Öğrenci Yurdu Ve Konut İhtiyacı Sorununda Yine Sınıfta Kaldık (Özel Haber)

Şehrimizin Valisi Abdullah Ayaz’a, Rektör Çiftçi’ye Hiçbir Söz Söyleme Hakkımız Yok. Fakat Şehri Bu Noktaya Getirenler Utanırlar mı Acaba? Diye sorsam nasıl bir cevap verirler, çok merak ediyoruz.

Öğrenci Yurdu Ve Konut İhtiyacı Sorununda Yine Sınıfta Kaldık (Özel Haber)
11 Ekim 2021 - 21:46
Yine Sınıfta Kaldık

www.haberci18.com İnternet Medya yönetmeni Çelik, “Öğrenci ile Toka Yapacağınıza TOKİ İle Kentsel Dönüşüm İle Tokalaşın, Kucaklaşın da Çankırı’da Öğrenci Yurdu, Konut İhtiyacı sorunu çözülsün. Fahiş fiyatlar düşsün. Kayıtlarını dondurup, okumaktan vazgeçmeye çalışan, Çankırı’dan giden öğrencilerin önünü kesin. Şeytana uyup Mustafa Çelik felaket tellallığı yapıyor neyi demeyin.” ifadeleriyle yine isyanını göz ününe serdi.

Çankırı'da Öğrencilerin Barınma Sorunu! Kiralar Ateş Pahası…

06 Ekim 2021 Çarşamba günü Valilik toplantı salonunda düzenlenen Ekim ayı basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Çankırı’da konut sıkıntısı olduğunu, öğrenci ve memurların ev bulmakta sıkıntı yaşadıklarını aktardı. Valilik toplantı salonunda düzenlenen Ekim ayı basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Abdullah Ayaz, Çankırı’da üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılamak adına ek tedbirler aldıklarının da söylemişti.

Şehrimizin Valisi Abdullah Ayaz’a, Rektör Çiftçi’ye Hiçbir Söz Söyleme Hakkımız Yok. Çünkü ikisi de yeni. Fakat Şehri Bu Noktaya Getirenler Utanırlar mı Acaba? Diye sorsam nasıl bir cevap verirler, çok merak ediyoruz.


Kentte konut sorununa dikkat çeken Ayaz, “Çankırı’daki öğrenci yurtlarının üniversite kapasitesini karşılama oranı Türkiye ortalamasının neredeyse 2 katı. Bizde yurt kapasitesi üniversitenin öğrenci kapasitesine göre gayet yüksek. Dünya’da hiçbir yerinde yüzde yüz değildir. Öyle yapsanız da yurtlar boş kalır. Öğrencilerin farklı tercihleri vardır. Ama şehirde konut sıkıntısı var. Buda herkesin bildiği konu. Şehrin bir miktar konuta ihtiyacı var. Şehre gelen memur arkadaşlarımızın da bu konuda sıkıntıları oluyor. Birkaç ay sonra süreç oturacaktır. Özel yurtlarla da temas halindeyiz, oralarda da boş yerler mevcut. Kalacak yerle ilgili bir problem yok ve olmayacaktır.” Dedi.

Okulun İlk Günleri Hep Böyle Olur Diyoruz Ama; Çankırı’da Değişen Bir Şey Yok, Yıllardır Öğrenci Yurdu Ve Konut İhtiyacı Sorununu Bir Türlü Çözemedik Gittik!!!

Türkiye'de her geçen gün üniversite öğrencilerinin sayıları hızla artışına paralel yurtların yetersizliği sorunu gün yüzüne çıkıyor.

Ekonomik sıkıntı ve yoksulluk çeken ailelerin, şehir dışında üniversite kazanan çocuklarına kalacak yer bulamayışı, gençleri okumaktan vazgeçme noktasına getirdi.

Hayalini kurdukları bölüm ve üniversiteleri kazanmak için gece gündüz çalışan ve en sonunda üniversitelerin bir bölümüne yerleşmeyi başaran binlerce genç, kalacak yer sorunu yüzünden üniversiteye gitmekten ya vazgeçiyor ya da vazgeçmeyi düşünüyor.

Suçlu Kim? Şehrin Kaderiyle Oynayanlar Kimler?

Çankırı’da KYK yurtlarında kontenjan yetersizliği, konut yetersizliği, fahiş ev, apart ve özel yurt kiraları, zaten ekonomik sıkıntılar yaşayan ve bu sıkıntıları pandemiyle katlanan ailelerin belini bükerken, genç beyinlerin ise hayallerine ket vuruyor. Ondan sonrada biz Çankırılılar başlıyoruz dedikoduya. “Çankırı’ya niye öğrenci gelmiyor, Öğrenci Çankırı’da neden okumak istemiyor, Öğrenci Çankırı’yı Ankara’nın Çankaya’sı ile neden karıştırıyor, örneğin bir Kırıkkale, bir Karabük, Bolu vb. vilayetler gibi neden 50 bin, 70 bin öğrenciye sahip olamıyoruz diye dert yanıyoruz.”

Çankırı’ya okumaya gelen, seslerini duyurmaya çalışan öğrenciler, ev ve özel yurtların yüksek kiralarından, yurtların yetersizliğinden dert yanıyor. Yaşadıkları soruna çözüm getirilmesini istiyor.

90 bin nüfuslu Çankırı’da yer ve barınma sorununu halledemeyen öğrenciler, “Üniversite Eğitim-Öğretimimizi ya donduracağız, yada evimize dönüp Üniversite hayalini rafa kaldıracağız.” Dediler.

Bir kısım öğrenci ise, “Çankırı’da kalacak bir yer bulamadım ve KYK yurdu da çıkmadı. Özel yurtlar ve evler pahalı olduğundan dolayı Çankırı'ya gittiğimde kalacak bir yerim yok. Özel yurda veya eve verecek bir bütçemiz olmadığı için üniversiteye gitmekten vazgeçmeyi düşünüyordum.” İfadelerini kulandılar.

Çankırı’ya okumaya geldiğini söyleyen diğer bir öğrenci ise, “KYK çıkmayacak. Büyük ihtimalle kayıt donduracağım. Tek fark vazgeçmeyi düşünmüyorum. Direkt vazgeçtim. Okula para biriktirmek için bir süre daha çalışmaya devam edeceğim."

Bayan bir öğrenci, “KYK çıkmadı. Yedeklere kaldım. Özel yurtta kalacak durumum yok. Bu gidişle hiç başlamamış üniversite hayatım bitecek. KYK yurdu parası bile çok geliyor bana. Bugün babama, anneme ağlayarak, ‘seneye gideyim o zamana kadar çalışıp para biriktiririm' dedim. Bu sözlerime annem, babam çok üzüldü, bende çok üzgünüm.” Dedi. Yukarıdaki ifadeleri kullanan öğrenci otobüse bindi memleketine geri döndü.

Cenab-ı Allah Çankırı’nın Çankırılıların yardımcısı olsun. Zor dostum zor. Başka sözüm yok.

Bu haber 2371 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • 18 li
  1 hafta önce
  Her zaman söylüyorum.Biz ne yaparsak kendimize yapıyoruz. Tamam Belediye Toki konusunda beceriksizlik yapıyor ama nüfusu artmayan bir şehirde bu konut sıkıntısı nedir.Aynı evde yaşayan hiç bir aile kalmadı nerede ise.Evlenen ayrı eve çıkıyor ve konut sıkıntısının çoğu bundan kaynaklanıyor.79-80 dairesi olan hacılar var.Bir tanesini de ihtiyacı olan öğrencilerine versin Allah rızası için ne olur.Öbür tarafta bu kazıkladığınız insanlardan elde ettiğiniz paraların,sizi cennete sokmaya gücü yetmeyecek bilesiniz.Devlet Yurtları çok kaliteli ve bedavadan ucuz olduğu için rağbet görmesi normaldir.Bu zamana kadar yurt sıkıntısı olmamasının sebebi aç gözlü ev sahiplerinin hırslarıdır bilesiniz.Önceleri öğrenciler yurda giriyor bir iki hafta sonra 3-4 kişi bir araya gelerek ev tutuyor ve özgür yaşam! adına hiç problem çıkartmıyorlardı. Bu sene ev sahiplerinin ve özel yurtların fahiş fiyat istemeleri,öğrencilerin devlet yurtlarına yığılmasının tek sebebidir.İnsaf biraz insaf.Bu aç gözlülük nedir.
 • Seydili
  1 hafta önce
  Kiracısı olan ev sahipleri için, Maliye derhal harekete geçmelidir. Beyanda bulunmuşlar mı? Beyanları doğru mu? Bir daireyi 10 öğrenciye kiralayıp, öğrenci başına 500 TL. kira alındığı haberleri ortalıkta dolaşıyor.
 • ORHAN GÖKÇE
  1 hafta önce
  Oğlum Kırıkkale de Tıp Fak. de okuyor. Apart ta tek kalıyor ve 1000 TL. Kira ödüyoruz. 2 oda salon mutfak 1, bulaşık makinasına kadar tüm eşyalar mevcut. Yakıtın 250 TL. ye kadar olan miktarı apart sahibine ait. Şimdi bunu Şehrimizdeki durumla karşılaştırın. Üstelik Fakülteye yürüyerek 200 m. Yatırımcılar, mütahitler sizleri yatırımın en karlısına ve güzeline davet ediyorum. Apart yapın, yurt yapın.
 • Murat
  1 hafta önce
  Konut sıkıntısı tamamen belediyenin suçu hani seçimde ucuz konut vaadi vardı 2 katını aştı helal olsun projeler tam gaz devam.
 • Bir vatandaş
  1 hafta önce
  Bir önerim var. Öğretmen lojmanları boş durmuyor orayı geçici bir süre , öğrenciler için kullanilabilir, 3 bina boş en azından mağduriyetleri ortadan kaldırılmış olur.
 • Sabit bilgin
  1 hafta önce
  GUVEN TAKSI SAHIBI OLARAK AYNI OLAYA SAHIT OLDUM BIREBIR VE COK UZULDUM..COCUKLAR KALACAK YER BULAMADIKLARINDAN KAYITLARINI SILDIRIP GERI DONDULER MEMLEKETLERINE..HEMDE AGLAYA AGLAYA..UNIVERSITE OGRENCI KAPASITEMIZ NE ISE OKADARLIK YURT YAPILMASI GEREKSINIMI BIR KEZ DAHA ISPATLANMIS OLDU..EW SAHIPLERI MALUM..KRIZI FIRSATA CEVIRMEDE USTLERINE YOK..YAZIKTIR YAZIKK...BELEDIYENIN ONUNDEKI OZEL HALK OTOBUSU KART SATIS NOKTASINDAKI REZILLIGI SOYLEMIYORUM BILE...BIR KAC YERDE SATIS NOKTASI ACILAMAZMIYDI MESELA...ESNAFIN FIRSATCILIGIDA AYRI BIR AYIP ZATEN..AYNI AYIP BIZIM MESLEKTASLARIMIZDA MEVCUT..TUM BINEN OGRENCI ARKADASLARIMA SIKI SIKI TEMBIHLIYORUM..LUTFEN TAKSIMETRE ACTIRINIZ..PAZARLIK YAPMAYINIZ..30 TL.LIK YERE 50 TL ISTEYEN VATANDAS..O HARAM PARAYI COLUK COCUGUNAA NASIL YEDIRCEKSIN COK MERAK EDIYORUM..LUTFEN YETKILILER REKTORUM..BELEDIYE BASKANIM..YURTLARDAN SORUMLU AMIR MUDURLERIM...BU BACASIZ FABRIKA DEDIGIMIZ KARDESLERIMIZI MEMLEKETIMIZDE REZIL ETMEYELIM..NE GEREKIYORSA YAPALIM????????