Necati Keskin

Necati Keskin


Vatan Sevdası

01 Ekim 2021 - 00:02

Vatan Sevdası

Türk milletinin temel siyaset üstü kavramlarından biri devlet, biri vatandır,

Vatan ise kişinin üzerinde yaşadığı kutsal toprağıdır,

Türkiye hudutları dahilinde yaşan bir Türk vatandaşına, bu sevgi, bu kutsallık nasıl bir şey diye sorarsanız insanlara, yani bu sevginin bu sevdanın tarifi yok, hani büyük sevgi ile bağlandığı bir şeyi anlatırken nutku tutulma diye bir beyin durgunluğu yaşanır, veya bir şey söyleyeceksin tam da dilinin ucundadır ama söyleyemezsin. Benim başına çok gelir, bazen oluyor ki, sanki içinde bir boşluk- bir derinlik varmış gibi.

Bazen de hatırına getirmek istemediğin bir olayı unutmak istiyorsun, Beyninde kendi kendine atıyorsun, yutuyorsun, unutmaya çalışıyorsun ama olmuyor -olmuyor yapamıyorsun...

Bazen de yaşam düzeninizde bir değişiklikler hayal edersin veya Ülkemize yan gözle bakan veya bize karşı düşmanlıklarının ardı arsı kesilmeyen ülkelere karşı onları nasıl dize getirmek istediğini hayal edersin…

Hastalıklı olanlar hariç normal beyin taşıyan insanlar yaşadığı sürece hayalleriyle yaşarlar. Hayallerde bir umut ışığıdır, bu ışıkla ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin. hayal ettiğin gibi umutla hayata dik ve göğsünü gere gere yürü! gölgen, peşinden isterse gelmesin.

Unutmamak gerekir!.. Çünkü biz Türk milletiyiz, biz bize yeteriz!.

Geçtiğimiz yıllarda ve aylarda Ülkemizdeki bazı il ve ilçelerimizde yaşanan depremlerde ve sel felaketlerinde yaşanan can ve mal kayıpları ile orman yangınlarında çok değerli ormanlarımız küle dönerken, geriye dönüp tarihimizi incelediğimizde insanların acaba nasıl olur diye beyinlerinde yer eden çok değerli olaylar vardır ki bu olayları hayran olmamak elde değil.

Savaşlar, orman yangınları, sel felaketleri, deprem gibi doğa olaylarına ve terör belasına maruz kalan bu millet bu güne kadar tek vücut olarak her felaketin üstesinde geldi çok şükür.

Bu millet olmanın gururu ve vatan sevgisinin itirafıdır.

Konuyu şuraya getirmek istiyorum;

Tarihi kısaca şöyle tanımlayabiliriz; Tarih milletlerin geçmiş hayat hikayesidir, öyle tanımlanır.

Ayrıca tarihte unutulmayan kahramanlıkları okudukça vatan sevgisinin ne olduğunu anlarız ve hayranlık duyarız.

Mesela Ulubatlı Hasan’ın burçlara çıkıp vücuduna aldığı onlarca oklara rağmen İstanbul’u fetheden sancağını son nefesine kadar direnerek nasıl diktiğini, onun vatan sevgisine hayran olurum.

Mesela; Çanakkale savaşında Seyit onbaşının, ağırlığı 210 küsur okka top mermisini nasıl kaldırdığını o gücü nasıl bulduğunu, onun vatan aşkına ve sevgisine hayran olurum.

Çanakkale savaşında salgın hastalıklarla mücadele ederken aç bi aç savaşan, Korgun’lu Mehmet Keskin ve Kamil Gök amcamız dahil çocuk yaştaki askerlerin tarihte silinmeyen kahramanlıklarını okudukça onların vatan sevgisine hayran olurum..

Kurtuluş savaşında İnebolu, Kastamonu ve Çankırılı kadınların, zamanın kağnı arabalarıyla yazın sıcaktan, kışın donma tehlikesine karşı cepheye nasıl cephane ve yiyecek taşıdıklarını onların vatan sevgisine hayran olurum.

İşte bu zor günlerde Türk milletinin sağcısıyla, solcusuyla, zenginiyle fakiriyle yediden yetmişe bir yumruk gibi oluşu bir Türk evladı olarak bana hayranlık ve gurur verir,

Demek ki bu milletin gerçekten bileğinin bükecek güç yok,

Bu gücü bilen, Mustafa Kemal Atatürk bu milletin gücü ile dünyaya kafa tutmuş ve bu milletin vatan sevdasına önder olmuş dünyada tek lider özelliğine sahip olmasına hayran olurum.

Biz, kurtuluş savaşlarında, terör olaylarından, doğa afetlerinde yüzbinlerce şehit vermiş bir ülkenin evlatlarıyız.

Biz artık geriye dönüm bakmayacağız, Daima ileriyi görmemiz gerekiyor.

Şimdi söylesenize hangi şey geri getirecek bunca kayıpları..

Gidenler geri gelmeyecek belki ama vatan sevgisini, inançlarımızı doğal güzelliklerimizi kaybetmemek adına,  sahip çıkmalıyız ülkemize...

Kaderci davranmadan, "Olanlar oldu, ölenler öldü" demeden...

Ve bu her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik içerisinde olacak,

Çünkü bu vatan hepimizin..

Çünkü başka bir Türkiye yok…

Necati Keskin

01.Ekim.2021

 

Bu yazı 2324 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum