Necati Keskin

Necati Keskin


Ramazan Geçti, Bayramı Da Yedik Bitirdik

15 Mayıs 2021 - 03:03 - Güncelleme: 15 Mayıs 2021 - 03:10

Üç ayların en hayırlısı olarak kabul ettiğimiz onbir ayın sultanı Ramazan ayını idrak etmenin, oruçumuzu tutmanın mutluluğunu yaşadık Allah bu ayda yaptığıız bütün ibadetlerimizi kubul etsin. İnsan, sahip olduğu kıymetlerin değerini, elden çıktığında anlıyormuş. İşte Mübarek Ramazan ayı da bunlardan biri. Ramazan ayını geçirdik, bu arada Bayramı da yedik bitirdik…

Eveeeeet!.. Çok şükür diyorum çünkü Ramazan ayında oruçlu olanların ve orucu mazeretine binaen tutmayanların pandemi dolaysiyle evlerine kapandıkları bir ortamda zor bir süreci geçirdik, eve kapananların  bazılarında sancılar ve karın ağrıları bile başlamıştı.

Eyvaaah!... Ramazan geldi. Artık oruç tutanlar, her köşe başında mesela bir sokakta sigara içene, veya üstü başı sigara kokuyor diye, küfür ederlerse korkusu başlamıştı, pandemide  eve kapanmalar  dolaysiyle çok şükür o da boş çıktı.

Eyvah ki eyvah.  Hani olur da gündüz vakti  şu ramazanın mübarek gününde ,işte bu yukarıdaki “Eyvah” çılardan birine kazara “kardeşim burada oruçlu olanlar da var.. O fosur fosur içtiğin bu meretn dumanından ve kokusundan nefret ediyorum. Herkese göstermeden içsen mümkün değil mi?” demeye başlarlar, ama pandemi dolaysıyla o da fos çıktı.

Fırınlar ve yiyecek alacakları marketlere gittiklerinda, Ramazan ayı şunu gösterdi ki Orucunu tutanlar ile tutmayanlar birbirine son derece saygılılar. Kimse kimsenin ibadetine karışmıyor. Arada da çıkanlar olsa bile, Onlar da Mübarek ayın tuzu biberi.

Ramazanın gelmesine “Eyvah” dememin iki önemli sebebi daha vardır ki birini sık sık dile getirmiştim, televizyonlarda dini proğram sunan hocaların aldıkları ücretlerinin halk arasında konuşulmasına, birde şu iftar ve sahur programlarnı sunan hocalara sorulan saçma sapan sorular.. İşte bu saçma sorular  sebebiyle “Eyvah biz bu kadar da cahilmiyiz” derim hep.

Ben emekli adamım  emekli adam ne yaparsa bende onu yapıyorum yani Gece sahura kadar bilgisayar başında, sahurdan sonra öğleye kadar yat, yani orucu uyku ve yatağa mahkum et. “Niçin camiye gitmiyorsun” demezler ama bazı densizler ramazan gününde oruç tutmayanlara “niçin oruç tutmadığını” söylerler. Dedim ya oda bu işin tuzu biberi.

İşte bazen kendini bilmez tiplere de resmen uyuz olurum. İşte bu tipler sebebiyle ‘’Eyvaaaahhh Ramazan geliyor, yine bu densizler hortladı” derim ama bu yıl pandemi dolaysiyle tam kapanma devrini yaşadık ki çok şükür böyle densizlere raslamadık. İşte bu yobaz densizlerin yüzünden insanlar mübarek aylarda bile günaha girmeye mecbut ediyorlar. Allah ile kul arasına girme kardeşim hem oruç tutamayan hasta olabilir, her gün belirli saatte ilaç alabilir veya inançsız olabilir, Onun bunun orucundan sana ne kardeşim..

Bu yıl pandemi dolaysiyle evlerden dışarı çıkamadık ama  geçen yıllarda ikamet ettiğim Safranbolu’da, benim sık sık gittiğim yerlerde hiç de öyle oruçsuz avına çıkanı görmedim.. Ama ülkemin halkı da artık hemen hemen geneli böyle oruç tutarlarla tutmayanları birbiriyle ayırmak gibi, yiyene içene veya televizyon ekranlarında görüyoruz bazı münferik olaylar dışında  bir Allahın kulu “oruç tutmayanları kınamak”, gibi veya hanımlara “Ramazan ayındayız hanım ne bu kıyafet, biraz daha uygun kıyafet giyseydin olmazmıydı” gibi diyen birisi çıkıpta, çene düşüklüğü yapmıyor, nedeni ise kültür düzeyinin artmasına sebebtir bu.


Bu millet laikliği özümsemiş. Kimse kimsenin yediğine içtiğine karışmıyor. Ama “Eyvaaah Ramazan geliyor, Bu adamlar bize huzur vermezler” diye yaygara yapanlar aslında ülkenin kargaşa ortamına sürüklemek isteyenlerin beklentileridir. 85 milyona yaklaşan ülkede arada sırada, öküz kafalılar da yobazlar da olacak, bazı dangalaklarda çıkacak, her ülkenin kendi fanatiği mevcut, bundan gocunmamak lazım.

Kim ne derse desin, aslında oruç tutanın, tutmayana verdiği tek rahatsızlık gözle görünür yok aslında. Eski yobaz insanların yerini  artık, bilinçlenmiş halk var..

Her neyse….

Bir Ramazan ayını daha sona erdirdik. Pandemi dolaysiyle evlerimize kapanarak en azından corada virüsü dolaysiyle kafamız rahat ettini söyleyebilirim.. Virüs belasından ülke olarak kurtulursak İki ay sonra Kurban Bayramı. İki ay sonra da Kurban hangi hayvanlardan olur muhabbeti başlar, sonrada  birbirimize sorarız “Kurbanınız varmıı”.

Ramazan geçti, Bayramı da yedik bitirdik  derken lafı uzattık. Cenemiz kapanmadı. Bana okuyucularım “yazılarınız çok güzel ve zevkle okuyoruz, ama şunu fazla uzatmadan yazsanız.” Diyorlar..

Yani on, onbeş  satırla olayı anlatacak kadar da akıllı değiliz.

Hoşça kalın sağlıklı kalın ve nice Ramazanlara idrak etmeyi cümlemize nasip etsin,

Necati KESKİN

14.Mayıs.2021
 

Bu yazı 756 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum