Ya Bu Hastalığa Yakalanacağız, Yada Aşı Olacağız

Son toplantımızdan bu yana yaklaşık 30 günlük süre içinde 6 vatandaşımızı daha kaybettik. 419’du 425 oldu. Şu anda hastanemizde 17 hastamız var koronavirüs sebebiyle tedavisi devam eden. 11 hastamız serviste 6’sı yoğun bakımda. Maalesef yoğun bakımdaki hastalarımızdan 4’ü entübe.

Ya Bu Hastalığa Yakalanacağız, Yada Aşı Olacağız
30 Temmuz 2021 - 16:40 - Güncelleme: 30 Temmuz 2021 - 16:50
Valimiz Abdullah Ayaz Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Valimiz Abdullah Ayaz Kurban Bayramı tatili sonrası Valilik Toplantı Salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Bayramdan sonraki son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında ilimizde bugüne kadar 192 bin 309 doz Covid-19 aşısı yapıldığını açıklayan Valimiz Abdullah Ayaz tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet etti.

Valimiz Abdullah Ayaz, tüm ülkede ve ilimizde bayramdan sonra vaka sayısında artış görüldüğünü belirterek, "İnşallah bir noktada salgının önünü keser, stabil hale getiririz diye ümit ediyoruz. Önümüzdeki süreçle ilgili beklentimiz, herhangi bir şekilde hastaneye yatış, yoğun bakımlık olma ve vefat sayılarımızla eskiye oranla çok altında kalacağını ümit ediyoruz. Çünkü riskli olduğunu değerlendirdiğimiz vatandaşların önemli kısmı aşılanmış durumda." dedi.

Kentte koronavirüs nedeniyle bugüne kadar 425 kişinin hayatını kaybettiğini dile getiren Valimiz Ayaz, "Şu anda hastanemizde 17 hastamız var koronavirüs sebebiyle tedavisi devam eden 11 hastamız serviste, 6'sı yoğun bakımda.

Maalesef yoğun bakımdaki hastalarımızdan 4'ü entübe. Yoğun bakımda yatan hastaların en küçüğü 61, serviste yatan en genç hastamız da 38 yaşında. Tekrar şunu ifade ediyoruz ki tedbirleri bırakmak için çok erken." diye konuştu.

Vatandaşların ekonomik, sosyal, psikolojik olarak yeni tedbirlere tahammülü kalmadığını, bu nedenle Covid-19 aşısının önem taşıdığını vurgulayan Valimiz Ayaz, "Vatandaşlarımızın ivedi olarak aşı olmalarını istiyoruz. İlimizde bu sayıyı muhakkak belli seviyenin üzerine çıkarmalıyız ki toplumsal bağışıklıktan söz edebilelim. Bu memleket meselesi. Şu anda ilimizin de en önemli meselesi bu.

Bugüne kadar 192 bin 309 doz aşı yaptık, birinci, ikinci ve üçüncü doz. İkinci dozda ilerleme var, yüzde 50. Birinci doz uygulamamız yüzde 69,8 ama bu henüz yeterli değil. Hastalığın toplumda gidecek yeri kalmayana kadar salgın devam edecek. Bu rakamlar bile hastanede yatan 17 hastayı önümüze getirmiş durumda." şeklinde konuştu.


Valimiz Abdullah Ayaz, salgınla mücadeleye yönelik denetimleri sürdüreceklerini vurgulayarak, vatandaşlardan, bilimsel temelden yoksun iddialara, sosyal medyada yazılanlara itibar etmemelerini, bilime güvenmelerini ve ivedi olarak aşı olmalarını istedi.

Çarşamba günü yaptığı denetimler hakkında bilgi veren Valimiz Abdullah Ayaz, denetimlerde amacımız vatandaşlarımıza ceza yazılması olmadığını vurgulayarak, “Rehberlik, ikaz, uyarı, farkındalığın arttırılması adına bu denetimleri yapıyoruz. Denetlediğimiz kafelerde hem işletmecilerle hem oturan vatandaşlarımızın bir kısmıyla bu konuları konuştuk. Önümüzdeki haftadan itibaren ceza yazma işlemine biraz ağırlık vereceğiz. Baştan söylemiş olalım.

Tedbirleri bırakmak için şu an çok erken. Önümüzde görünen uzun bir yol söz konusu.” dedi.


İlçe ve köylerdeki vaka sayılarının ilimiz merkezden daha çok olduğunu dile getiren Valimiz Ayaz “Bu durum Bayram dolayısıyla ilçe ve köylerimizde yaşanan yoğunlukların sonucu. Bu konuyla ilgili olarak da sahada arkadaşlarımız detaylı olarak çalışmaktadır.” diye konuştu.

Ortada bilimin yaklaşık bir buçuk yıldır ortaya koyduğu çalışmalar veriler var. Bununla ilgili olarak hem ülkemizde hem dış basında yayınlanmış çok sayıda rapor var. Bunlara ulaşım mümkün. Bunlar varken temelsiz açıklamalara itibar edilmesi bizleri üzüyor. Sağlık bakanımız açıkladı, vakaların yüzde 87’si aşı olmayanlar dedi. Hastaneye yatanların yüzde 95’i aşı olmayanlar. Bizdeki durum da aynı şekilde.

Valimiz Abdullah Ayaz toplantının sonunda Basın Mensuplarından gelen soruları cevaplandırdı.

Bu haber 1207 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum