YAREN Bitki Baharat Yeni Ve Bol Çeşitleri İle Müşterilerinin Hizmetinde

Ekizceli, "Bizim öncelikle vücut direncimizi yüksek tutmamız, hastalıklara karşı bağışıklığımızı güçlendirmemiz lazım." dedi.

YAREN Bitki Baharat Yeni Ve Bol Çeşitleri İle Müşterilerinin Hizmetinde
09 Ocak 2021 - 17:18

Ekizceli, “Bol çeşitleri ile Bitki Baharat sektöründe adından şıkça söz ettiren Yaran Bitki Baharata uğramanız menfaatiniz içindir.” Dedi.

Kış geldi bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için mutlaka kullanmamız gereken, kışın vaz geçilmez çayları Ihlamur, Atom çayı, Kış çayı, Ayva yaprağı, Gül hatmi, Keçiboynuzu özü, Ada çayı, Zencefil, Zerde çal, Karanfil, Karabiber, Kuşburnu, Hünnap, Tarçın gibi bitki çayları ve bir çok ürünler raflarda yerini aldı.

“Sağlığınızı korumak için ilaçları mı yoksa bitkileri mi tercih edersiniz?” diye sorsak herhalde hepimiz “Bitkileri” deriz.

Aslında ilaçlar da bitkilerden yapılıyor ama içlerindeki kimyasallar nedeniyle bir tarafı iyi ederken bir tarafı hasta edebiliyor. Bu yüzden bitkilerle tedavi, tercih sebebi oluyor. Ancak bitkilerin de ne oranda ve ne şekilde kullanılacağını bilmezsek fayda yerine zarar görebileceğimizi hatırlatmak isterim. Alerji riski olanlar, hamileler, herhangi bir sağlık problemi olanlar ve ilaç kullananlar tüketmeden önce hekimlerine danışmalıdırlar.

Sizleri bu konuda biraz bilgilendirebilmek amacıyla bu soruyu konunun uzmanlarından ve ilimizde yıllardır bu işi yapan, aynı zamanda Çankırı Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitin Ve Gençlik Derneği Büyükbaşağalığı yapan Yaren Bitki Baharat‘ın sahibi Metin Ekizceli‘ye sorduk. Metin bey sorumuzu en ince ayrıntısına kadar cevaplayarak konusunda uzman olduğunu gösterdi.

Metin bey malum önümüz kış, bir çok mevsimsel hastalık kapımızda ve bir de korona gibi bir korkulu rüyamız var. Bizim öncelikle vücut direncimizi yüksek tutmamız, hastalıklara karşı bağışıklığımızı güçlendirmemiz lazım. Bunun için ne tavsiye edersiniz?

Metin Ekizceli: Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için Propolis, Bal, Polen, Keçiboynuzu özü, Zencefil, Zerdeçal, Tarçın en çok satılan ve tavsiye ettiğimiz ürünlerdir. Ayrıca Udi hindi ve Kekik yağı da bağışıklık sistemimizi ve vücut direncimizi güçlendiren bitkiler arasında yer almaktadır.

Yine önümüz kış ve kış mevsimine özel ürünlerimizden Ihlamur, Ayva yaprağı, Gülhatmi, Zencefil, Zerdeçal, Tarçın, Havlıcan, Yenibahar, Karanfil, Karabiber, Kuşburnu da çay olarak demlenip içilirse kış mevsiminde sağlığımızı korumak için birebir ürünlerdir. Bu saydığım bütün ürünler işyerimizde sürekli olarak bulunmaktadır.

Bitkilerin hazırlanış şekilleri değişiklik arz etmektedir. Mesela Ihlamur önce yıkanır sonra kaynatılır, suyu eksildikçe üzerine su eklenir. Kaynatılan Ihlamur ilk önce yeşilimsi olur, sonra rengi kahverengiye döner, Kahverengiden açık kahverengiye dönen Ihlamur tadını ve kokusunu kaybettiği için atılır ve tazesi demlenir. Ihlamurun içine Kök Zencefil, Kök Zerdeçal, Tarçın, Havlıcan, Yenibahar, Karanfil atılarak kaynatılır ve bu şekilde içilir.

Diğer bitkiler ise kaynatılarak değil kaynatılmadan demlenir ve içilir. Bu aralar öksürük ve gribe karşı en çok Zerdeçal ve Zencefil balla karıştırılarak kullanılıyor, bu bitkiler toz olarak kullanıldığı gibi yaş olarak da yine balla karıştırılıp yenilebiliyor.

Metin Ekizceli: Bizim böbrek taşı için tavsiye ettiğimiz bitkiler arasında Avokado Yaprağı, Kırkkilit, Kayışkıran, Aayrıkotu, Altınotu. Bunları kaynatıp içtiğiniz zaman böbrek taşınıza daha kolay veda edebilirsiniz. Ayrıca böbrek taşına karşı Gilaburu dediğimiz sadece Kayseri bölgesinde yetişen bir bitki konsantresini de kullanabilirsiniz.

Ayrıca küçük büyük herkeste rastlanabilen uykusuzluk sorunu için ise sakinleştirici etkisi olan Kediotu, Melisa, Papatya kullanılabilir. Çocuklar için ise Gülhatmiyi sütün içerisine atıp demleyerek hazırlayabilir ve bronşlarını temizlemek için rahatlıkla içirebiliriz.

Ürünlerin tamamını tarifine uymak şartıyla herkes rahatlıkla kullanabilir, ancak tarifini bilmeyen müşterilerimize satış esnasında ya da bize her müracaatlarında hangi rahatsızlığa, hangi yaş grubunda, hangi ürünlerin, hangi ölçüde kullanılabileceği konusunda destek oluyoruz.

Yaren Bitki Baharat – Metin Ekizceli’ ye verdiği bilgiler için teşekkürlerimizi sunuyor, hayırlı işler diliyoruz.


Bu haber 2442 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum