CHP Heyetinden Çankırı'ya Ziyaret

Çankırı merkez dahil tüm ilçeleri gezen CHP heyeti vatandaşlarla bir araya geldi.

CHP Heyetinden Çankırı'ya Ziyaret
03 Haziran 2021 - 12:55 - Güncelleme: 03 Haziran 2021 - 13:04
CHP Genel Başkan Yardımcıları İlgezdi ve Gülizar Biçer Karaca ile milletvekili ve partililerden oluşan heyet, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Çankırı'ya geldi.

44 kişilik heyet, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Çankırı'ya geldi. Kentte çeşitli temaslarda bulunulmasının ardından parti binası önünde CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Çankırı merkez dahil tüm ilçeleri gezen CHP heyeti vatandaşlarla bir araya geldi.

“İstiklal Yolu”ndan cepheye taşıyan cesur kadın ve erkeklerin memleketinde; eskilerin deyimiyle Kengirideyiz” diyerek konuşmasına başlayan CHP Genel Başkan Yardımcıları Gamze Akkuş İlgezdi, “Anadolu’nun çimentosu olan bu güzel kent, harcında kardeşlik bulunan yarenlerin, güzel ahlakı rehber edinen ahilerin yurdudur” dedi.

“Çankırı; Vatan uğruna kendini feda eden şehit ve gazilerimizin diyarıdır” diyen İlgezdi, “Bugün; Milletvekillerimiz, Parti Meclisi üyelerimiz ve Belediye Meclisi azalarımızla birlikte; Atkaracalar’dan, Yapraklı’ya; Bayramören’den, Şabanözü’ne; Çerkeş’ten, Orta’ya; Eldivan’dan Kurşunlu’ya; Ilgaz’dan, Korgun ve Kızılırmak’a yayılan yüreği güzel insanlarımızla bir araya geleceğiz” dedi.

“Çankırı’yı karış karış dolaşacağız” diyen İlgezdi, “Çankırı’nın Cumhuriyet tarihinde ve bizim kalbimizde önemli bir yeri vardır.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1925’te Çankırı’ya geldiğinde, halka hitaben yaptığı konuşmada “Millî görevimde muhtaç olduğum gücü ve yetkiyi sizden alıyorum” demiştir.

Gerçekten de Çankırı’nın yiğit halkı, Kuvayı Milliye’nin elinde yükselen bağımsızlık ateşini içtenlikle sahiplenmiştir.

Cumhuriyet devrimine katkı vermiş ve üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında, Türkiye yeniden imar edilirken, Çankırı da unutulmamıştır.

Ancak bugün bir gerçeğin altını çizelim:  Çankırı uzun yıllardır çeşitli nedenlerle ihmal edildiği için, bugün yetimdir.

“Baba” bildiği devletten gerekli ve yeterli desteği görmemektedir.

Karadeniz’i İstanbul’a, İç Anadolu’yu da Karadeniz’e bağlayan yolların merkezinde yer almasına rağmen, sanayileşememiştir. Oysa Çankırı’mız sahip olduğu demiryolu ve karayolu potansiyeliyle, büyük bir lojistik merkezi haline gelebilir.  Peki, yönetenler oy deposu olarak gördükleri Çankırı’nın potansiyeline inanıyorlar mı? Ne yazık ki hayır. Bakın Çankırı nüfusunun yüzde 35’ini, 15-40 yaş arası gençlerimiz oluşturuyor. Kent genelinde 65 bin genç iş gücü var. Oysa kentte ciddi bir istihdam sorunu var.

Neden? Çünkü kentin sahip olduğu yeraltı ve yerüstü kaynaklarını yeterince değerlendirmesine yönelik çalışma yok. Kent atılım yapmak istiyor ancak, yatırımcılar isteksiz. Çünkü geçmişte kurulan çok ortaklı özel sektör yatırımları başarısızlıkla sonuçlanmış. Özel sektör hevesli olmayınca kent gelinde girişimcilik kültürü ile Ar-Ge ve inovasyona olan ilgili de artmıyor.

Geriye kentin önünde umut kapısı olabilecek tarım, hayvancılık ve turizm sektörleri kalıyor! Evet, il genelinde organik tarım için koşullar son derece uygun! Zengin bir orman varlığımız var. Hayvancılığa dayalı sanayi kuvvetli bir potansiyele sahip. Dağ, yayla ve sağlık turizmi bakımdan zengin kaynaklarımız var. Peki, sonuç? Tarım alanları amacı dışında kullanılıyor. Köylerimizin yıllarıdır çözülemeyen sulama kanalları ile tarımsal ve hayvansal sulama ihtiyaçları var. Bir türlü çözülmüyor.

Turizm potansiyeli, ilin sırtında bir kambur olarak görülüyor. Kentin sahip olduğu turizm potansiyeline engel olan bürokratik labirentler var. Hepsi bir araya gelince de Çankırı çaresizlik sarmalına hapsediliyor. Hal böyle olunca işsizlik en büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor. İl dışına yoğun göç yaşanıyor.

Bugün ekmeğini, aşını, geleceğini Türkiye’nin başka kentlerinde arayan yani kendi ülkesinde “gurbetçi” olan 500 binden fazla Çankırılı var. Ne yazık ki bütün bu olumsuzluklar bir araya geldiği vakit Çankırı, haklı olarak, kendini yalnız hissediyor. Şunu önemle vurgulamak istiyorum; Çankırı ve Çankırı insanı asla yalnız değildir.

Bu şehir; yüreğimize nakış gibi işlediğimiz, kendimize yurt edindiğimiz Anadolu’nun önemli bir kavşağıdır. Tarihi ve kültürel birikimi en büyük hazinesidir. Düşük gelir ve yoksulluk bu kentin kaderi değildir. Yeter ki, bu kentin gücüne güvenilsin; Çankırı değişir, Türkiye gelişir. Bakın biz Çankırı’nın potansiyelini biliyor, Çankırılı hemşerilerimizin gücüne güveniyoruz.

CHP olarak, Çankırı’mızı kalkındırmak için yola çıktık. Bakın yüzde 95 saflıkta ve en az 800 milyon ton rezerve sahip ham kaya tuzu yatağımız var.

Biz Çankırı’yı tuzu ile dünyaya tanıtacağız. Tuz mağarasını turizme kazandıracağız. Çankırı uzak çağların yakın kentidir. Yaran kültürü bu kentin kimliğidir. Geniş kitlelerle buluşturacağız.

Yollar sadece sokakları, caddeleri birbirine bağlamaz. Biz kültürleri de yaşamları da birbirine bağlayacağız. İlimizin turizm potansiyelini ayağa kaldıracağız. Bakın, tarihi ve kültürel varlıklarını koruyan uluslar zenginleşirken, yok edenler yoksullaşırlar. Biz Çankırı’nın tarihine sahip çıkacağız. Çankırı’yı gençlerle birlikte ayağa kaldıracağız. İnanıyorum ki, çok kısa süre içerisinde Çankırı’yı cazibe merkezi haline getireceğiz ve göçü tersine çevireceğiz” dedi.

“Gün, bizim Çankırı’mıza olan borcumuzu ödeme günüdür” diyen İlgezdi, “Biz; ihmal edilen, görmezden gelinen, kaderine terk edilen bu kadim şehre cansuyu olmak istiyoruz. Biz bugün Çankırı’mızla kucaklaşmak, hasbihal etmek; mazluma umut, derdi olana derman olmak istiyoruz. İnanıyorum ki, günün sonunda, Çankırılı yurttaşlarımızla yeni gönül köprüleri kuracağız” dedi.

Basınla İstişare

Basından sorumlu İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç ve Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Çankırı’da görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile İl Başkanlığı’nda bir araya gelerek istişarelerde bulundu.

Güvenlik Üst Düzeyde

Günün ilk ışıkları ile birlikte teyakkuza geçen güvenlik güçleri CHP heyetinin Çankırı’ya gelişinden uğurlanışına kadar geçen sürede adeta kuş uçurtmadı.
Çankırı’da  üzücü olaya sebebiyet vermemek, kötü anılmasını önlemek  için alınan güvenlik tedbirleri ile heyetler adeta koruma ordusu ile gezdi.

Milletvekilleri, kent merkezindeki temaslarının ardından ilçelere geçti.

Bu haber 3029 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • 18 li
  2 ay önce
  Memlekete 3 kuruşluk bir katkısı olmayan,bilakis memlekette yapılan hayırlı işlere engel olan ve halkçı olduğunu iddia etmekle birlikte tamamen halktan kopuk bir hayat süren bir parti olan Chp den ne gördük şimdiye kadar Allah aşkına. Top sakal bırakmakla modernlik olsaydı keçiler en modern yaratıklar olurdu sayın başkan. Bırakın iftirayı,dedikoduyu ve terör partisi olan Hdp ye yaltaklık etmeyi de,şu memlekete ve de Çankırı'mıza ne faydam olur diye bir uğraş verin ya hu.
 • Dertli
  2 ay önce
  Dinime dahleden Müselman olsa derler ya tam bu söz cuk oturuyor bunlara. Yahu yapılmış ne varsa yapacağız diye yeniden tekrar etmeyi icraat saymak bunların genel başkanlarından kalma alışkanlık herhalde. Sizin tek yeteneğiniz yapılanları durdurmak ve yıkmaktır. Terörist ve terör seviciler sizi. Rezidans vurguncusu birine getirmeyin bari Çankırı'ya. Çankırılı bunları yemez hadi başka kapıya. Güvenlik önlemleri tabi ki sıkı olacak. Gittikleri bir çok yerde dayak atmaya kalkıyorlar çünkü. Acaba niye diye sormazlar mı?
 • T.saray
  3 ay önce
  Kim gelirse gelsin ister dinlersiniz ister dinlemez selam verip vermemek sizin elinizde yıllarca iktidar geldi gitti de Çankırı hala bir avuç yerden ibaret bizim çocuklarımız neden Ankara İstanbul İzmir Antalya gibi büyük şehirlerde siz bunu sorun yada devlet Hastanesi'nde yenen rüşveti sorun yıllarca yenisi yapılacak denen hastaneyi mesela
 • Vatan sever
  3 ay önce
  Teröristlerin bu topraklarda işi yok ya devlet başa ya kuzgun leşe
 • Anlamaya çalışıyorum, hangi yüzle?
  3 ay önce
  Rezidans sahibi sol yumruk hanım, kazanmak için bütün tuşlara basmaya gelmiş.