Mustafa Çelik

Mustafa Çelik


Her Damlası Altın: Anne Sütü

01 Ekim 2015 - 09:04

“Dünya Emzirme Haftası” ülkemizin de içinde bulunduğu 120’den fazla ülkede her yılın Ekim ayının ilk haftasında (1-7 Ekim) kutlanmaktadır. İlk kez 1990 yılında “Dünya Sağlık Örgütü” ve “UNICEF” tarafından deklare edilen bu haftanın amacı; emzirmenin önemini vurgulamak ve anneleri ilk 6 ay bebeklerine sadece anne sütü vermeye teşvik etmektir.

 

Kolostrum (İlk Anne Sütü)

 

Halk dilinde “ağız sütü” olarak da bilinen kolostrum, doğumun birinci gününde gelen,  antikorlar, mineraller ve vitaminler yönünden zengin,  besleyici özellikleri yüksek bir besindir. Bu süt, ilk 3-5 gün süre içinde salgılanır. İçinde otuzdan fazla madde vardır ve bunlardan on üç tanesi sadece insan sütünde bulunan maddelerdir.  Rengi turuncuya yakındır. Bebeğin ilk besininin kolostrum olması onu ileride oluşabilecek bağırsak ve mide rahatsızlıklarından korur. Antikor yüklü olması nedeniyle kolostrum,  bebeğin ilk aşısıdır da denilebilir.

 

Anne Sütünün Faydaları

 

Anne sütünün yararları saymakla bitmez. Özellikle bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş prematüre bebekler, anne sütünden çok yarar görürler.  Çünkü anne sütünde, bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişene kadar gerekli olan, onu hastalıklara karşı koruyan savunucu maddeler vardır. Ayrıca bazı alerjilere karşı da koruyucudur. Anne sütü bebekle anne arasındaki duygusal bağı arttırır ve bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar. Bebeklerin sık olarak yakalandığı enfeksiyon hastalıkları, emzirilen bebeklerde daha az görülür.

 

Anne sütü, bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağıdır. Bu nedenle ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebek, D vitamini ve flor dışında hiçbir ek besine, ek sıvıya, vitamine gereksinim duymaz. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye gerek yoktur.  Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin ihtiyacının %100’ ünü, 6-12 ayda bebeğin ihtiyacının %50’ sini ve 12. aydan itibaren de  %30’ unu karşılar ve hiçbir yapay gıda anne sütünün yerini tutamaz.

 

Emzirmenin Anne Sağlığına Faydaları

 

Emzirmenin bebek açısından sayısız yararları olduğu gibi anne için de birçok yararları vardır. Emzirme sırasında anne ile bebek arasında duygusal bir alışveriş olur ve anne ile bebek arasındaki bağ güçlenir. Emziren annelerde meme, rahim kanserine yakalanma riski daha düşüktür. Emzirmeyle doğum sonu kanamalar çabuk kesilir,  anne loğusalık dönemini daha rahat, sorunsuz geçirir. Emzirme sırasında anne oksitosin (sevgi hormonu) ve serotonin (mutluluk hormonu) salgılar. Böylece anne kendini daha mutlu hisseder. Bu belirtilenler, tüm bebek ve anneler için geçerlidir. Unutmayın, Yaşam İçin En İyi Başlangıç Emzirmektir.

 

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü=>Çocuk Ergen Ve Kadın Üreme Sağlığı Birimi

Bu yazı 11086 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum