Vali Abdullah Ayaz'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” başta çocuklarımız olmak üzere aziz milletimize kutlu olsun." dedi.

Vali Abdullah Ayaz'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı
22 Nisan 2022 - 10:36 - Güncelleme: 22 Nisan 2022 - 10:43
23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı

Bağımsızlığımızın ve milletin iradesinin üstünde bir güç olmadığının tüm dünyaya ilan edilmesinin göstergesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 102. yıl dönümünü ve geleceğimizin teminatı, kıymetlilerimiz çocuklarımızın bayramını idrak etmenin büyük gururunu hep birlikte yaşıyoruz. “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” başta çocuklarımız olmak üzere aziz milletimize kutlu olsun.

23 Nisan 1920 tarihi milletimiz için yeni bir dönemin başlangıcı olan son derece önemli bir tarihtir. 1919 Amasya Genelgesi’nde benimsenen, "Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." parolası, Türkiye Büyük
Millet Meclisinin kuruluşunun temel dayanağı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulmasında milletimize önderlik yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözüyle çerçevesini çizdiği yeni devlet yönetiminin kuruluşu TBMM’nin açılışıyla gerçekleşmiştir. Milli egemenlik, milletimizin bölünmez iradesini temsil etmektedir. Türk Milleti adına Türkiye Cumhuriyetinin şekillendirilmesi yolunda kurucu TBMM’nin oluşturduğu yasalar bu temel ilkeyi esas almıştır. Anayasamızın 6. maddesinde yer alan bu hüküm ile Türk Milletinin egemenliğini yetkili organları eliyle kullanacağı açıkça belirtilmiştir.

Tarihimizde büyük bir dönüm noktası olan 23 Nisan’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza bayram olarak hediye edilmesi, onun çocuklara verdiği önemin göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecekte çok iyi noktalara çocuklarımız sayesinde ulaşacağına inancı tamdır. Aynı zamanda Büyük Önder bu bayramı yalnızca Türk çocuklarına değil, tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Böylelikle ülkemiz, hem kendi çocuklarına bayram hediye eden, hem de bu bayramı tüm dünya çocukları ile paylaşan örnek bir ülke olmuştur.

Sevgili Çocuklar;

Büyük ve güçlü Türkiye idealimiz yolunda bizler elimizden gelen gayreti göstererek siz gelecek nesillerimize daha müreffeh bir ülke bırakmak için çalışıyoruz. Sizlerin de şanlı tarihimizden alacağınız gurur ve güç ile ülkemizin geleceğini en iyi şekilde inşa edeceğinize yürekten inanıyoruz. Bununla birlikte dünyanın daha yaşanabilir, daha adaletli ve barış dolu bir yer olabilmesi için sizlerden beklentilerimiz son derece fazladır. Ecdadımızın açtığı yolda, milli ve manevi değerlerimizden ayrılmadan hareket eden donanımlı birer dünya vatandaşı olarak yetişmeniz en büyük temennimizdir. Ülkemizin güçlü yarınlara ulaşmasının yegâne yolu sizlerin ufkunun geniş olmasıdır. Sizlere güveniyor ve sizler için her şeyin en iyisini sağlamak üzere var gücümüzle uğraşıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin ilk başkanı ve Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanımızın bu günlere ulaşmasında kanlarıyla, canlarıyla mücadele veren tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor; bu müstesna bayramın bütün çocuklarımıza barış, huzur, mutluluk ve sağlık getirmesi temennisiyle bayramlarını en içten duygularımla tebrik ediyorum.

Abdullah AYAZ=>Çankırı Valisi
Bu haber 552 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum