Çankırı Devlet Hastanesindeki Yolsuzluk İddiası TBMM'ye Kadar Geldi

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Çankırı Devlet Hastanesinde görev yapan İdari ve Mali İşler Müdürü ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’nün...devamını okuyunuz.

Çankırı Devlet Hastanesindeki Yolsuzluk İddiası TBMM'ye Kadar Geldi
09 Temmuz 2020 - 19:56 - Güncelleme: 09 Temmuz 2020 - 22:11

Yolsuzluk İddiası TBMM'de

Devlet Hastanesinde yolsuzluk iddiası: Hastane Müdürleri Kendi Sendikalarına Üye Olanlara Haksız Kazanç Verdiler!

Çankırı Devlet Hastanesinde acilde görev yapmayan ama hükumete yakın sendikaya üye olanlara acil ödeneği verildiğinin ortaya çıktığını söyleyen CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Çankırı Devlet Hastanesinde görev yapan İdari ve Mali İşler Müdürü ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’nün acil serviste çalışmayan ve kendi sendikalarına üye kişilere 2018 yılından beri haksız kazanç sağladıklarını iddia etti.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Balıkesir Milletvekili  Fikret Şahin, Çankırı Devlet Hastanesinde görev yapan İdari ve Mali İşler Müdürü ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’nün acil serviste çalışmayan ve kendi sendikalarına üye kişilere 2018 yılından beri haksız kazanç sağladıklarını iddia etti. Acil Sağlık Ünitesi gibi riskli birimlerde çalışan sağlık çalışanlarının nöbet ve döner sermayeden yüzde 50 oranında ek ödeme aldıklarını hatırlatan Şahin; “Çankırı Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü hali hazırda iktidar partisine yakın sendikanın il temsilcisi. Bu kişi, acil servislerde görev yapmayan kendi sendikasına mensup olan kişileri tıpkı acil ve riskli birimde çalışan personeller gibi göstererek, 2018’den beri onlara hak etmedikleri ücretleri sağlamış durumda. Hastanedeki diğer birimlerin şikayetleri üzerine Sağlık Müdürlüğü’nün başlattığı soruşturma ve Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı incelemeler sonrasında evde bakım hizmetlerinde görev yapanlara acil servislerde hizmet veriyormuş gibi ek ödeme yapıldığı ortaya çıkartılıyor. Böylece kamunun bir kez daha nasıl zarara uğratıldığına şahit olduk’’ dedi.

“Görevden Acilen El Çektirilmeliler”

Çankırı Devlet Hastanesi’ndeki yolsuzluğun ortaya çıkartılmasının ardından yolsuzluktan sorumlu olan kişilerin hastanedeki resmi evrakları kendi özel araçlarıyla hastane dışına çıkartarak, kendilerine uygun şekilde değiştirdiklerini vurgulayan Şahin şunları kaydetti: “Yapılan bu yolsuzluk sonucunda 500 Bin Türk Lirası’ndan fazla ödeme hak etmeyen kişilere yapılmış durumda. Tüm bu kanunsuz işlere rağmen Çankırı Devlet Hastanesinin İdari ve Mali İşler Müdürü ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü halen görevlerine devam etmektedirler. Bizim talebimiz, kamuya zarar veren, bu yolsuzluklara ve kanunsuzluklara bulaşan bu kişilerin hem soruşturmanın selameti açısından hem de kamuda hizmetlerin dürüst ve liyakatli bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından görevden acilen el çektirilmeleridir. Bu yolsuzluk yaşanırken acil birimlerde görev yapan ve ek ödemeyi hak edenlerin de ödemeleri derhal yapılmalıdır. Çankırı’dan sorumlu iktidar partisi Milletvekillerine büyük görev düşmektedir. Hangi sendikaya mensup olursa olsun bu kanunsuz işlerin altına imzasını atanların sözleşmeleri yenilenmemelidir. Bizler sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız.’’
 


Bu haber 7167 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • DERİN MİLLET
  3 hafta önce
  Tam bir sene önce ayyuka çıkan bu yolsuzluğun akabinde Çankırı Devlet Hastanesi bünyesinde çalışan temizlik güvenlik ve bilgi işlem personellerinde eksik saat uygulaması adı altında maaşlarında bir senedir kesinti uygulanmaktadır. Bu uygulanan kesinti çalışan personellerin kafalarında hem soru işaretleri hem de şüpheler bırakmaktadır. Kimseye suç isnad etmek gibi bir maksadımız yok fakat oluşan bu şüpheler ivedilikle çözülmeli açıklanmalıdır. Aksi taktirde burnumuza pis kokular yayılan bu olayın peşini bırakmayıp Sayın Cumhurbaşkanımıza kadar iletilecektir. Ayrıca temizlik güvenlik ve bilgi işlem personellerine uygulanan eksik saat kesintisinin yasal mevzuatı nedir nasıldır var mıdır. Sadece Çankırı Devlet Hastanesinde mi uygulanmaktadır.
 • Boş Tenekeler
  3 hafta önce
  Herşey yalan, herkes yalancı iftiracı size göre, siz nesiniz acaba, sağlık çalışanları ve sizi tanıyanlar sizden ne diye bahsediyor haberiniz var mı? Ben iftiracı dediğiniz vekilin yerinde olayım, Çankırı adliyesine çadır kurar, adliyeden çıkan kararı canlı yayında açıklar, size de tazminat davası açarım, madem siz doğru söylüyorsunuz, iftira nedir bilmiyorsunuz, o kadar temizsiniz, açın o zaman Fikret beye tazminat davası da görelim, Kim kirli kim pis ortaya çıksın, azıcık cesaretiniz varsa açarsınız. Sizde neyin ne olduğunu bildiğiniz için açamazsınız, nerede sizde o göz!
 • Duyum
  3 hafta önce
  Bir bey çarşaf çarşaf açıklama yapmış ya bunlar yalan diye. Çok yakında T.C Millet Meclisinden de ve Çankırı'da bir basın toplantısı düzenlenerek bu konu hakkında ki elde olan mevcut belgeler basınla paylaşılacakmış. Bakalım şimdi görmez duymaz olanlar ne diyecek çok merak ediyorum.
 • Adam
  3 hafta önce
  Chp size T.C. Büyük Millet meclisinde size acil farkını sormuyor kamera kayıtları ile sabitlenen arşivi soydunuz mu sahte belge yaptınız mı 5 bin hasta dosyasına kara yılanın adı eklendi mı eklenmedi mi? Bu olayla ilgili İl Müdürlüğü Valilik Bakanlık Baş müfettiş Ankara 3 bölge idare Çankırı Cumhuriyet Başsağlığı taraflarından tutulan belgeler var mı yok mu? Bunu açıkla. Yazık çok yazık. Size değil bu yazık aslında size bu imkanı veren siyasete ve size üye olanlara yazık sizde değil bu vebal size bu imkanı verenlerde. Çıkmışsınız her şey yalan diye asılsız yersiz basın açıklamasında bulunuyorsunuz?
 • DİNÇ-BARAK-TAŞKIRAN LTD.ŞTİ
  4 hafta önce
  Bunların bütün pislikleri tek tek ortaya çıkıyor ama adamlar hala makamda ve sözleşmeleri uzatılmak üzere bakanlığa gönderildi. Bu Çankırı'da bunlardan başka bu görevleri yapacak liyakat sahibi kimse yok mu? Adamlar utanmadan sıkılmadan istediği gibi at oynatıyor. İstedikleri gibi mobing yapmaya devam ediyorlar. Hala yandaşlarına kıyak çekmeye devam ediyorlar.Mesela kara muratın yerine verdikleri kişiye aylık 96 saat mesai yazarlarken, diğer personellere gelince devletin paraya ihtiyacı var diyor barak efendi. Bu kadarda milliyetçiler. Siyasilerden artık gereğini yapmalarını bekliyoruz. Bu güne ne kadar neyi beklediklerini de anlamış değiliz.........
 • Allah devletimizin milletimizin yardımcısı olsun
  4 hafta önce
  sözleşmeleri feshedilmelidir deniliyor ama düşünsenize hem sendika başkanı. hem hastane müdürü. müdürlük yetmiyor belki daha neler ister.. buna güvenerek farklı mobing baskılar vs. bunun arkasında kim var. bizler cumhurbaşkanımızın reisimizin sayesinde milletvekili sectiğimiz sayın milletvekillerimizden konuya artık el atmalarını isteriz. ehline versinler artık bu yönetimi. sağlık memurunun doktorlar üzerinde yöneticiler üstünde elinin baskısının olmaması gerekir. Allah cumhurbaşkanımızın yardımcısı olsun.
 • Mustafa Çağlar
  4 hafta önce
  Okuduğum haber dilerim doğru değildir.Eğer doğru ise,yasal ve idari işlemler yapılmışsa bu görünüm önce şehrimiz hakkında kötü bir intiba, adı geçen sağlık çalışanları için de yüz karası olarak kayıtlara geçecektir. Bu tür insanlar siyasetinde yüz karasıdır. Hem kendi camialarına ,hem kendi siyaset erklerine hem de o siyasi tabanda taraf olan değerli seçmenlere de kendi maddi çıkarları için ihanet etmişler demektirler. Şİfa aramak ve deva bulmak için hizmet bekleyen insanlara,şerefli bir görev anlayışı içinde fedakarca görev yapan onurlu sağlık çalışanlarına ve pandemi sürecinde canlarını kaybeden sağlık şehitlerine karşı hangi yüzle kendilerini savunacaklar merak ediyorum. Tüyü bitmemiş yetimlerin,alınteri dökerek vergisi veren yurttaşların,gecesini gündüzüne katarak görev yapan tüm kamu çalışanlarının haklarını ve gerçekten şerefli ve onurluca çalışan görevlilerin alması gerektiği ücretleri haysiyetsizce zimmetlerine geçiren ve zimmetlerine geçirmelerine müsaade eden idareci pozisyonundaki kişi ve kişileri Allah'a havale ediyorum.Çankırı adının bu şekilde sözlü ve yazılı basında yer alması,hak etmediği bir şekilde gündeme getirilmesinden ve bu yolsuzluğu yaptıkları iddia edilen kişilerin sebep olduğu çirkinlikten bir Çankırı'lı olarak utanıyorum. İdari erk sahipleri ve siyasi şahsiyetler bu olayın üzerine giderlerse,pislik alanı temizlenirse,kamusal ve sendikal alanda işgal ettikleri pozisyonlar gerçek ehil ellere devredilirse ve bu temizlik hareketi kamu oyu önünde yazılı ve sözlü ve görsel basında yayınlanırsa sizleri ilk alkışlayan ben olacağım. Bu şehir ve bu şehrin onurlu insanları arasında, onursuz ve haysiyetsiz insanlara yer olmamalı.
 • Üç silahşörler T. N. K.
  4 hafta önce
  Malumsenli yalan söyler mi! Hele ismi geçenler hiç söyleyebilir mi! mümkün değil, ama İl Sağlık söyler, valilik söyler, bakanlık müfettişi söyler, ağır ceza hakimi söyler,bugünde CHP milletvekilleri söylüyor değil mi, oğlum Çankırıya gelmiş vekiller barajı inceliyor, tam giderken onun altından da siz çıkıyorsunuz, siz deliğe girmeden rahat etmeyeceksiniz, bencede girin sorun yokta, niye Çankırının adını kirletiyorsunuz, sizden utanmaktan bile utandık artık. Sayın Admin bunların bir basın açıklaması vardı? Hani şer odakları diye başlayıp, sizin gibi başarılı gazetecileri kendilerine iftira atmakla suçlayan, sana zahmet olmazsa, o haberi tekrar bize hatırlat ki, kim doğru söylüyor, kim yalan söylüyor anlayalım artık.
 • İthal sözleşmeli
  4 hafta önce
  Bizi dünyaya rezil etmeden bırakmayacaksınız anlaşıldı, daha ne olması gerekiyor, ağır cezada yargılanacaksınız, eşe dosta ne diyeceksiniz, benden size abi tavsiyesi, tövbe edin, yaptıklarınızı itiraf edin bu dünyada cezanızı çekin bitsin, yoksa yetimin hakkı öyle kolay çıkmaz, Mazluma hiç girmiyorum, ordan çıkamazsınız zaten başınızdaki adama da çok güvenmeyin, koltuğunun sallandığını hissederse, kimseye acımaz.