TÜRKAV Orhan Özkan Başağa'yı Konuk Etti

Geçirmiş olduğu rahatsızlığa rağmen konu Çankırı ve Yaren olunca Başkan İsa Bölükbaşı’nın daveti üzerine koşa koşa TÜRKAV’a geldiğini ifade eden Orhan Özkan Başağa...devamını okuyunuz.

TÜRKAV Orhan Özkan Başağa'yı Konuk Etti
01 Şubat 2023 - 22:16 - Güncelleme: 01 Şubat 2023 - 22:20
Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Çankırı İl Başkanlığı Salı sohbetleri kapsamından Çankırı’nın binyıllık tarihi ve kültürel değeri olan Yaren konusunu konuşmak için Yaren Kültürünün Dede Korkut’u Orhan Özkan Başağa’yı misafir etti.

Sohbete, Çankırı Yaren Başağaları Ali Deneci, Hasan Çakmak, Metin Ekizceli, Yaren Reisleri Mehmet Bayraktar ve Turgut Özkan, yaren üzerine araştırmalar yapan Sadık Softa hoca, MHP Çankırı İl Genel Meclisi üyeleri Kamil Çoban ve Ahmet Akkaya ile vatandaşlar katılım sağladı.

Geçirmiş olduğu rahatsızlığa rağmen konu Çankırı ve Yaren olunca Başkan İsa Bölükbaşı’nın daveti üzerine koşa koşa TÜRKAV’a geldiğini ifade eden Orhan Özkan Başağa Çankırı’nın binyıllık tarihi ve kültürel mirası olan yaren hakkında geniş ve kapsamlı bilgiler verirken son zamanlarda kaleme almaya başladığı konular hakkında bilgiler verdi.

Orhan Özkan öğretmenlik hayatından, Halk Eğitim Başkanlığına yaşadığı anılarda hep Çankırı ve Yaren konusu anlattı. Gittiği köylerde ve ilçelerde o köyün yaşlıları ile sohbet ederek yaşanmışlık hikâyelerini ve manilerini derlediğini ifade eden Orhan Başağa, Çankırı için diğer illerde ve Televizyon kanallarında yapılan programlardaki Yaren ekibi ile yaşadığı anılarını dan da bahseden Orhan Özkan merhum Çankırı eski Valileri Ali Haydar Öner, Alaattin Turan, Erbay Fiş, Halil Ulusoy ile yaşadığı anılarını da anlattı. Ticaret Lisesinde öğretmen olduğu yıllarda okuldaki haylaz öğrencilerle yaren ekibi kurduğunu bu sayede öğrencilerin tertip, düzen ve disipline geldiğini okulun müdürü Nuri Bilgiç ile öğretmenlerden teşekkür ettiğini ifade etti.

Yıllar önce oluşturdukları Yarenevin bir dönemin valisi tarafından kapatılması konusunda çok üzüldüğünü hala orasının açılması için umudu olduğunu ifade etti.

Yaren Reisi ve Sazendesi Mehmet Bayraktar’da Orhan Özkan Başağanın Yaren anlatımında zaman zaman yaren müzikleri çalıp söyleyerek ortama renk kattı.

Soru cevap şeklinde geçen sohbette Orhan Başağa orada bulunan başağalara ve reislere yaren gecesinde son olarak oynanan Mahim oyununu oynamalarını istedi.

TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığındaki Yaren sohbeti Mehmet Bayraktar’ın çalmış olduğu Cezayir Marşı ile sona erdi.

Bu haber 7004 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hüseyin Hüsnü Atılgan
    1 yıl önce
    Orhan Özkan hocam, 1980 lise mezuniyet dönemimde 3 yıl dersimize girdi. O dönem öğrencisi olmaktan onur duyduğum bütün hocalarıma hayatta olanlara hürmet,saygı ve sevgilerimi, ebediyete intikal edenleri rahmet ve dua ile anıyorum. Orhan hocama sıhhat, afiyet, hayırlı uzun ömürler saygı ve selamlarımı iletiyorum.