Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, Bahçede İncelemelerde Bulunarak Çilek Topladı

Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, Yapraklı ilçesinde %100 hibe ile kurulan çilek bahçesini ziyaret ederek inceleme gerçekleştirdi.

Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, Bahçede İncelemelerde Bulunarak Çilek Topladı
24 Eylül 2023 - 10:06 - Güncelleme: 24 Eylül 2023 - 10:10
Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, Yapraklı ilçesinde %100 hibe ile kurulan çilek bahçesini ziyaret ederek inceleme gerçekleştirdi.

Yapraklı ilçesinde Aşağı Mahalle’de Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) kapsamında %100 hibe ile kurulan çilek bahçesine Vali Mustafa Fırat Taşolar, ziyaret düzenledi. Çilek bahçesi ziyaretine İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, Yapraklı Kaymakam V. Abdurrahman Tomakin, Yapraklı Belediye Başkanı Ömer Güngör ve ilgili personeller katılım sağladı.

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) projesi ile Yapraklı ilçesinde 2023 yılında 2,5 dekar alana %100 hibe desteği kurulan çilek bahçesi İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından üreticiye teslim edildi. Ziraat Mühendisi olan Sümeyye İslam’a ait bahçe hakkında Vali Taşolar’a bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, “Genç bir Ziraat Mühendisi olan Sümeyye İslam’a ait olan işletme bu yıl kurulmuş ve yeni bir tesisi olmasına rağmen ürün verimi ve kalitesi ile Çankırı’nın çilek üretim merkezi olma yönündeki ilerlemesine bir örnek oluşturmaktadır.


İlimizde çilek üretimini öncelikli konu olarak görüyoruz. Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında, 2023 yılı içerisinde Çilek demonstrasyonu çalışması yapılmıştır. Proje kapsamında Çankırı’da her biri 2,5 (iki buçuk) dekarlık olan 7 adet Çilek Bahçesi Tesisi, toplam 17,5 dekar olmak üzere fideli, damlama sulamalı ve malçlı olarak %100 hibe ile olarak tesis edilmiştir. Bir bahçenin maliyeti 172.000 TL ve toplam maliyet 1.204.000 TL olmuştur. Ayrıca 2023 yılında 5.500.000 TL KDAKP projesi kapsamında harcama yapılmıştır.

Proje ile gelir düzeyi düşük, küçük ve parçalı tarım alanlarında üretim yapan çiftçilerimizin desteklenerek gelir düzeylerinin artırılması ve yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca proje alanında çilek yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amaçlanmaktadır. KDAKP projesi ile önümüzdeki dönemde çiftçilerimizle birçok proje yapacağız “ifadelerine yer verdi.

Dilek bahçesi üreticisinden bahçenin durum, mahsulleri, gelecek hedefleri ve benzeri konularda bilgi alışverişinde bulunan Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, bahçede incelemelerde bulunarak çilek topladı.

Bu haber 2736 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum