Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Geri Gönderme Merkezi'nde İncelemelerde Bulundu

Vali Aktaş, İl Göç İdaresi Müdürü Öner ve Geri Gönderme Merkezi Müdür Vekili Hüseyin Demir’den merkezin son durumu hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Geri Gönderme Merkezi'nde İncelemelerde Bulundu
07 Eylül 2019 - 10:23

İnceledi

 

İlimiz Valisi Hamdi Bilge Aktaş, yapımı tamamlanan ve yeni faaliyete geçen Geri Gönderme Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

 

İncelemeye Vali Aktaş’ın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Göç Müdürü Ahmet Öner, Geri Gönderme Merkezi Müdür Vekili Hüseyin Demir ve diğer yetkililer katıldı.

 

Geri Gönderme Merkezi’nin bütün bölümlerini tek tek gezen Valimiz Aktaş, İl Göç İdaresi Müdürü Öner ve Geri Gönderme Merkezi Müdür Vekili Hüseyin Demir’den merkezin son durumu hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

 

Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, binanın yapımında ve hizmete girmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, Geri Gönderme Merkezi çalışanlarına başarılar diledi.

 

Öncelikle GGM nedir ona bakalım.

 

Göç İdaresi, Geri Gönderme Merkezlerini, “İdari gözetim altına alınan yabancıların barındırılmaları ve kontrol altında tutulmaları amacıyla kurulan ve doğrudan işletilen veya kamu kurum ve kuruluşlarıyla, Türkiye Kızılay Derneği veya kamu yararına çalışan derneklerden göç alanında uzmanlığı bulunanlarla protokol yapılarak işlettirilen merkezler” olarak tanımlıyor. Doğrusu ülkeye giren mülteciler için sığınma ve iltica alanları bir ihtiyaç. Ama mültecilerin “geri gönderilmek” üzere toplu alanlara hapsedilmeleri hem insani değil hem de hukuki değil. Belki insanlık suçuna bulaşanlar GGM’lerde tutulabilir ama masum ve sivil mülteciler asla.

 

Çankırı’da Huzur, Ahlak, Ticaret, Parklarda Oturacak Yer, Bazı Ev Sahipleri Tarafından Kiraya Verilen Evlerde Tad Kalmadı!!!

 

İstanbul’da yakalanıyor salıver Çankırı’ya. Karabük’te yakalanıyorlar gönderin Çankırı’ya. Üst üste istif şeklide Çankırı ilçe sınırlarımızda yakalanıyorlar doldurun Çankırı’ya. Başka şehirlerde varmı böyle bir uygulama? Açıklayabilirmisiniz? Bu sözlerime karşı bana kızabilirsiniz ama, Çankırı’yı, Çankırılıyı göz ardı, mağdur etmeyiniz.

 

“Hiç kimsenin başkalarını rahatsız etme, özgürlüğünü engelleme hakkı yoktur. Bizim çocuklarımız şehit olurken, analarımız ağlarken, ekonomimiz kötüye giderken onların zevki sefa içinde yaşamaları ve bizim insanımızı rahatsız etmelerine tahammül edemeyiz.”

 

Çankırı’daki Mültecileri Değerlendirmeye Koyacak Olursak konuyu biraz açıklığa kavuşturalım dedik. Yabancılara sığınma hakkı tanındı diye yüzsüzce ülkelerindeki malları Türkiye’ye oradan da Çankırı’ya getirerek dükkan açıyorlar, ticaret yapıyorlar. Bu mallar yabancı marka olup Türkiye’ye nasıl giriyor? Maliye’ye, Defterdarlık’a kayıt yok, kuyut yok satışına nasıl izin veriliyor? Yani vergi ödüyorlar mı? Ayrıca kiralarını nasıl ve kim ödüyor? Kusura bakmayın da bu para akışı nereden geliyor? Önüne gelen dükkan açıyor. Açsında benim Türk, Çankırılı esnafın iflasın eşiğinde iken, her gün biri iki dükkan kapatılırken bu yabancıların iş yeri ve yaptıkları ticaretleri denetleniyor mu? Önüne gelen yabancılar hemen nasıl oluyor da iş yeri açabiliyor? Kısacası Çankırı esnafı kan ağlarken bunlar nasıl rahat kazanabiliyor? Bizim çocuklarımız şehit olurken, analarımız ağlarken, ekonomimiz kötüye giderken onların zevki sefa içinde yaşamaları nasıl oluyor? Bize de tüyo verinde bizde onlar gibi işyeri veya dükkan açalım. Algı, vergi ödemeyelim… Sahipsiz garip Çankırı’da şehir hastanesi yapmak için bir yer bulamazken nasıl oluyor da lüks bir şekilde geri gönderme merkezi yapabiliyoruz?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber 2517 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Salih18
    11 ay önce
    Kendi hastanemiz için defalarca yer belirleyip vazgeçiyoruz, “Hastane” adınıı politik Malzeme yapmaya çalışıyoruz. Sığınmacılara geri gönderme merkezi hiç kimse farkına varmadan şak diye yapılıyor! Çankırılı İle resmen siyasi olarak dalga geçiliyor. Sosyal konutlar (Kırkevler) kanayan kangran olmaya başlayan yara! Açıkta mikrop kapıyor kangran olma yolunda vatandaş inim inim inliyor hiç kimsenin aklı un ucunda değil! Bir belediye başkanı var Çankırı için adeta çırpınıyor. Tüm kurumlarla, siyasi partilerle sürekli irtibat halinde bu şehir için yapılacaklar, yapılabilecekler konusunda sürekli çalışıyor, irtibat kurmaya çalışıyor. İnşallah Çankırılıya hizmet götürmede tüm siyasilerin ellerinden geldiği kadar Belediye Başkanımıza yardım etmeleri, yapılacak işlere omuz vermeleri gerekiyor. Haydi tüm seçilmişler ve atanmışlar el ele verip Aziz Şehrimiz Çankırımızın kanayan yaralarını tedavi etmek için onaralım, iyileştirelim, şehrimizi yaşanacak bir şehir haline getirelim.