Necati Keskin

Necati Keskin


Avanak Otu

24 Mayıs 2021 - 23:58 - Güncelleme: 25 Mayıs 2021 - 11:49

Avanak Otu

Yazımın konusu ömürden ömür çalan, eskilerin deyimiyle “Parasını el alır dumanını yel, derdi de bize kalır” dedikleri masum alışkanlığımız “Sigara”

Tütün ve tütünden imal edilen sigara belki de içilenlerin en zararsızı olarak görülenidir. Onu hep masum alışkanlığımız olarak görürüz, fakat çeşit çeşit içkilerden, kokainden, esrardan, eroinden, daha az etkilidir ama ülkemizde de erkeği kadını, yaşlısı genci en yaygın olarak ve vaz geçemedikleri  tütün ve mamulü sigaradır..

Bizim Korgun ve Anadolu halkı genel olarak genel ismi cigara olarak geçer, ama ben sigara diyerek başlıyorum.

Bu uğursuz ile tanıştığımda daha 13 veya 14 yaşlarındaydım. Büyüklerimizden görerek niçin özeniyorduk bilemiyorum, mısır püskülünü kurutarak ince kağıdına sarıp boğazımız yana yakıla, öğüre öksüre, birde büyüklerimiz görmesin diye Ova da veya Örenbaşı mezarlığında mezar taşlarının arasında çocukluk arkadaşlarımla tüttürüyorduk. Tabii ki özentimiz Ortaokulu bitirinceye kadar sürdü, Şimdiki nesil gibi büyüklerimizin yanında asla içemezdik, yani çok ayıp sayardık.  Korgun’da rahat rahat tüttüre tüttüre ne zaman içeceğim bu sigarayı diye kendi kendime hayıflanırdım.

Vücudumuza yaptığı tahribatı bilmiyorduk o güne kadar Benim tanıdığım, Rahmetliler Babam Kertoğlu Osman Keskin, amcam Kamil Keskin, Tossalonun Ahmet amcanın, Manav Emrullah amcanın, Dalyeci İsmail Yayla amcanın, Abdullah Kartal’ın, Kurbanlıkgilin Haydar Kıyak amcanın ve daha burada saymaya gerek duymadığımız bir çok amcaların öksüre öksüre bu alışkanlıklarını terk edemediklerinden. Öksüre öksüre içi dışına çıkardı zavallılarının da biz onların ince hastalık dedikleri veremden zannederdik. Oysa şimdi anlıyoruz ki ölümleri hep yüzde doksanı sigaradanmış.

Babamın bakkalında gittiğimde Hasan Saka amcamız bazen bana “oğlum bana bir avanak otu” ver. Dediklerinde anlardım ki bir paket ikinci veya üçüncü sigarası. Ve rahmetli gerçeği söylüyormuş “avanak oto”

Ailemizde bir tek babam dumanlardı, amcam da aynı. Çok zararını gördüm derdi babam rahmetli, 55-60 yaşlarında akşam eve gelirken “Kınacıgilin bayırı artık çıkamıyorum” derdi.

Akşam yemeğini yiyen ve köşesine çekilen babam hemen anneme, “cebimden cigara takımlarını getir” dediğinde takım olarak Muhtar çakmağı, ağızlık ve tabaka içerisinde “ikinci” köylü sigarası. Baş parmağıyla üst kapağı kanırtarak tık diye açar, içerisindeki sigarasını ağızlığına takarak, muhtar çakmağa ile yakardı. İki nefes çektiğinde ki hele Ramazan’da iftarda onun yüzünde mutlu bir tebessüm olurdu. Hatta bu sigara için gece derin uykusundan tuvalet ihtiyacı için her kalktığında hiç erinmeden tekrar sigarasını dumanlar ve aksatmaksızın hemen her gün sürdürürdü.

Benim alışkanlığıma gelince ilk yıllarda arkadaşlarımla önce üçüncü, sonra birinci içecektik, Neticede “Bafra” sigarasında karar kıldık ama son zamanlarda Maltepe sigarasıyla son bulduk Şu anda Türk tütününden yapılan sigara çeşitleri ortadan kaldırılarak ülkemiz yabancı sigara pazarı haline geldi artık..

Yirmi yıl oldu bırakalı ama içimde hala bir ukdedir, ben niçin bu kötü alışkanlığına başladım diye üzülürüm, ne zamanki gençlerden birilerini sigara tellendirirken görsem iç geçirir çok üzülürüm, yapma diye hayıflanırım.

Sigara içenlere özenerek arada sizde kaçamak yapmayın bu merete. Başlarken önce bir nefes çeker, bir sonra tekrarı ile böylece başlamış olursunuz ve sonrasında bırakamazsınız bu illeti. Siz onu bıraksanız o sizi bırakmaz. Bakın neredeyse çeyrek asır oldu kenara iteli ama hala burnumda tütüyor. Şimdiki gençlere nasıl nasihat edersen et, haklısın diyorlar ama yine de bildiğini okuyorlar, Mesela benim torunum Emre’de sigara içiyor, inanın üzüntümden içim içime sığmıyor.

Size ders olsun gidiniz bazı kahvehanelere, işsizlerin, tembellerin uğrak yeri nemli, pis pis nargile ve sigara kokusu, yarım saat oturduğunda kıçını delen ahşap sandalyeler, her masada mayhoş kokulu sigara izmaritleriyle dolu tül tablaları, dumandan badanası bile tavanı siyahlaşmış bu kahvehanelere bu yazımdan bir dersler çıkartmanızı isterim. Biz bu yerlerde vakit geçirdik, pinekledik. Çok şükür artık kapalı yerlerde bu mereti kullandırmıyorlar.

Tarihi biliyorsunuz sanırım nikotin alışkanlığı olan vücuttan kolay kolay silmek zor olduğundan yasakçılığıyla meşhur Padişah IV. Murat  bile baş edememiş..

Sinirlerim bozuldu diyen sigaraya saldırıyor, Evde eşine söz geçiremeyen ve kavga edenler bile sigaradan alıyor öfkesini, efkar dağıtıyor diyene hiç inanmayın. sadece kendisini teselli ediyor.

İçiyorsanız bu mereti vücuttaki tahribatı aklınıza getirin, Sigara konusunda dinlediğim bütün doktorlar insan ömründen 15 veya 20 yılınızı silin diyorlar. Sizde bu öneriyi dikkate alın lütfen.

Sigarayı bırakma kararı vermeniz sizin yüksek iradenize bağlıdır. Sigara kullanan veya kullanmayanlara sağlıklı günler dilerim.

Necati Keskin

atay1348@gmail.com

Bu yazı 3548 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Bilal CEYLAN
    3 ay önce
    Çocukluk yıllarında çimento kagitlarına özellikle asma yaprağı ile yaptığımız cigaralar, iyi ki alışkanlık yapmadı, bu mereti hiç kullanmadım.