Çayyolu Elektrikçi hosting PUBG Mobile UC Satın Al Seo Paketleri
Mustafa Çelik

Mustafa Çelik


Pandeminin Gölgesinde Bayram Olursa…

15 Mayıs 2021 - 10:34

Pandeminin Gölgesinde Bayram Olursa…

Bayramda Çok İncelikler Vardır

Bu sene ikinci defa Ramazan bayramını yalnız geçirdik. Hani eskiler derdi ya özlemle “Nerede o eski bayramlar?” diye. Ne demek istediklerini tam da anlayamazdık.

Pandemi hepimize anlattı, şimdi gayet iyi anlıyor ve 7’den 77’ye hepimiz aynı şeyi söylüyoruz: Gerçekten nerde o eski günler, o eski bayramlar?

Bayramlar öyle bir sürur, öyle bir sevinçtir ki, biz o bayramların kıymetini idrak edemiyoruz.

Çocuğun bayramı ayrı, annenin bayramı ayrı, babanın bayramı ayrı ayrıdır.

Çocuğun bayramı; giyecek, koşacak, tabanca atacak, para toplayacak, şeker alacak... Hanımın bayramı; giyinecek, akrabasına gidecek, akrabası gelecek, sevinecek... Babanın bayramı; çoluk çocuğunu giydirecek, yedirecek, gezdirecek, dost ve akrabaları ile görüşecek...

Herkesin anlayışı ayrı ayrıdır.

Bir de mânen tekâmül etmişlerin bayramı vardır. O gün bir sevinç günü olmasına rağmen, çok kıymetli Ramazan-ı şerif’in bitmesi, ona büyük üzüntü vermiştir. Bayram gelmiştir, fakat af olup olmadığını bilmediği için sevinemez.

Bayramlar bize bir araya gelme, senede bir kez olsun uzakta olan yakınlarımızı görme ve beraber vakit geçirme fırsatını sunuyordu. Ama geçen sene olduğu gibi bu sene de sevdiklerimizle bir araya gelme, beraber kutlama, yeme-içme, eğlence, el öpme, harçlık, şeker, çikolata gibi bayram denince akla ilk gelen aktiviteler 2021 yılı Ramazan Bayramında da olmadı, olduramadık.

Bayramda çok incelikler vardır.

Küçükler, kendilerini şımartacak büyüklerle bir araya gelmek istese de gelemedi. Oysa bizler bayramlarda mezardaki sevdiklerimizi bile yalnız bırakmaz, onlara da uğrardık. Meğer ne güzel, ne tatlı ve özgür bir hayatımız varmış.

İnsanın dostu ile, ahbabı ile görüşmesi, kaynaşması, sevişmesi, herkesin hatırını hoş tutması lâzımdır. O güne icabeden ne ki varsa yerine getirilmelidir.

“Kolaylaştıralım, Zorlaştırmayalım!”

“Isıtalım, soğutmayalım; kolaylaştıralım, zorlaştırmayalım.”

Elden bir şey gelmeyeceğine ve hepimizin toplum sağlığı için kurallara uymamız gerektiğine göre duygusal değil, gerçekçi davranmalıyız. Pandemi varsa biz de başka yollar ve çareler buluruz. “Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır” ilkesinden yola çıkarak çözüm üretebiliriz.

Pandeminin bayram coşkusunu ve ruh sağlığımızı bozmasına izin vermeyeceğiz.

Peki neler yapabiliriz?


*Bir arada olmasak da bayram yine bayram. Her bayramda erkenden kalkıp hazırladığımız kahvaltı sofralarımız, el öpme ve harçlık merasimi özellikle çocuk olan evlerde elbette devam edecek.

*İletişim çağındayız, herkesin elinde akıllı telefon. Bayram görüşmelerini görüntülü olarak yapabilir, sevdiklerimizle bu şekilde bayramlaşabiliriz.

*Bayramlık almak, alışveriş yapmak bu bayram mümkün değil. Ama burada da teknoloji devreye giriyor. İnternet üzerinden hediye alarak yakınlarımıza sürpriz yapabilir, özellikle çocukları sevindirebiliriz. Aynı zamanda bu dönemde zor durumda olan esnafa da destek olmuş oluruz.

*Yiyecek-gıda sektörü ve lokantalar, paket servis şeklinde çalışmaya devam ediyor. Baklava, tatlı, bir çiçek, çikolata, üzerinde küçük bir not duygularımızı anlatan… Bence çok güzel ve anlamlı olur. Ayrı kaldıklarımıza “Gönüller bir” mesajı verilmiş olur.

*Evdeki çocukları da unutmamak lazım. Onlar için eğlenceli olabilecek, bayram havasını bir nebze olsun hissettirebilecek aktiviteler, oyunlar düzenleyebiliriz.

*Evet bu bayram da geçen seneki gibi biraz buruk geçecek. Ama diğer yandan kendimize daha fazla zaman ayırabileceğiz. O hep ertelediğimiz, "Bir gün yaparım" dediğimiz ne varsa işte o gün geldi. Şimdi tam zamanı, boş vakitten fazla bir şey yok. Doldurmak lazım.

Buruk ve sessiz geçen bu bayram birbirimizden uzağız. Yakında olsak yine uzak kaldık... Ama gönüllerimiz daima bir kalacak. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu azaptan kurtuluş ayı olan Ramazan ayını geride bıraktık.

Bu vesile ile;

Tüm Müslümanların birlik ve beraberliği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerine oynanan tüm oyunların bertaraf olması temennisi ile, tutmuş olduğumuz oruçların, yapmış olduğumuz ibadetlerimizin, dualarımızın kabul olması, dünyadaki tüm acıların dindiği, tüm zulümlerin bittiği, mazlumların yüzünün güldüğü, iyilerin değer bulduğu, sağlık, sıhhat, huzur dolu, şeker tadında bir bayram geçirmek dileğiyle sevgili kardeşlerimizin, kıymetli hemşerilerimizin, okurlarımızın, takipçilerimizin, hepinizin mübarek Ramazan Bayramını kutlar, Bayram gibi bayramlara hep beraber kavuşmak dileğiyle selam, saygı ve sevgilerimi sunarım. Bayramınız mübarek olsun. Sevgiyle kalın, sağlıcakla kalın… (Mustafa Çelik)

Bu yazı 1469 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum