25 Milyon TL Tutarında 92 Proje İçin İmzalar Atıldı

İl Koordinatörü Akbıyık, sözlerini “Çankırı ekonomisinin gelişimi, yatırımların finansmanı konusunda IPARD Programı önemli bir yer tutmaktadır." diyerek tamamladı.

25 Milyon TL Tutarında 92 Proje İçin İmzalar Atıldı
18 Nisan 2019 - 19:10

TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü toplam yatırım tutarı yaklaşık 25 Milyon TL olan 92 proje için sözleşme işlemlerinin tamamlandığını duyurdu.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğü, IPARD II programı 3. Çağrı ilanı kapsamında hibe almaya hak kazanan 92 proje için faydalanıcılar ile hibe sözleşmelerini imzaladı.

 

Son olarak Merkez Aşağıçavuş Köyünde, toplam maliyeti 2.2 Milyon TL olan “Çendek 48 Başlık Süt Üretim Tesisi” projesinin sözleşmesi imzalandı. Bu projede dahil 3. Çağrı kapsamında imzalanan 92 projenin toplam yatırım tutarı yaklaşık 25 Milyon TL olduğu, projeler için faydalanıcılara ödenmesi ön görülen hibe tutarının ise 12,5 Milyon TL olduğu belirtildi.

 

TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, 3. Çağrı dönemi boyunca yaptıkları çalışmalarda IPARD II programının ilimizde daha etkin uygulanması için program kapsamında desteklenen tüm sektörlerden proje başvurusu almayı amaçladıklarını ve bu hedefin büyük ölçüde gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Akbıyık, “Çağrı kapsamında tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, kırsal turizm ve süt hayvancılığı gibi daha önce ilimizde desteklediğimiz sektörlere yeni örnekler eklemiş olduk. Bunun yanı sıra program kapsamında desteklenen ancak daha önce hiç sözleşme imzalamadığımız mantar yetiştiriciliği, yenilenebilir enerji ve ahşap işleme gibi alanlardan da proje almış olmaktan dolayı son derece mutluyuz. Söz konusu yatırımlar tamamlandığında ilimizde yatırım yapmayı düşünen girişimci ve çiftçilerimiz için somut örnekler oluşmuş olacak.” dedi.

 

Projelerin yatırım uygulama döneminin sürdüğüne değinen Emre Akbıyık, “Sözleşme imzaladığımız yatırımların bazıları sadece tarım makine ekipman alımı içerirken bazı projelerimiz ise inşaat işleri içermektedir. Satın alımlarını tamamlamış ve istenen belgeleri teslim etmiş sözleşmelerimizin bir kısmının ödemesini tamamladık, bir kısmının ise ödeme işlerine aralıksız olarak devam ediyoruz. İnşaat işleri devam eden projelerimiz ise yapım işleri tamamlandığında sözleşmede yer alan uygun harcamalar için hibelerinin ödemesi gerçekleştirilecektir.” dedi.

 

İl Koordinatörü Akbıyık, sözlerini “Çankırı ekonomisinin gelişimi, yatırımların finansmanı konusunda IPARD Programı önemli bir yer tutmaktadır. İlimizin bu hibe programından azami ölçüde faydalanabilmesi amacıyla çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Bu kapsamda hayvancılık yatırımı yapmayı düşünen yatırımcılarımızı 5. çağrı ilanı avantajlarından yararlanmak üzere proje hazırlamaya davet ediyorum.” şeklinde tamamladı.

 

Aynı zamanda Ziraat Teknisyeni olan genç çiftçi Sadık Çendek’i mesleği üzerine bir kariyer planladığı için tebrik eden Akbıyık, hayırlı olsun dileklerini iletti. Yatırımın tamamlanması ile 1,35 Milyon TL hibe desteği sağlanacağını ifade etti.

 

Bu haber 2362 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum