Çankırı 36. Ahilik Haftası Yaran Kültürü Kutlamalarına Tüm Halkımız Davetlidir

18 Eylül-24 Eylül 2023 tarihlerinde yapılacak olan Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü kutlamalarını onurlandırmanızı dileriz.

Çankırı 36. Ahilik Haftası Yaran Kültürü Kutlamalarına Tüm Halkımız Davetlidir
10 Eylül 2023 - 20:10 - Güncelleme: 10 Eylül 2023 - 20:24
Tüm Halkımız Davetlidir

18 Eylül-24 Eylül 2023 tarihlerinde yapılacak olan Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü kutlamalarını onurlandırmanızı dileriz.


Ahilik Kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkârlar tarafından yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla 18-24 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan Ahilik Haftası etkinlikleri, 36. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Çankırı İl Merkezi’nde tören düzenlenecektir.

www.haberci18.com İnternet Medyası Yayın Yönetmeni Mustfa Çelik’den Açık Çağrı!

Basın bir şehrin gözü, kulağı ve kalbidir.


Anadolu kültürümüz içerisinde önemli bir yeri olan Ahilik kültürünü, yerel kültürümüz yâran ile birleştirerek geçmişten geleceğe köprü kurmayı başarmış Çankırı halkı, yaşam biçimini dürüstlük ve dayanışma üzerine kurmuştur.


36. Ahilik Haftası Yaran Kültürü Kutlamaları:

20 Eylül 2023 Çarşamba

Saat 09:00 Atatürk Anıtına çelenk Konulması (Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı)

Saat 10:30 Tören Programı

Yer: Atatürk Kültür Merkezi (AKM)

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

Açılış Konuşması (Birlik Başkanı Osman Kardeniz)

Prtokol Konuşmaları

Tiyatro Gösterisi

Şed Kuşatma ve Ödül Töreni

Saat: 13:00 İkram

Yer: Sultan Süleyman Camii (Büyük Cami)

Öğlen Namazına müteakiben Ahi Pilavı ikramı

Saat: 14:00 Esnaf Ziyareti

Yer: Sultan Süleyman Camii (Büyük Cami)

Mustafa Fırat Taşolar=>Vali  İsmail Hakkı Esen=>Çankırı Belediye Başkanı


Doğup Büyüdüğü, Canından Üstün Tuttuğu Memleketi Çankırı İçin Yaşamını Hiçe Sayan İnternet Gazetecisi Mustafa Çelik, www.haberci18.com İnternet Medyası olarak, “Sayın Valim, Komutanım, Vekillerim, Ahi-Yaren Kültürü ile bezenmiş çok kıymetli Esnaf ve Sanatkârlarımız, kıymetli katılımcılar, cefakar, fedakar, kadirşinas Çankırılılar sizlere seseleniyorum “36.sını kutlayacağımız Ahilik Haftası etkinliklerine lütfen top yekün katılım sağlayalım. Esnaflıktan gelen, kamu, kurumlara 25 yılımı vererek hizmet etmiş; sonunda ise emekli işçi olarak, serbest hayatımda da basın sektöründe görevimi yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Esnaf ve sanatkârlarımız için son derece önemli ve anlamlı bir haftanın başlangıcında tören alanında sizler ile birlikte olmaktan, iş yerlerini Türk Bayrakları ve Ahilik Afişleri ile süsülemenizden duyacağım memnuniyeti özellikle ifade etmek isterim. Çünkü geçmiş yıllarda bu kültürümüz Çankırı'da unutturulmak, kutlamar yapılmamak istenmişti."

Yönetmen Çelik, “Ahi; dost, kardeş, arkadaş, yârendir. Ahi Evran’dan günümüze kadar gelen, sanat, iş, ahlak gibi çoklu alanlarda rol model olan Ahilik kültürü, bu coğrafyanın çocuklarını kucaklamış; usta-çırak geleneği içerisinde işinin erbabı, kaliteli ve sanatkâr insanlar yetiştirebilme hedefini açıkça ortaya koymuştur. Şu anda yaşatmakta olduğumuz Çankırı yâran kültürümüz de, Ahilik erkânına benzemektedir. Adı ne olursa olsun; hepsi de yiğittir, gözü karadır, özü sözü birdir. Hepsinin de eli, kapısı, gönlü açıktır. Her iki kültürün özünde cânı gönülden muhabbet esastır. İşte, bizler bu muhabbeti yaşayabilmeleri ve Anadolu’nun öz değerlerini görmeleri için herkesi 36. Ahilik Haftası Yaran Kültürü Kutlamalarına Yâranlar Diyarı Çankırı’mıza davet ediyoruz. Bu açıdan ahilik ve yâran kültürlerinin doktrinini iyi anlamak sadece bizim coğrafyamız için değil, tüm dünya insanlığı adına doğru bir yol çizebilmek için önemlidir.”

Bu duygu ve düşünceler ile başta Ahilik Teşkilatının kurucusu Ahi Evran olmak üzere, bu kültürü büyük bir çaba ve sadakat ile günümüze kadar getiren tüm ecdadımızı minnet ile anıyor, kültürümüzün yaşatılmasında emeği geçen tüm yarenlerimize teşekkür ediyorum. Birliğimiz, dirliğimiz ve yarenliğimiz bâki kalsın diyor, hepinizi saygı ve muhabbet ile selamlıyorum.”

Bu haber 3625 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum