Ziya Karakuş, Yasin Buğra Demirel, Osman Alaca, Tolga Kerem Yaranağalar Yüzakıyla Ocak Sıralarını Savdılar

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği Yaran Meclisi 09 Şubat 2019 Cumartesi günü akşamı Yılmaz Baykın, Resul Yılmaz, Yasin Arslan, Yasin Berdan ve Hakan Aydın yaranağaların yakacakları ocağa odaklanıldı.

Ziya Karakuş, Yasin Buğra Demirel, Osman Alaca, Tolga Kerem Yaranağalar Yüzakıyla Ocak Sıralarını Savdılar
04 Şubat 2019 - 22:55 - Güncelleme: 08 Şubat 2019 - 23:18

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği 02 Şubat 2019 Cumartesi günü Ziya Karakuş, Yasin Buğra Demirel, Osman Alaca, Tolga Kerem yaranağaların ocak sahipliğini yaptıkları yaran meclisinde "yaran kültürü" aslına uygun bir şekilde yaşatılmaya devam etti, göz kamaştırdı.

 

“Cumhuriyet Mahallesi, Belediye Caddesi, Paşabeyoğlu İş Merkezi üst kattaki Yaran Evi'nde yakılan bu haftaki yaren ocağımızda başağalara, reise, yarenagalara, çavuşa, sazendelere, hizmet görevlimize, uzaktan ve yakından gelerek Meclisimizi şereflendiren, şenlendiren tüm misafirlerimize sonsuz teşekkürler.” ediyoruz.

 

Yüzyıllardır süre gelen Oğuz geleneği yaşatılmaya devam ediliyor.

 

-"Yaran bir eğlence kültürü değildir"

 

"Türk örf ve adetlerinin İslam ahlak ve faziletiyle bütünleşmesiyle meydana gelen Oğuzların yaşam biçimidir"

 

Unesco tarafından soyut dalda Dünya Kültür Mirası içerisine alınan "yaran kültürü" Çankırı’daki esnaflar tarafından aslına uygun bir şekilde yaşatılmaya çalışılıyor.

 

Çankırı'nın yerel esnaflarından kurulan yaran ocağı gündüz ticaretle uğraşan esnaflar akşamları ise bir araya gelerek bir bağ kuruyor. Yüzyıllar öncesinden gelen yaran geleneği kapsamında esnaflar çalışanları ile bir araya gelerek hem daha samimi oluyor hem de kültürlerini yaşatmaya devam ediyor. Eski Türk geleneklerinden olan yaran kültürünü esnaflar kendi aralarında kurdukları Yaran Meclisinde sürdürmeye devam ediyor.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği tarafından yaşatılan yaran geleneği yüzyıllar geçmesine rağmen Çankırı'da halen rağbet görmeye devam ediyor. Yaran hakkında açıklamalarda bulunan Yaran Reisi Cengiz Efe, "Yaran bir eğlence kültürü değildir. Son zamanlarda sosyal medya üzerinden eğlence kültürü gibi aktarılmaya çalışan ancak Ahmet Yesevilerin, Dede Korkutların, Oğuzların yaşam biçimini kendine rol model almış ve bugüne kadar yaşatmış Türk örf ve adetlerinin İslam ahlak ve faziletiyle bütünleşmesiyle meydana gelen Oğuzların yaşam biçimi olan ve her Çankırılı için yaşam biçimi olarak kabul ettiğimiz ilim ve irfan yuvası talim ve terbiye ocağıdır. Gündüzleri dükkanlarında çıraklarına kalfalarına mesleğinin icabını öğreten insanlar geceleri de bu mecliste hayata dair, dinine, vatanına, bayrağına dair bilgileri aktaran bir meclistir yaran meclisi" dedi.

 

Yarandaki oturma prensibinin bir anlamının olduğunu ifade eden Efe, "Her bir yaran 24 Oğuz boyundan birisini temsil eder. Hanlar hanı Oğuzhan sol köşede büyükbaşağa olarak onun temsilcisidir. Ondan sonraki en büyük boy beyinin temsilcisi büyük başağa, Dede Korkut'un temsilcisi reis, usta yaranlar iki başağa arasında, kol takibi ile küçükbaşağanın sağ kolu istikameti tarafından oturanlar kalfa yaranlar, büyükbaşağanın sol kolu istikametinde oturanlar ise çırak yaranlardır. Her bir yaran bir Oğuz boyunun temsilcisidir. Çavuş aslında yarandan sayılmasa da yaranın tüm işlerini gören ve yarandan da ayrı tutulmayan yol arkadaşıdır" ifadelerine de yer verdi.

 

Yaran Meclisindeki yaranlar tarafından yapılan orta oyunları, mahalli oyunlar sergilendi. Meclise katılan misafirlerle birlikte sergilenen orta oyunlarda katılımcılar keyifli bir zaman geçirdi. Oynan oyunların ardından Çankırı Yeni Camii İmamı Bilal Cendek hocamızın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Allah Sevgisi konulu sohbetle meclisteki hazurun bilgilendirilerek yaran meclisine devam edildi.

 

Yeni Camii İmamı Bilal Cendek hoca Allah Sevgisi, nedir? Allah Sevgisi nasıl olmalıdır? gibi hutbesinde “Allah Sevgisi Her Şeyin Önündedir” dedi.

 

Cendek, “Allah sevgisi İslam'daki manevi hayatın temelidir. Bu temele dayanmayan ibadet ve ahlak, İslam açısından bir anlam ifade etmez. Bir Müslüman severek Allah'a itaat ve ibadet ederse, onun emirlerine ve yasaklarına uyarsa bunun değeri vardır. Allah Tealâ'yı seven, onun kelâmı olan Kuran'ı ve resulü olan Hz. Muhammed'i, onun dava arkadaşı olan sahabeyi de sever. Kısaca Allah'ın sevdiği herkesi ve her şeyi sever.

 

Sûfiler ve veliler Allah'ın sevgili kulu olma mertebesine ermek için birçok hususları büyük bir özenle gerçekleştirmeye çalışır, ilahi sevgiden mahrum olmamak için bunların tersi olan hallerden dikkatle kaçınırlar. Çünkü Allah zalimleri, kafirleri, günahkârları, kibirlileri, hainleri, bozguncuları, müsrifleri, saldırganları sevmez. Kısaca sevginin sonucu Allah'ın emirlerine uymak, yasaklarından kaçınmaktır. “ ifadelerine yer verdi.

 

Çendek hoca “Çankırı Ülkemizin geleneksel kültürünün sürdürüldüğü ve korunduğu yörelerimizden birisidir. Yaran; Çankırı’nın geleneksel kültürünün en önemli simgesidir. Orta Asya günlerimizin izlerini de barındıran bu önemli gelenek Ahilik kültüründen de etkilenmiştir.

 

Misafirperverlik, cömertlik, cesaret, kahramanlık, yiğitlik, yardımlaşma ve dayanışma, birlik ve beraberlik, sevgi ve saygı, istikrar, düzeni bozacak davranışlardan uzak durma, merhamet, diğerkâm olma ve tevazu Yâran’ın beslendiği ana kaynaklardır. Bu değerler Türk Kültürünün sembolleridir. Bu açıdan Çankırı Yaran Kültürü; Türk Kültürünün simgesi olmuştur. Dolayısıyla Yaran; Milli Kültür simgesidir diyebiliriz.” Dedi.

 

Büyükbaşağa Metin Ekizceli “Dost, arkadaş, sırdaş anlamlarına gelen Yaranın herkes tarafından bilinen açık ve kapalı diye ikiye ayrılan olmazsa olmaz düsturları vardır. Yaranın kapısı açıktır, misafirperverdir. Kalbi açıktır, kimseye karşı kin ve nefret beslemez hep olumlu düşünürler. Alnı açıktır, yüz kızartıcı, mahcup edici işler yapmazlar. Eli kapalıdır, harama el uzatmazlar. Dili kapalıdır, kimse hakkında kötü söz söylemezler. Beli kapalıdır, gayri ahlaki ilişki içinde olmazlar.” Dedi.

 

Hayırlısıyla 3.ncü Ocağımızı da Yaktık, 4.cü ocak sahipleri yâranağalarımıza ‘Arap’ devredildi!

 

Yaran Meclisi 09 Şubat 2019 Cumartesi günü akşamı Yılmaz Baykın, Resul Yılmaz, Yasin Arslan, Yasin Berdan ve Hakan Aydın yaranağaların yakacakları ocağa odaklanıldı.

 

Mahalli oyunlar büyüledi. Orta oyunları düzenine geçinildiğinde hem yaranlar eğlendi hem de misafirler hoşça bir vakit geçirdiler. Coşkulu oyunlar oynandı. Oyunlara misafirlerde eşlik ettiler.

 

Gecenin ilerleyen saatlerinde yemeklerin hazır olduğu Çavuş Ahmet Kaymak tarafından Büyükbaşağa’ya haber verilmesi ile yaranda yemek hazırlığı ve yemek düzenine geçildi.

 

Büyükbaşağa’dan başlamak üzere Küçükbaşaağa, Reis, yaran ve misafir ağaların sıra ile ellerinin yıkanmasına yardımcı olundu. İbrik, leğen ve havludan oluşan temizlik, gelenek, görenek düzeninde neler olup bitiyor yabancı misafirlerin şaşkın şakın bakışları arasında kendilerini büyülemeye vesile oldu.

 

Tüm yaran ve misafirler sofralara buyur edilerek takım yemekleri ağız tadıyla yenildi. Yemek yenildikten sonra dua eller sema ya açılıp dualar edildi. Bundan sonra sofralar kaldırıldı. Çaylar ikram edildi. Daha sonra ufak tefek oyunlar oynandı. Gecenin son dakikalarına girildiğinde misafirlerin kalkıp, gidecekleri anlamına gelen kahveleri ikram edildi.

 

Kahve boşları alınınca Sazendeler hep birlikte Cezayir havasını çaldılar. Çavuş Ahmet Kaymak dikkat çekerek bütün yaran ve misafirleri ayağa kaldırdı. Bu gece yanan ocağa katılan davetli misafirler sıra ile yüzleri yarana dönük olarak sağ elleri kalpleri üzerinde kapıya doğru geri geri çıkarak “Allahaısmarladık, ocağınız daim olsun” diyerek yaran evini boşalttılar.

 

“Oğlan Babadan Öğrenir Sohbet Gezmeyi, Kız Anadan Öğrenir Sofra Düzmeyi” sloganımızı bellemeyen yabancı hiçbir misafir bırakılmıyor. Bu ifadene anlama geliyor diye soranlara güzel bilgiler aktarılıyor.

 

Yaran Meclisinde Bulunmak Ne Kadar Hoş Değil Mi?

 

Basın Sözcüsü Çelik "Bugünlerde şu sözlere sırtımı yaslıyorum; "Kimseyle hiçbir konuda yarış halinde değilim. Kimseden akıllı, kimseden güzel, kimseden iyi olma gibi bir iddiam yok. Kimse için en değilim. Daha değilim. Bu devasa iddiasızlığın bana verdiği özgürlüğün hastasıyım." diyor.

 

Büyükbaşağa: Metin Ekizceli, 

 

Küçükbaşağa: İbrahim Akdoğan, 

 

Reis: Cengiz Efe

 

Yaranağalar: Osman Alaca, Abdulmüttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Ziya Karakuş, Meriç Özsu, Kürşat Ülker, Osman Tuna, Ahmet Çağlar, Tolga Birsin Albayrak, Resul Yılmaz, Yasin Arslan, Yasin Berdan, Murat Altun, Enes Kara, İsmail Koç, Yılmaz Baykın, Gökhan Burak Kaçmaz, Okan Dakımcı, İsmail Özdemir, Hakan Aydın, Tolga Kerem

 

Çavuş: Ahmet Kaymak

 

Sazende: Kerem Aydınlı, Mertcan Derelli, Ahmet Onur Metin

 

Din Görevlisi: Yeni Camii İmam Hatibi Bilal Çendek

 

Aşçı: Halil İbrahim Ölmez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 28498 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum