Güngör, "Ben Memlekete Bir Şeyler Kaybettirmek İçin Söz Vermedim"

Güngör, "Türkiye genelinde 58 bin 614 Yapraklılı hemşehrimiz var. Ben bir şey ifade etmiyor olabilirim ama ülke genelindeki hemşehrilerimizi bir şekilde bir araya getirteceğiz memleket için bir şeyler yapaca¬ğız."

Güngör, "Ben Memlekete Bir Şeyler Kaybettirmek İçin Söz Vermedim"
22 Şubat 2021 - 11:02
Seçim Zamanı Kendimi Değil İs­mail Hakkı Esen Başkanımı Takip Ettim

Basın mensupları ile bir araya gelen Yapraklı Belediye Başkanı Ömer Güngör, sorularımızı cevaplayarak ilçesi için önemli konulara değinerek, “Bizim ortak noktamız Yapraklı olsun, Küçük ilçe­lerde siyaset yapıldığı sürece kaybeden her zaman memleket olur. Ben memlekete bir şeyler kaybettirmek için söz vermedim.” Dedi.

Başkan Güngör, basın toplantısında Yapraklı ilçesini “yeşilin ve huzurun başkenti” olarak nitelendirdi.

Yapraklı’nın ve Çankırı’nın her zaman bir tanıtıma ihtiyacı olduğunu ifade eden Güngör, “Ben 29 yıldır buradayım burada doğdum burada yaşıyorum. Her zaman bir tanıtıma ihtiyacı olduğunu düşünüyordum. Reklamın iyisi kötüsü olmaz hesabı ne yapabiliriz. İsmimizi nasıl duyurabiliriz. Bir seçim zamanı Türkiye’nin en genç belediye başkanı olarak ismimiz geçti.

İsmail Hakkı Esen başkanımın Yapraklılı olması benim de elimi güçlendiriyor. Yapraklıları birleştirmek için kendisiyle ortak proje yapmak istiyoruz.

Türkiye genelinde 58 bin 614 Yapraklılı hemşehrimiz var. Ben bir şey ifade etmiyor olabilirim ama ülke genelindeki hemşehrilerimizi bir şekilde bir araya getirteceğiz memleket için bir şeyler yapaca­ğız. Milletvekilimiz Salim bey de Yapraklılı, Çankırı Belediye Baş­kanımız İsmail Hakkı Esen de Yapraklılı. Ben tek başıma bir yere kadar gidebilirim ama tüm Yapraklılar birlik olarak, biz Yapraklılar olarak güçlüyüz. Ben inanıyorum ki birlik olursak yapamayacağı­mız şey yok buna inanıyorum.” dedi.

Ben Belediye Başkanlığı görevimden önce Çankırı Ülkü Ocakları başkanlığı yaptım ondan öncede sonrasında da şimdi de İsmail Hakkı Esen bana hep abilik yaptı. Seçim zamanı kendimi değil İs­mail Hakkı Esen başkanımı takip ettim.

Çünkü Hakkı Esen başka­nımız kazanırsa bizimde biraz daha fazla hizmet alabileceğimizi biliyordum. İkimizin de aynı dönemde başkan olması güzel oldu. Bir sıkıntımızda bir telefon ediyoruz hemen yardımcı oluyor soru­numuzu çözüyor sağ olsun. Birlikte memleketlerimize daha nice hizmetlere imza atacağız inşallah” dedi.


İlçede gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere basın mensupları ile bir araya gelen Yapraklı Bele­diye Başkanı Ömer Güngör, özellikle doğalgaz konusuna değindi.

“İlçemize Doğalgazın Verilmesini İstiyoruz”

Güngör, doğalgaz konusunda destek isteyerek, “İlçemize doğal­gazı getireceğiz diye söz vermiştik. Milletvekillerimizin de sözü vardı Yapraklı, Eldivan ve Orta’ya doğalgazı kazan­dıracağız demişlerdi. Orta ve Eldivan doğalgaza kavuş­tu.

Yapraklı hemşehrilerimiz doğalgaz konusunda neler olduğunu soruyor.

Milletvekilimiz Salim Çivitcioğlu ile de görüştük. Bu imkansız değil ama çok zor dedi. Biz Allah’ın izniyle süremiz içinde Yapraklı’ya doğalgazı kazandıralım sözümüz var dedi. Bakanlarımıza da bu konuyu söyledi. Salim beyin dayısı seçimde adayımızdı ama kaybedince bazı söylentiler çıkmış, ‘Dayısı kaybettiğinden dolayı Sa­lim bey Yapraklı’yı cezalandırıyor’ gibi duyumlar olduğunu söyledi. Bu konuşma ne bizim tarafımızdan yapılmıştır, ne benim ağzımdan ne benim etrafımdakilerin ağzından çıkmamıştır. Duymadığım bir şeye de duydum diyemem. Kendisi doğalgaz konusunda da ilçemizdeki projelerimiz­le de çok ilgileniyor sağ olsun. Çevre bakanımızı ziyarete gittiğimizde Salim beyle birlikte, vekil beyin girişimleri so­nucunda bakanlıktan bize 100 adet çöp konteyneri, 250 bin TL nakdi yardım, bir adet sıfır çöp kamyonu ve TOKİ’nin talebe çıkılacağı sözünü aldık memleket için kendisi de elinden geleni yapıyor.


Teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz Botaş ile görüştük. BOTAŞ dedi ki 20 bin nüfusun al­tına hizmet götürmüyoruz o nüfusun altında Çankırı’da Kargaz hizmeti götürüyor dedi. Bende Sayın müdü­rüm Çankırı’nın hangi ilçesinde 20 bin nüfus var bana 1 tane 10 bin 1 nüfuslu ilçe gösterin dedim. Ben bunu anlarım ama vatandaşa bunu anlatamam diğer ilçeler do­ğalgazı alıyor nüfusları bizim gibi. Daha sonra Kargaz ile görüştük. Durumu anlattık. Genel Müdür Kasım bey Çankırı’ya hakim. Ana hattan size gaz gelir ama taşımalı sistemle gaz gelmez dedi. Hattın Çankırı’dan Yapraklı’ya kadar gelmesi maliyeti de 20 milyon lira tutuyor. Bana bu parayı verin biz getirelim dediler. Buna da bütçemiz yok. Ama doğal gazı ilçemize kazandırmak için gayretle­rimizi sürdüreceğiz. Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun da bu süreçte desteğine çok ihtiyacımız var” dedi.

“Yapraklı TOKİ Başvuruya Çıkacak”

Güngör, ilçede yapılması planlanan TOKİ ile ilgili olarak da sona gelindiğini söyledi. Yapraklı Belediye Başkanı Ömer Güngör, “İlçemize TOKİ kazandıracağız diye bir söz vermiştik biz. Yapraklı ilçesinde bu güne kadar hiç TOKİ olmadı. Ve aşırı derecede de konut ihtiyacı var. Bizim burada kendi hemşerilerimizden ziyade memur çalışanlarımız Çankırı’ya gidip geliyorlar, Çankırı’da kalıyorlar.

Çankırı’nın daha genel 
daha aktivite yapabilme, o da bir etken ama, burada da kaloriferli daire olmayışı çalışan personelleri bir şekilde Çankırı’ya itiyor. Dışarıda ilçemizin yaşlıları var, ilçeye getiremiyoruz. Yazın geliyor evi var ama kışın sobayı nasıl yakacağım diyor. Kaloriferli daire ihtiyacı oluyor. TOKİ Başkanımızla görüştük durumu kendisine arz ettik. Olumlu konuştu, dün de yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın ziyaretinde sayın bakanımızdan Yapraklı TOKİ’nin başvuruya çıkılacağı sözünü aldık. Allah’ın izniyle bütün çalışmaları TOKİ tarafından tamamlandı. İmar biriminde finansal daire başkanlığı tarafına geçti. Bunu da Bakan Bey’e ilettik. Bakan Bey de tamam Yapraklı’ya TOKİ’yi kazandıralım inşallah dedi” şeklinde konuştu.


“Su Kaçak Tespit Cihazı Aldık”

İlçede meydana gelen su patlaklarına hızlı müdahale edebilmek ve su patlağının yerini doğru tespit edebilmek için Su Kaçak Tespit cihazının alındığını söyleyen Güngör, “İlçemize bizim seçimden önce söz verdiğimiz bir alt yapı sıkıntımız vardı. Tüm vatandaşlarımızda bu alt yapı sıkıntısından şikâyetçiydi. Alt yapıyı değiştirebilirmişiz diye biz SUKAP’la olsun İller Bankasıyla olsun görüşmelerimizi yaptık. İller Bankası yaptığı hesaplamada Yapraklı’nın içme suyu alt yapısı 6 milyon TL tutuyor. Bunu SUKAP üzerinden yaptığınızda bunun 3 milyon TL’si hibe diğer 3 milyon TL’yi de kredi olarak veriyor. Tabi bu fiyat yine dediğim gibi bizim belediye bütçemizi aşan bir fiyattı. Ama biz baktık ki bizim su patlaklarımız ana hat üzerinde değil. Nadir patlak oluyor. Ben göreve geldim geleli ana hatta 3 kez su patladı. Her gün patlayan yerler her gün ana hattan evlere giden borular onunda sebebi Alt yapının 30 yıl önce yapılması. Alt yapı o zaman yapılırken Ana boru belediye tarafından karşılanmış fakat ana borudan hanelere giden borular hane sahiplerine aldırılmış. Tabi vatandaşta o dönem hangisi ucuzsa o borudan kullanılmış. İyi kaliteli borularda sıkıntı yaşamıyoruz.

Bizim şu anda belediye bütçesi olarak alt yapıya girme şansımız olmadığı için günü kurtarmıyoruz. Günü kurtarmak için yapmıyoruz hiçbir çalışmamızı. Patlak mı verdi? Ana hattan itibaren haneye kadar olan boruyu değiştiriyoruz. Hem alt yapımızı yenilemiş oluyoruz bu vesileyle hem daha az gider oluyor.


Biz bu süreçte malum bazen Çankırı’da denk geliyorsunuz. Su yüzde değil de toprağın altına doğru bir yol bulursa bu patlağı bulma şansınız yok. Ama yüzeyde biz görmesek vatandaş görüp haber veriyor. Bizim bu şekilde yer altına akan çok kaçağımız vardı. Çankırı Belediyesi’nden destek aldık bu konuda onların bir kaçak tepiş cihazı var. 7 Defa çağırdık 7’sinde de geldiler Allah razı olsun. 7’sinde de nokta atışı buldular. Cihazın aynını SUTEK’in fuarında bir firmada bulup 30 bin TL karşılığında aldık. Cihazı aldığımız günden bu güne kadar 25 tane su patlağı bulduk. İlçemizde meydana gelen su patlaklarına hızlı müdahale edebilmek ve su patlağının yerini doğru tespit edebilmek için Su Kaçak Tespit cihazı aldık.

Kaptaj ve su yollarının bakımı yapılarak kaynaktan gelen suyumuzda meydana gelen kaçakların önüne geçtik” ifadelerine yer verdi.


Bu haber 5590 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum