara, tren istasyonlarına, toplu oturulan mekanlara benzer tipte saldırılar yapıldığını gördük. Bu saldırıların Türkiye’de herhangi bir konuda, herhangi bir çözüme fayda teşkil etmediğini, artık herkes anlamalıdır.”

Dönemin İP Genel Başkanvekili Hasan Yalçın: “Saldırı endişe verici. Türkiye’yi istikrarsızlaştırma operasyonu için Batılı emperyalist merkezlerde düğmeye basıldığını daha önce açıkladık. Türkiye’nin iç istikrarını sağlamanın yolu, Batı’nın bölgemize ve ülkemize yönelik planlarına tavır almaktan geçmektedir.”

Dönemin İçişleri Bakanı Cahit Bayar, “Su uyur düşman uyumaz. Vali arkadaşlarımızın gerekli tedbirleri eksiksiz alacağına inanıyorum. Apo’nun ele geçirilmesinden sonra bu tür hadiselerin bazı hainlerce yapılabileceğini tahmin etmemek mümkün değildir. Bunların olabileceğini tahmin ediyorduk, ama burada belki umulmayan bir noktadan bir hücuma geçilmiştir. Bu saldırıları yapanlar ve yakınları da hüsrana uğrayacaklardır. Bundan da hiç şüpheniz olmasın.”

Dönemin DYP Genel Başkan Yardımcısı Nahit Menteşe: “Bu eylem PKK’nın işi değil. TİKKO ve DHKP / C’nin yapabileceği bir eylem bu. Çevik’in Tokat Valiliği döneminde yaptığı terörle mücadelenin sonucunda bu olay oluştu.”

Terörü Tanımayan Kent

Çankırı, Türkiye’nin en huzurlu illerinden biri olarak biliniyor. Polis kayıtlarına, yıllardır bir tek terör eylemi geçmemişti. Kentte, ideolojik amaçlı ilk ve tek cinayet 12 Eylül öncesinde işlenmişti. MHP’li bir gencin öldürülmesi o dönemde kentte gerilimi artırmıştı. Dönemin Valisi Ayhan Çevik’i hedef alan saldırı, patlayıcı sesine yabancı olan kent halkı üzerinde büyük yankı uyandırdı. Herkes, küçük bir ipucunu değerlendirmek üzere seferber olmuştu. Teröre bu denli uzak olan Çankırı, terör acısını en yoğun yaşayan iller arasında yer aldı. Çankırı en çok şehit veren il olarak biliniyor.
 
Bu haber 2853 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum