Türk Kızılay Çankırı Şubesi Çankırı Basını İle Buluştu

Başkan Ulusoy, yeni dönemdeki projelerinden bahsetti, merak edilen soruları cevaplandırdı.

Türk Kızılay Çankırı Şubesi Çankırı Basını İle Buluştu
18 Ocak 2020 - 21:35 - Güncelleme: 19 Ocak 2020 - 11:41

Türk Kızılay Çankırı Şubesi Çankırı Basını Omuz Omuza

Ulusoy,”Kızılay, insanlığa hizmet veren bir kuruluştur” dedi.

Türk Kızılay Derneği Çankırı Şubesi Yeni Başkanı Ahmet Ulusoy ve Yönetim Kurulu Üyeleri, şehrin sayılır mekânlarından olan Cebeci restaurant ta düzenledikleri basın toplantısı ile yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Türk Kızılay Derneği Çankırı Şubesi geçtiğimiz yıl yaptığı genel kurul ile yeni yönetimini belirlemişti.

Başkan Ulusoy, yeni dönemdeki projelerinden bahsetti, merak edilen soruları cevaplandırdı. Düzenlenen toplantıya, Türk Kızılay Çankırı Şubesi Başkanı Ahmet Ulusoy,  Başkan yardımcısı Muharrem Ovacıklı, muhasip Mustafa Avşar, sekreter Ahmet Çetin, yönetim kurulu üyeleri Osman Çendek, Tuba Oğuz, Ramazan Boduroğlu katıldılar.

Kızılay Çankırı Şube Başkanı Ahmet Ulusoy, “Bundan sonraki süreçte biz Kızılay Derneğinin tüm üyeleri olarak; genel merkezden üye olsun, şubeden üye olsun ayırt etmeksizin bir bütünlük, birlik çerçevesi içerisinde inşallah, derneğimizi daha güzel noktalara daha hayırlı hizmetlere taşımanın gayesi içerisinde olacağız.” Dedi.

Ulusoy açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Göreve geldikten sonra 23 Nisan etkinliğimizi Recep Tayyip Erdoğan parkında 2 bine yakın kişinin katılımıyla yaptık. Üniversite ile ilgili ciddi ilişkilerimiz var. Üniversite ile genel protokol imzalayan ilk şubeyiz.

Yapabildiğimiz bütün işlerde üniversiteyle yapabileceğiz. Çankırı’da orman yangınlarını engelleme projemiz var. Genel merkezden bunun onayını yaptırdık. Şu an AFAD ile çalışmalarımız devam ediyor. Köylerde teknik ekipler oluşturacağız. Şu an için 1990 lara kadar yapılan elektrik tesisatları bugüne uygun olmayabiliyor. Kabloların tamiriyle başlayıp ocağı yakarken yanında başka birşeylerin olmaması gibi bilinçlendirme toplantısı yapacağız. Neyi doğru neyi yanlış yapıyoruzu başlatacağız.

Ilgaz’da Yapraklı’da Ciddi Çalışmalar Yapacağız

Ulusoy, Ayseki köyü yangınından sonra Kızılay’ın ne olduğunu daha iyi anladık. Bir konteynır isteği oldu. İhtiyaç yerlere konteynır teslim ettik.

Bizim bireysellikten ziyade Çankırı’ya yapılmamış, yapılması gerekenleri yavaş yavaş yaptırıyoruz. Dönem dönem yardım kolilerimiz var onları dağıtıyoruz. Onlar geldikçe dağıtıyoruz. Üniversite gençliği ile iyi seviyeye geldik.  Üniversiteden 750 ye yakın gönüllümüz var. Bu öğrenciler kendi branşlarına göre bizlerle birlikte etkinliklere katılıyorlar.

Kanla alakalı Çankırı biraz geri seviyedeydi. İlk göreve geldiğimizde kan nedir, neye ihtiyaçtır bunları çok fazla bilmiyorduk. Kan araçlarının bazen yerlerini değiştiriyoruz. Halk Bankası karşısında, Belediye önünde denedik iyi dönüşler oldu. Mart’tan sonra dönüşümlü olarak kan arabası Yunus yanı Halk Bankası ve Belediye önünde yer alacak. Yabancılardan da çok kan verme isteği var ama alamıyoruz onlardan.

Kanda yıllık 3 bin seviyesindeydik yılık, 6 bini geçtik. Yüzde yüz artış var. Gençlerin çok büyük emeği var. Genel merkezle pazarlığımızın içinde olmazsa olmazımız kan merkezi oluşturalım istiyoruz Çankırı’da. Ilgaz’ı da Kastamonu’ya bağlamışlar Ilgaz’dan kan alamıyoruz onu da çözeceğiz inşallah yakında.” Dedi.

Ulusoy, Bazen sosyal medyada kan ihtiyaçları paylaşılıyor. İhtiyaç olan ailelere bizlere ulaşsın. Kan merkezimiz olmadığı için Ankara Cebeci kan merkezine bağlıyız. Bizlere ulaşırlarsa biz çok daha fazla yardımcı olabiliriz. Sosyal medyadan ziyade bizlere öncelikle ulaşsın vatandaşlar. Sosyal medyada paylaşılıyor sanki biz sahiplenmemişiz gibi oluyor. Kan ihtiyacı olan vatandaşlar şubemizi arayabilirler, bizleri arayabilirler. 

Kızılay’da kan parayla değil. Türkiye’de hiçbir yerde kan parayla değil. Ama özel hastanelerde parayla. Ünite başına para alıyorlar. Özel hastanelerde kanı Kızılay’dan alıyorlar. Kan ihtiyacı olanlar bize 24 saat boyunca ulaşabilirler en kısa sürede ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Buna özellikle dikkat edilmesini istiyoruz. Kan ihtiyacı konusunda hiçbir hemşehrimizi mağdur etmeyiz, etmedikte.

Kan merkezi ile ilgili şu an fizibilite çalışması yapılıyor artıları eksileri ne olur diye. Kan merkezimiz açılırsa 15 kişi istihdam edilebilecek. Bu potansiyel var Çankırı’da. 5 bin ünite kanı geçince otururuz masaya dedi.

Genel Merkez. Çankırı olarak biz şu anda 6 bindeyiz Mart sonuna kadar 7 bine ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.

Kan arabaları saat 11:00 de başlıyor saat 17:00 de bitiriyor kan alımını. Ama doktor insiyatifine göre 19:00-20:00 ye kadar uzatabiliyoruz. Mehmetçik okulunda ilkokul öğrencilerine yönelik proje yaptık Türkiye’de ilk defa. Çocuklar ailelerini getirdi 125 ünite kan alımı yaptık. Çok güzel bir etkinlik oldu.

Yaren projesi yaptık. 2 proje daha hazırlıyoruz. Milli Eğitimle protokol imzalayacağız. Bir de İnşallah Şabanözü’ne okul yaptırma projemiz var. 12 derslikli mesleki ağırlıklı bir okul yaptırmak istiyoruz.

Şabanözü’nde fabrikaların olduğu bir ilçemiz. Mesleki bir okul çok daha faydalı olacaktır.

İdlible ilgili çalışmamız olacak. İhtiyaç sahibi insanlar için ihtiyaca göre yardımları toplayacağız. İnsani olarak 1,5 milyon insan orada yardıma muhtaç. Onlara yardım elimizi uzatacağız İnşallah.

Camilerde çok az kullanılmış halı ve kilimler var. Bunlar orada çürüyeceğine Müftülük ile iletişime geçip halı kilimlerin bir kısmını ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere isteyeceğiz. Boşa durmasının bir anlamı yok.

İlçelerimizde aktif şubemiz şu an sadece Şabanözü’nden var. Bizim Ilgaz’da, Çerkeş’te, Kurşunlu’da şubemizin olması gerekiyor. Orası deprem riski olan bir bölge. Çerkeş’e gide gele orayı biraz iyileştirdik.

İlçeleri şu an kendimiz buradan halletmeye çalışıyoruz ama; hedefimizde bu 3 yere şube açma düşüncemiz var.  Söz konusu ilçelerimize şubelerimizi açtık mı bizim yükümüzü de hafifletecek.

Lojistik merkezini Ilgaz’a açmayı hedefliyoruz. Kurşunlu, Karabük sınırına giriyor. Ilgaz olursa Çankırı’ya ait olacak. Biz şu anda Ankara’dan karşılıyoruz. Çerkeş depreminde oradaydık. Vatandaşlara sıcak çorba ve battaniye yardımında bulunduk. Bunlar önemli birer hizmettir.

Ulusoy, Bağış yapan hayırsever vatandaşlarımızdan daha güzel diyaloglar içerisinde onlarında sayısını artırarak hem fakirimize hem fukaramızı hem mazlumumuza hem mağdurumuza sahip çıkabilmenin gayreti içerisinde olacağız.” dedi.

Ulusoy, toplantıda, "Türk Kızılayı, kara gün dostudur. Doğal afetlerde, savaşlarda yaralılara, şehitlerimize, düşkünlere, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin yardım elini uzatmaktadır. Biz, burada bir kere işadamı olarak, istihdam yaratan ve işveren olarak, yapmış olduğumuz iş faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Kızılay Çankırı Şube başkanı olarak da, almış olduğumuz görevlere, halkımızın yardım severlerinin teveccühü ile de bu dönem başarı katlettik, mesafe aldık, bu çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalar çerçevesinde bir depo ihtiyacımız var” diye konuştu.

Çankırılı olarak, Çankırı’yı seven olarak, ülkemizi seven işveren olarak, üstümüze düşen her görevde, bize düşen her türlü görevde, vazifede Çankırı için varız diyoruz ”şeklinde konuştu.

Ulusoy, açıklamasının devamında şunları dile getirdi;

“Bu gün Türk Kızılayı milletimizin ve Çorumlu hayırseverlerin katkıları ile yurdumuzun her bir köşesine ulaşmış, yurt dışında ise 132 ülke insanlarının ümidi olmuştur. Bu güne kadar, milletimizin büyük katkıları ile bu güne gelmiş olan bu iyilik hareketi, milletimiz var olduğu sürece var olmaya devam edecek, temel ilkelerinden ödün vermeden tüm insanlığa hizmet etmeye devam edecektir. Bu iyilik hareketine maddi ve manevi olarak destek veren tüm hemşehrilerimize teşekkürleri borç bilir, ahirete irtihal edenlere ise Allah tan rahmet dilerim” diyerek açıklamalarını bitirdi.

Buluşma amacına ulaşarak son buldu.


 


Bu haber 3736 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum