Yaran Federasyonu Kuruldu

Bugün (20 Mayıs 2019) Çankırı’da Yaran Dernekleri bir araya gelerek Federasyonlaşma dosyasını İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Latif Şimşek’e teslim ettiler.

Yaran Federasyonu Kuruldu
20 Mayıs 2019 - 18:58 - Güncelleme: 20 Mayıs 2019 - 19:04

Çankırı’mızın ve Türkiye’mizin binyıllık tarih kültürü olan Yaran kurulan federasyon ile ivme kazandı.

 

Bugün (20 Mayıs 2019) Çankırı’da Yaran Dernekleri bir araya gelerek Federasyonlaşma dosyasını İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Latif Şimşek’e teslim ettiler.

 

Ahmet Absarılıoğlu öncülüğünde hazırlanan dosya Çankırı’dan federasyona katılan dernek yöneticileri, başağalar, reisler ve yaran ağalar ile birlikte teslim ettiler.

 

Teslim töreninde bir konuşma yapan kurucu genel başkan Ahmet Absarılıoğlu şunları söyledi.

 

Yazılı ve Görsel Medyamızın Değerli temsilcileri davetimizi kırmayarak programımıza iştiraklerinizden dolayı Anadolu Sohbet Gelenekleri Yaran Dernekleri Federasyonu kurucu dernekleri ve kurucu Yönetim Kurulu adına hepinize hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyorum.

 

Uzun zamandır hayalini kurduğumuz federasyonumuzun ilk meşalesini Çankırı’dan yakmıştık, Kültürümüzü, ilimizde yaşatmakta olan derneklerle birçok toplantılar gerçekleştirdik. Kültürümüzün geleceğe en doğru şekli ile aktarılabilmesi, her türlü dış etkenlerden etkilenmemesi, yozlaştırılmasına müsaade edilmemesi için amaç birliği ve güç birliği yapmamız gerektiği konusunda bizimle aynı duyguları paylaşan derneklerle çalışmalara başladık. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Türkiye coğrafyasındaki tüm sohbet gelenekleri temsilcileri ile de görüşmeler yaptık.

 

Nihayetinde Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Derneği, Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği, Sandıklı İlçesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği, Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Sakarya Çankırılılar Yaran Kültürünü Yaşama Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği olarak kuruluş bildirgemize imzalarımızı attık ve bu gün İl Sivil Toplum ve İletişim Müdürlüğüne teslim ediyoruz Allah yar ve yardımcımız olsun hayırlı ve uğurlu olsun.
 

Değerli basın mensubu arkadaşlar hep dile getirdiğimiz bir sözümüz var “Aynı davaya gönül vermeyen, davası için aynı hayali kurup aynı rüyayı görmeyenlerle davalar başarıya ulaşmaz” Amacımız tüm Anadolu’daki Sohbet geleneklerini de aynı çatıda buluşturabilmek biz aynı kökten beslenen, her bir dalında farklı çiçek açan ve meyve veren bir ağacız yedi bölge yedi renk Türkiye’yi kucaklamak istiyoruz.

 

Atalarımızı mirası kültürlerimizi yaşamak ve yaşatmak için sizler aracılığı ile tüm Anadolu ya sesleniyoruz bizler bu gün meşaleyi yaktık, gelin hep birlikte güçlerimizi birleştirerek tüm Dünya ya bir mesaj verelim, biz hepimiz kardeşiz ve bizi bölüp parçalamaya kimsenin gücü yetmez diye haykıralım.

 

Amacımız en kısa sürede daha da çoğalarak Türkiye Yaran Dernekleri Federasyonu olmak, faal olan ve bu kültüre gönül veren tüm dernekleri davet ediyor, katılımlarınız için hepinize bir kez daha teşekkür ediyoruz. Dedi.

 

Dosyayı teslim alan İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Latif Şimşek’te dosyayı teslim aldıktan sonra federasyon kuruluşunun hayırlı uğurlu olmasın temenni etti. Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı ve Yaran Federasyonu Kurucu Kurulu üyesi Recep Deneci’de söz alarak. “Birlikte hayır, ayrılıkta azap vardır” diyerek hayırlısı ile birlikte bu federasyonu kurduk. Bundan sonra amacımız yaran kültürümüzü aslına uygun bozulmadan yaşatmak ve gelecek nesillere ulaştırmaktır. Katılan herkese teşekkür ederim dedi.

 

Yaran Federasyonu Kurucular Kurulu:

 

Genel Başkan: Ahmet Absarılıoğlu (Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği)

 

Genel Başkan Yardımcısı: Mehmet Özkan (Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği)

 

Genel Sekreter: Ahmet Çelik (Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği)

 

Genel Sayman: Mehmet Fuat Arık(Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği)

 

Genel Başkan Yardımcısı: Ekrem Çavuş (Sandıklı İlçesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği)

 

Genel Başkan Yardımcısı: Mehmet Barış (Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği)

 

Genel Başkan Yardımcısı: İbrahim Harmancı (Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Derneği)

 

Genel Başkan Yardımcısı: Recep Deneci (Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği)

 

Genel Başkan Yardımcısı: Fazlı Karamehmetoğlu (Sakarya Çankırılılar Yaran Kültürünü Yaşama Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği)

 

 

 

Bu haber 25417 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 2 Yorum
  • necati ülker
    4 yıl önce
    HAYIRLI UĞURLU OLSUN ALLAH UTANDIRMASIN Sayın Başkan Ahmet ABSARILIOĞLU Şahsında sizlere Saygı değer Başağalar diye sesleniyor, mutluluğumu ifade etmek istiyorum. TÜRKİYE YARAN DERNEKLERİ FEDERASYONU Bildiğim kadarıyla uzun zamandır çalışmalarını yaptığınız Federasyon olarak öne çıkması fevkalade bir çalışmanın ürünüdür Köklü kültür mirasımız YÂRAN UNESCO tarafından da Dünya Kültür Mirası listesindedir. Bu nedenle çalışmalar daha bir ivme kazanarak Köklü kültürümüz gelecek kuşaklara aslına uygun aktarmak için bir fırsattır. Bu muhteşem Meşalenin İlimiz Çankırı da yakılması ayrı bir güzeldir, Çankırı aşığı Yâran sevdalısı kişiliğimle Genel Başkan Ahmet Absarılıoğlu’nun şahsında Emeği geçen herkesi yürekten kutlarım. Yâran kültürümüzün özü olan birlik ve dayanışma ruhunun çok daha ileriye taşınacağına inanıyor, sağlık ve başarılar diliyorum. Necati ÜLKER/ANKARA .
  • 4 yıl önce
    Yaren kültürü 'şahtı şahpaza oldu' . Daha kendi aranızda bir olamıyorsunuz birde Fedarason Çatısı altında mı bir olacaksınız.Canım memleketimin Kültürünün içine edildi.Neden bu kadar dernek çok neden bu kadar çok ocak yanıyor kimin cebi kimin elinde ......... vay vay vay ...... Cingan Ahmet genel başkanmış..... pacumun başkanı.....