Uzman Diyetisyen Sevinç Bakan Ramazan Ayı İçin Önemli Uyarılarda Bulundu

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Uzm. Diyetisyen Sevinç Bakan "Daha formda ve sağlıklı bir Ramazan için diyet açıklamalarında bulundu."

Uzman Diyetisyen Sevinç Bakan Ramazan Ayı İçin Önemli Uyarılarda Bulundu
04 Mayıs 2019 - 22:06 - Güncelleme: 04 Mayıs 2019 - 22:14

“Ramazana Hazır mısınız”

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi hasta odaklı çalışmalarını 2019 Ramazan ayında da sürdürmeye devam etti.

 

Ramazan ayına çok az bir zaman kaldı. Bu ay geçen yıllara göre biraz daha serin bir ayda Ramazan ayını yaşayacağız ama açlık süresi yine yaklaşık 17 saat yani günün dörtte üçlük kısmı vücut çalışmayacak.. Bu da metabolizmaların yavaşlaması ve uzun süreli açlık sonrası iştah artışı anlamına geliyor. Ramazan ayında metabolizmadaki yavaşlama kaçınılmaz ama bu aya iyi bir beslenme şekli ile girerseniz bu yavaşlamadan etkilenmeyebilirsiniz.

 

Ramazan ayında neden kilo alıyoruz?

 

Sahur ve iftar arasında yaklaşık 17 saatlik bir açlık süresi vardır. Bu sürede vücuda herhangi bir uyaran girmediği için vücut çalışmaz yani metabolizma yavaşlar. Metabolizmanın yavaşlaması yediklerinizin daha zor yakılacağı anlamına gelir ve yağlanmayı arttırır. Bu yavaşlamaya ek olarak yemek çeşitleri ve beslenme alışkanlıkları da değişir. İftar sofraları bir ziyafet gibidir. Makarna, pilav, börek, tatlı gibi bol kalorili besinler her zamankinden çok daha fazla tüketilir.  Sahurda yemekten hemen sonra yatılır ve vücut gece yemeye alışık olmadığı için bu öğünü hazmetmekte zorlanır. Yavaşlayan metabolizma ve artan besin tüketimi ile kilo alımı kaçınılmaz hale gelir.

 

Ramazana nasıl hazırlanmalıyız?

 

Ramazan öncesi beslenmenizi düzene sokmak hem Ramazanda kilo almanızı engeller hem de kan şekeri ve vücut dengesi daha iyi olacağı için daha rahat oruç tutarsınız. Beslenmenin düzene girmesi ile birlikte mide hacmi küçülür ( doymak daha kolay olur) , kan şekeri dengesi iyileşeceği için kendinizi daha dinç hissedersiniz ve oruç sırasında önceki yıllara göre daha az acıktığınızı- susadığınızı hissedersiniz. Düzenli beslenme ile iyileşen vücut ritmi Ramazan ayı boyunca yavaşlasa bile aşırı bir kilo artışına neden olmaz. Ayrıca kilo alarak oruca başlayanların Ramazan ayı boyunca kilo artışı devam eder.

 

Şeker, kalp vb kronik hastalığı olan kişilerin tıbbi açıdan oruç tutması sakıncalıdır ancak bu kişilerde kan şekeri, tansiyon, ilaç dozu gibi bazı tedavi parametreleri kontrol altına alınmışsa oruç denenebilir. Kronik hastalığı olanların bu günlerde doktor, diyetisyen ve diğer sağlık profesyonelleri ile görüşerek Ramazana hazırlanması uygun olacaktır. Özellikle kan şekerinin beslenme ile oldukça ilgili olduğunu düşünürsek oruç tutmak isteyen şeker hastalarının Ramazan öncesi mutlaka beslenmesini düzene sokması gerekir. Bu durum mide - barsak problemi olanlar, kalp- damar hastalığı, tansiyon gibi hastalıklar için de geçerlidir.

 

Zaman bu kadar azalmışken bir an önce harekete geçip biryerlerden başlamak gerekir. Daha formda ve sağlıklı bir Ramazan için diyet polikliniğimize bekleriz.

 

Uzman Diyetisyen Sevinç Bakan

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi "Sizin İçin Sizinle" M0.376 213 30 10

Bu haber 3175 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum