Necati Keskin

Necati Keskin


Kurban Bayramı

18 Temmuz 2021 - 08:16

Tüm İslam ülkelerinde yılda iki kez kutladığımız dini bayramlardan biri de Kurban Bayramı, büyüklerin ve küçüklerin birbirlerine saygınlığın, kardeşliğin ve sevginin ifadesi olan bayramlaşma ve bir ahlak ve fazilet günüdür..

Rivayete göre yıllarca evlat hasretiyle yanan Hz. İbrahim’in bir oğlum olursa sana kurban edeceğim sözüyle başlayan ve oğlu doğduğunda ise oğlu İsmail’in kurban etmek amacıyla başlayan süreçte, Allah’a inancın ve teslimiyettin bir ifadesidir bu anlamda, Yani Kurban bazılarının dediği gibi bir hayvan katliamı olmaktan ziyade Hz  İbrahim’den gelen bir her Müslüman’a vacip olan ibadettir asıl olan..

Yazılarımda hep ifade ettim Ramazan veya Kurban bayramı denilince ilk aklıma gelen o çocukluk yıllarındaki bayramları hatırlarım. Her Müslüman evladı gibi ben de bayram sevincini, bayram coşkusunu daha küçük bir çocukken yaşadım. Teravih namazlarında olduğu gibi bayram namazlarında da bu hazzı bu duyguyu yaşadım. Türk kültüründe bayramlarda çocukların yeri çok ayrıdır onlar bayramların neşesi, Arife günü ikindi namazından sonra gurbetten bayram için gelen gurbetçilerle birlikte mezarlıklar da vefat edenlerimize hafızlarımız tarafından Kuran-ı Kerim okunarak dualar okumak özel bir geleneğimizden ziyade çok haz aldığım bir olaydı.

Bayram günü ise akşamdan bayram günü giyeceğimiz elbiselerimizi hazırlamakla birlikte, sabah Bayram namazını kaçırmamak için uykularımızdan feragat edip sabah olmasını dört gözle bekliyorduk..

Bayramın birinci günü bayram namazından, kurbanımız var ise kavurma beklenir, yoksa kahvaltıdan sonra önce annemizin, babamızın ve diğer aile büyüklerimizin ellerini öptükten babamızdan harçlığımızı alır sonra işe komşulardan başlayıp bütün bir mahalleyi dolaşıyorduk. Girdiğimiz her haneden hem gülümseyen bir yüzle karşılaşıyor, hem de özel hediyelerle bayramın mükafatını alıyorduk.

İşte çocukluk anılarımda geçen Korgun’da Kurban Bayramı günlüğüm bu.

Bayramlar yüreklerde bir esinti ve barışı paylaşmanın, küskünlerin barıştığı, sevenlerin bir araya geldiği rahmet ve şefkat dolu bir Kurban bayramının Tüm İslam alemine ve ülkemiz insanlarına hayırlara vesile olması için;

Şu an içinde bulunduğumuz Covit19 virüsünün sebep olduğu rahatsızlıklardan ve kaybettiklerimizden ötürü sizleri yine de bu bayram dolaysıyla çok dikkatli davranmaya özen göstereceğinizi hatırlatarak, hep bir arada, sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek, dostluğu, sevgiyi ve geleceği, aşımızı, ekmeğimizi, soframızı, hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz mübarek Kurban Bayramınızı tebrik ederim.

Yüce Mevla’m sağlıklı, huzurlu nice bayramlara erdirmeyi cümlemize nasip etsin,

Necati KESKİN

atay1348@gmail.com

Bu yazı 794 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum