Mustafa Çelik

Mustafa Çelik


Corona (Korona) Yayılımı Hakkındaki En Net Bilgi

20 Mart 2020 - 22:08 - Güncelleme: 20 Mart 2020 - 23:20

Bilgi

Dünyada Koranavirüs Tehlikesi Artarak Sürüyor. Türkiye'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 9'a yükselirken, toplam vaka sayısı da 670 oldu. Dünya genelinde hızla artan koronavirüs salgını sebebiyle, ülkelerin aldığı önlemler günden güne artıyor.

Acımız arttı ama hep birlikte başaracağız.

Prof. Dr. Mesut Yılmaz, Koronavirüs Yayılımı Hakkındaki En Net Bilgileri www.haberci18.com’la paylaştı.

Prof. Dr. Mesut Yılmaz Tarafından Yapılan Yazılı Açıklama Şu Şekilde;

İnsanlarımız Dikkatli Olmalı!

İnsanların maske takmalarının en önemli nedeni, maskenin virüsten koruduğuna inanmalıdır. Fakat, virüs havada bulunmaz, havada yüzmez, havada hoplayıp zıplayamaz.

Prof. Dr. Mesut Yılmaz, Ellerin su ve sabunla yıkanmasının önemine vurgu yaparak, “Kapı kolu, telefon, klavye gibi ortak kullanılan ve sıkça dokunulan nesneleri sıkça temizlemeli ve dezenfekte etmeli” dedi.

Prof. Dr. Yılmaz, “Sağlık çalışanı olarak günün birinde enfekte olursam virüsü büyük çoğunlukla ellerimle alacağım. Enfekte birisiyle tokalaştıktan sonra veya enfekte birisinin dokunduğu yerlerle temas ettikten sonra; yani, virüsü ben kendi elimle bulaştıracağım ve sonra yüzüne götüreceğim, gözlerime burnuma ya da ağzıma dokunmak suretiyle kendi kendime enfekte edeceğim. Etrafımızda herkes maske takıyor, siz takmıyorsanız sanki yeterince korunmuyormuşsunuz gibi gelebilir.” Dedi.

Ancak, gerçekte hasta olan bir kişi yüzünüze karşı öksürmüyor ya da hapşırmıyorsa bu maske korumaz. Hastalık, sıklıkla enfekte olan ellerin yüz bölgesi ile temas etmesi ile bulaşır. Maskenin takılması yüzü sürekli tahriş edeceğinden ellerin yüz ile teması da artacaktır. Bu yüzden maske zararlı bile olabilir. Virüs vücuda mukozalardan girer. Göz, burun ve ağız gibi. Kişiden kişiye ise temas yoluyla yayılır. Ellerin su ve sabun ile sık sık yıkanması veya bulunabiliyor ise alkol bazlı el antiseptiklerinin kullanması bu yüzden çok önemlidir.

Günlük hayatımızda dolmuşla, otobüsle sokakta iş yerlerinde, yemekhanelerde ve herkesin sık sık dokunduğu alanlarda yüzeylere dokunduktan sonra dezenfekte sağlamalı. Bu, şu an korunmada en iyi yöntemdir. Sık sık acaba şu anda ellerimle yüzüme mi dokunuyorum sorusunu kendine sor ve bu konuda kendinde farkındalık oluştur. Evde maske depolamak sağlık çalışanları gibi olası veya doğrulanmış hastalık riski taşıyanların maskeye ulaşmasına engelliyor.

Bu nedenle sadece ihtiyacı olanlar, ihtiyacı olan süre kadar maske takmalı. Unutmayalım ki, insanların çoğunluğu bu hastalığı ağır geçirmeyecek. İnsanların çoğunluğunda bu hastalık, grip veya nezle benzeri bulgularla geçirilecek. Yaşlı, diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalığı gibi ek hastalığı olanların bu hastalığı daha ağır geçirme olasılığı var. Bu nedenle panik halde evde maske depolamak için uğraşmayın. El hijyeninin hastalıktan korunmada önemi maskeye göre çok çok daha yüksektir. Prof. Dr. Mesut Yılmaz

www.haberci18.com İnternet Medya Yöneticisi Mustafa Çelik, “Hocamın vermiş olduğu bilgiler için teşekkür ederim. İyi'de kötü'de bizim elimizde. En kritik döneme girdik arkadaşlar. Koranavirüs ya hız kesecek, dönüşe geçecek ve bitecek, yada depara kalkacak ve çok can yakacak.

Çok acil durumlar hariç sokağa çıkmayınız, evinizde kalınız ve bulaşmayı durdurunuz. Acil durumlarda mutlaka maske takmalı ve hijyen kurallarına uyarak virüs kapmamaya ve eve taşımamaya özen göstermeliyiz.

Dikkat et, canına, ailene çevrene sebep olma. Aksi halde korana öldürmezse vijdan azabı öldürecektir. M.Ç
 

Bu yazı 4911 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum