Mustafa Çelik

Mustafa Çelik


Çankırı'da Bakan Yardımcısı Ağırlamak Siyasi Başarımıdır?

17 Nisan 2016 - 11:54

Son yapılan 5 seçimde Ak Parti adına ilk 10’a girmeyi başaran ve Ak Partinin kalesi durumunda olan bir ildir Çankırı! Lakin benim şehirim bir bakan bir bile çıkaramıyor! Bize bakan yardımcısı geliyor. O geliyor, bu geliyor. Yani kalite yok. Bizde yiyiyoruz ya. Çankırı’ya gelip gidenlerin ne için gelip gittiklerini.… Herkes görüyor yaşananlara gülüp geçiştiriyorlar.

 

16 Nisan 2016 akşam ise Kastamonu'daki programa katılmak için kaç bakan geçti Çankırı'dan biliyormusunuz?? Çankırı’dan geçen Bakanlara ayaküstü Çay ikram etmek, bakan bile değil bakan yardımcısı ağırlamak siyasi başarımıdır? Bizim hedefimiz bizim vizyonumuz bu kadar dar mı? Yanlışa yanlış denilmeli! Ben bunu siyasi başarı olarak kabul etmem! Etmiyorum da…

 

Çankırı;

 

İnsanların yüzünde taşıdığı ifadenin, sırtında taşıdığı elbiseden daha acı olması gereken yer değildir.

 

Çankırı;

 

İnsanların acı çayın sürüklediği bir yaprak gibi kendini suyun akışına bırakarak, uygulamalara razı olma yeri değildir.

 

Çankırı;

 

Bu memleketin ekmeğini yiyip, suyunu içerek, gözünün içine baka baka insanımızın hayalleri ve sevdası için gerekenleri yapmayanların yeri değildir.

 

Çankırı;

 

Sorumlu sorumsuzların ve yetkisiz ve etkisiz yetkililerin sırtını sıvazlama, başını okşama ve gönlünü hoş tutma yeri değildir.

 

Çankırı;

 

Sıradan alışılagelmiş  kime ve neye hizmet ettiğini bilmeden çığırtkanlık yaparak, sokaklarda zafer kazanmış kahraman karşılar gibi kutlama ve stres patlaması yapma yeri değildir.

 

Çankırı;

 

Yıllarca kandırılmış ve Çankırı için çalıştığını zannedenlere karşı sabır ve sebatla inanmayı tercih etme yeri değildir.

 

Çankırı;

Ankara’nın kıyıda köşede kalmış, kenara itilmiş ötelenmiş ve ötekileştirilmiş bir ilçesi değildir.

 

Çankırı;

 

İstanbul’un arka bahçesi gecekondu semtinde varoşlar mahallesi de değildir.

 

Çankırı;

 

Zonguldak  ve Karabük’ün içinden geçerken sadece bakılan ama görülmeyen tren istasyonu değildir.

 

Çankırı;

Kastamonu ve Sinop’un kuş uçmaz kervan geçmez yerlerinde yolgeçen hanı değildir.

 

Siyaset dünyasının aktörlerinin ve siyasette karar alıcı pozisyonda görev yapan kurmay ekibin bilmesi gereken temel kural şu; Siyasette el yordamıyla ve tesadüflerle başarı elde etmek mümkün değildir.

 

Siyasette başarılı olmanın birinci koşulu, “değişimi yönetebilme” becerisini gösterebilmektir. İkinci koşul,“iletişimi yönetebilme” yeteneğine sahip olmaktır. Üçüncü koşul ise, azimle çalışmayı, sabır ve cesaret sahibi olmayı, problem çözebilme yeteneğini geliştirmeyi gerektirmektedir.

 

Siyaset dünyasının Çankırı’da suni gündemlerle ve kısır tartışmalarla vakit kaybettiği bugünlerde asıl yapmaları gereken görevleri gözardı ettikleri görülüyor. Belki de, böylesi daha kolaylarına geliyor, çalışmak yerine tartışmayı, değişimi takip edip yenilenmek yerine nutuk atmayı, iletişimi yönetmek yerine reklamcılara seçim kampanyası sipariş etmeyi, düğün dogmalarda, eğlencelerde hep birlikte boy göstermeyi tercih ediyorlar.

 

Tercih kendilerinin, ama biz yine de siyasette başarıya giden yolu tarif etmeyi kendimize görev biliyoruz.

 

Sanki bu memlekette başka konu yok. Bakan yardımcısı ağırla, olmadı geçerken uğradım bakan ağırla. Ağırla babam ağırla…

 

Peki değişen ne Çankırı’da?

 

Değişen, başını kumdan çıkarmak.

 

Değiştiren ne?

 

Siyasetin ve hırsın sınır tanımamazlığı.

 

Kimse kimsenin sesine kulak tıkayamaz.

 

Kimse kimsenin iradesini kendi amacı için kullanamaz.

 

Kim isterse olsun fark etmez, böyle bir düşünce varsa gün gelir tüm dengeler tersine dönebilir. Biz Çankırı’mız ve insanlarının haklarını savunan kişilerden biriyiz.

 

Ben bir Çankırılı olarak bu art niyetli insanları şiddetle kınıyorum. Hayatında taşı taş üzerine koyamayan adamlara idarecilik veriliyor.

 

Çankırı’yı elinde oynatan siyasetçilere yazık. Çankırı bir kaç kişinin tekelinde mi? Kim ne olursa olsun ama insan olsun. Kim nereli olursa olsun benim Çankırı'ma hizmet veriyorsa gerçek anlamda ben o kişiye saygı duyar ve şapka çıkartırırım.

 

Herkes aklını başına alsın yorumları yazarken vicdanınızla yazın, çıkar için yazmayın Allah sorar. Birde şu partili, bu partili siz AKP'liler biraz vicdanlı olun. Adımız Adalet ve Kalkındırma Partisi diyorsunuz. Ama çok adaletsiz işler yapıyorsunuz, yaptırıyorsunuz Çankırı’da. İnsanlara eşit bakın. Lütfen herkes bu memleketin çocuğu, kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur?

 

Makamlar ve mekânlar geçicidir. Allah bizi nefsimizin peşinden götürmesin.

 

Çankırı ve Çankırılılar olarak bizler başkalarının yaptıkları ve başarılarıyla seviniyoruz, kendimize ve kentimize ait olan bir başarımız mevcut değildir.

 

Bu memleket için çalışan, üreten, kazanan ve başaranlar olmadığı için başkalarının mutluluğu ile mutlu olduğumuzu sanıyoruz.

 

Allah herkesin mutluluğunu daim etsin. Ama kendimiz ve kentimiz olamadıktan sonra, Çankırı ve Çankırılı olamadıktan sonra ben bu mutluluğa saman alevi mutluluğu diyorum ve gerçek mutluluk gerçek Çankırı ve Çankırılı ile olur. Ne zaman ki insanlarımız Çankırı ve Çankırılılarla bir yere gelirse ben işte o zaman mutlu olacağım.

 

Sevgi ve saygılarımı sunuyorum, selam ve dua ile!..

Bu yazı 15105defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum