Çayyolu Elektrikçi hosting PUBG Mobile UC Satın Al Seo Paketleri

Yaran Dernekleri Federasyonu 18-008-058 Kütük Numarası İle Onaylandı

Ahmet Absarılıoğlu "Bundan sonra tüm Türkiye yedi bölgedeki Anadolu sohbet deleri ve yaran dernekleri ile istişarelerimizi sürdüreceğiz. Dünya Kültür Mirasımızı layık olduğu yere taşımaya çalışacağız." dedi.

Yaran Dernekleri Federasyonu 18-008-058 Kütük Numarası İle Onaylandı
02 Haziran 2019 - 10:50

Değerli Basın Mensubu kardeşlerim, bu gün itibarı ile Anadolu Sohbet gelenekleri Yaran Dernekleri Federasyonumuz İl sivil Toplumla İlişkiler müdürlüğü tarafından 18-008-058 kütük numarası ile onaylanmış ve T.C.İç İşleri Bakanlığı tarafından da onaylanmıştır katkı veren herkese şükranlarımızı sunarken tüm derneklerimize ve Anadolu’muza hayırlı uğurlu olsun.

 

2004 yılında resmiyet kazanan Ahi yaran meclisi gençlik eğitim kültür ve dayanışma derneği olarak her platformda çok başlılığı ortadan kaldırmak, yozlaşmaya müsaade etmemek, birlikte hareket edebilmek ve gelecek nesillere kültürümüzü en doğru şekli ile taşıya bilmek adına en önemliside resmi kurum ve kuruluşlar tarafından muhatap kabul edilebilmek varlığınızdan bir Federasyon kurulması fikrini daima canlı tuttuk.

 

2007 yılında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün üstün gayretleri ile Somut Olmayan Kültürel Miras listesine Yaran Kültürü de alınsın, UNESCO tarafından Dünya kültür mirası olarak tescillensin istemiyle çıktığımız uzun soluklu çalışmalarda ve katıldığımız tüm çalıştaylarda kültürlerin dernekleşmesi ve federasyon olması gerekliliğini hep dillendirdik.

 

Her ne kadar Yaran meclisleri gönüllülük esasına göre yürütülse de temel ritüellerinden taviz verilmeden yürütülebilmesi haklılığımızı bir kez daha ortaya koydu.bu fikir tüm dernek üyelerimiz ve bu güne kadar görev yapan yönetim kurullarımızın ortak kararı idi hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.

 

Öncelikle hedef kitlemiz Çankırı merkez kaza ve köylerindeki faal olan derneklerdi hepsi ile iletişime geçtik. O dönem ilimizde görev yapan valimiz Vahdettin Özcan ve Belediye Başkanımız İrfan Dinç ile konuyu görüştük onların katılımları ile dernek merkezimizde üç kez yemekli toplantılar düzenledik gerekliliği anlatabilmek için çok uzun ve yıpratıcı bir süreçten geçtik ancak yılmadan herkese davamızı anlattık.İl dışında faal olan derneklerle de görüştük ve görüşmeye de devam ediyoruz. KUZKA projemiz kapsamında İlimize davet ettiğimiz Sandıklı ilçesi Kültür varlıklarını koruma ve yaşatma derneği tüm yönetim ve yaranları ile biz varız dediler, Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği tüm yönetim ve yaranları ile bizde varız dedi, Sakarya Çankırı’lılar Yaran Kültürünü yaşama yaşatma ve dayanışma derneği tüm yönetim ve yaranları ile bizde varız dediler, zaten ilimizde faal olan ve hep yanımızda olan Yaran Meclisi Oğuz Boyları kültür ve yaşatma derneği ile Çankırı Esnafları Yaran kültürü yaşatma derneği tüm üye ve Yaranları ile bizlerde varız dediler bu kutlu yola birlikte çıkma kararı aldık.

 

Bundan sonra tüm Türkiye yedi bölgedeki Anadolu sohbet deleri ve yaran dernekleri ile istişarelerimizi sürdüreceğiz. Dünya Kültür Mirasımızı layık olduğu yere taşımaya çalışacağız. Bizler Anadolu’nun neresinde olursak olalım aynı kökten beslenen dallarında ayrı ayrı çiçek açan meyve veren bir fidanız mutlaka fikir ve görüş ayrılıkları da olacaktır bu kültüre gönül veren herkese sizler aracılığı ile seslenmek istiyorum birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır gelin bir olalım iri olalım diri olalım. Hepinize bir kez daha teşekkür eder bu kutlu davanın tüm milletimize hayırlar getirmesini temenni eder Ramazan bayramınızı da en kalbi duygularımla kutlarım.

 

Ahi Yaran Derneği Federasyon kurucu temsilcileri

 

Ahmet ABSARILIOĞLU

Mehmet GÜDÜK

Erol EMİROĞLU

Mehmet ÖZKAN

Ahmet ÇELİK

Mehmet Fuat ARIK

Faruk DEMİROĞLU

 

Sandıklı derneği Federasyon kurucu temsilcileri

 

Ekrem ÇAVUŞ

Ahmet NAYAN

Yılmaz DEMİRCAN

 

Simav sarı mor zeybekler derneği federasyon kurucu temsilcileri

 

Mehmet BARIŞ

Ömer ERTÜRK

Mehmet SAĞDIÇ

 

Yaran meclisi Oğuz Boyları kültür ve yaşatma dermeği federasyon kurucu temsilcileri

 

Recep DENECİ

Ali DENECİ

Murat ORUÇ

Turgut ÖZKAN

Muhsin ŞENTÜRK

 

Çankırı Esnafları Yaran kültürünü yaşatma derneği federasyon kurucu temsilcileri

 

İbrahim HARMANCI

Zülkif AKDOĞAN

Metin EKİZCELİ

Meriç ÖZSU

İbrahim AKDOĞAN

 

Sakarya Çankırı lılar Yaran kültürünü yaşama yaşatma ve dayanışma derneği federasyon kurucu temsilcileri

 

Fazlı KARAMEHMETOĞLU

Mehmet GÖKTAŞ

Mevlüt KARALİ

Satılmış GÜMÜŞ

Erdem SERDAR

 

Geçici Kurucu Yönetim Kurulu

 

Ahmet ABSARILIOĞLU

Mehmet ÖZKAN

Ahmet ÇELİK

Mehmet Fuat ARIK

Ekrem ÇAVUŞ

Mehmet BARIŞ

İbrahim HARMANCI

Recep DENECİ

Fazlı KARAMEHMETOĞLU

Bu haber 24107 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum