Zatürreyi Hafife Almayın!

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzm. Ali Özkurt, günde bir paket sigara içenlerde zatürre riskinin 4 kat arttığı uyarısında bulundu.

Zatürreyi Hafife Almayın!
13 Kasım 2019 - 21:21 - Güncelleme: 13 Kasım 2019 - 21:27

Zatürre, dünyada her yıl 4.5 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan önemli bir hastalık. 12 Kasım Dünya Zatürre Günü dolayısıyla açıklama yapan Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzm. Ali Özkurt, günde bir paket sigara içenlerde zatürre riskinin 4 kat arttığı uyarısında bulundu.

 

Pnömoni (Zatürre) nedir?

 

Halk dilinde zatürre dediğimiz bir hastalık türüdür. Soluduğumuz havada bulunan mikropların akciğere ulaşması ve çoğalması sonucunda belli bölgelerin iltihaplı sıvı ile dolması olayıdır. Halk dilinde zatürre de denir.

 

Nasıl meydana gelir?

 

Solunumla oluşan mikropların akciğere girmesi pnömoni(zatürre) olması için yeterli değildir. Vücudun savunma sistemininde bir şekilde zayıflamış olması gerekir. Ayrıca çok zehirli madde salgılayan mikrop olması lazım. Ancak bu şartlar sağlanırsa kişide enfeksiyon hastalığı oluşur.

 

Önlem almak için neler yapmalıyız?

 

Madem vücut direnci zayıflayınca mikropları yenemiyoruz o halde savunma sistemini güçlendirecek bir hayat tarzını yaşamalı, zararlı alışkanlıklardan (sigara başta olmak üzere) sakınmalıyız. Ayrıca uygun olan kimselere aşı ile koruma sağlanmalıdır.

 

Pnömoni (Zatürre) olduktan sonra ki süreçte neler yapmalıyız?

 

Doktorunuzun verdiği ilaçları tam uygulamaktan başka; kuvvetli yeme-içme, sigara vb. Zararlı maddelerden uzaklaşma ve besin alımı iyileşmeyi hızlandırır.

 

Pnömoni (Zatürre) bulaşıcı bir hastalık mıdır?

 

Damlacık enfeksiyonu denilen bir şekilde öksürük-aksırıkla ortam havasına yayılan damlacık çekirdekleri içinde bulunan mikrobun başka kişiler tarafından solunması ile bulaşır.

 

Pnömoni (Zatürre) kalıcı bir hastalık mıdır?

 

Hayır, büyük bir kısmı tam iyileşmektedir. Burada önemli olan erken teşhis ve tedavinin uygulanmasıdır. Geç kalınmaması için öksürük, balgam, göğüs ağrısı, ateş yükselmesi, kan tükürme  gibi şikayetleriniz olursa önemsenmesi ve doktorunuza başvurması gerekir.

 

Sağlıklı günler dileriz..

 

Uzm. Dr. Ali Özkurt Göğüs Hastalıkları Uzmanı

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi 0.376 213 30 10

 

 

Uzm. Dr. Ali Özkurt Göğüs Hastalıkları Uzmanı

 

Bu haber 3030 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum