Belediye Başkanı Esen, MHP İl Başkanı Kurt, İl Müftüsü Keleş'ten Regaip Kandili Mesajları

İdrak edeceğimiz üç ayların ve kutlu gecelerin bu güzel vatanı ve devleti bizlere emanet eden şehitlerimiz, ahirete irtihal eden gazilerimiz hakkında rahmete, milletimiz, bütün Müslümanlar...devamını okuyunuz.

Belediye Başkanı Esen, MHP İl Başkanı Kurt, İl Müftüsü Keleş'ten Regaip Kandili Mesajları
17 Şubat 2021 - 11:53 - Güncelleme: 17 Şubat 2021 - 17:00
Başkan Esen’in Regaip Kandili Mesajı

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen,  Regaip Kandili dolayısı ile bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Esen, birlik ve beraberlik vurgusu yaptığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bizleri Ramazan ayına ulaştıran üç ayların müjdecisi Recep ayının ilk kandil gecesi olan Regaip Kandili barış, huzur, kardeşlik, mutluluk, bolluk ve bereket adına güzel değerlendirmemiz gereken gecelerdendir. Bu gece, Yüce Allah tüm milletimize rahmetinden bol bol nasip eylesin.

Hiçbir insanı birbirinden bağımsız düşünemeyiz. Toplumsal alanda her bir fert, zincirin bir halkasıdır. Birlik, beraberlik ve dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu mübarek günlerde insani ve ahlaki meziyetlerin daha da yaygınlaşmasına gayret etmeli ve insanlığa olumlu katkılar sağlamaya çalışmalıyız. İyi olmanın, iyi düşünmenin hepimize iyi geleceğini unutmamalıyız.

Son bir yıldır üzerimize kara bulut gibi çöken salgın hastalık karşısında özellikle sağlık çalışanlarımızın olağanüstü çabası takdire şayandır. Onlara sabır ve güç diliyorum. COVİD-19 salgını sürecinde ortak hareket etmenin, birbirimizin haklarına değer vermenin bir kez daha önemini gördük. Tüm dünyanın salgından en az hasar ile kurtulmasını diliyorum.

Bu vesile ile başta hemşehrilerim olmak üzere Türk-İslam âleminin Regaip Kandili’ni içtenlik ve samimiyet ile kutluyor, bu mübarek gecenin ülkemiz ve tüm insanlık adına sağlık, mutluluk ve huzura vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum."


İsmail Hakkı Esen =>Çankırı Belediye Başkanı


MHP İl Başkanı Kurt’un Üç Aylar ve Regaip Kandili Kutlama Mesajı


Milliyetçi Hareket Partisi Çankırı İl Başkanı Sayın Ahmet Kurt’ un Üç Aylar ve Regaip Kandili Kutlama Mesajı

Hidayet ve rahmet kaynağı olan, Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği Ramazan ayının yaklaştığını müjdeleyen mübarek aylarla buluşmanın saadetini yaşıyoruz. Üç aylar, Müslümanların geçmişinin muhasebesini yaparak ibadetlerini yoğunlaştıracağı, günahlarından arınacakları, aralarında sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın hazzını yaşayacakları önemli zaman dilimleridir. Üç ayların gelişi, yeniden derin bir tefekkürün ve kapsamlı bir nefis muhasebesinin yapılması için mühim bir fırsattır.

Regaib; kelime anlamı itibariyle istemek, beğenmek ve arzu duymak anlamına gelir. Bu kutlu gecede semaya açılan eller inşallah geri çevrilmeyecek, vecd ile dua eden diller inanıyorum ki unutulmayacaktır. Böylesi manevi an ve dönemlere bizleri ulaştırdığı için Cenab-ı Allah’a şükretmek hepimizin mükellefiyetidir.

Rahmet elçisi, iki cihan güneşi, ahlak ve iman kalesi Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) ana rahmine düştüğü ve Üç ayların habercisi olan Regaip gecesini dünyayı saran Covid 19 nedeniyle bu yıl da hüzünle ihya edeceğiz. Kıymetli hemşehrilerimin ve büyük Türk milletinin bu hayır ve rahmetle bütünleşmiş Regaip Kandil’ini tebrik ediyor, esenlikler diliyorum. Türk ve İslam dünyasının huzura kavuşması, dirlik bulması ve birliğinin daim olması niyazı ile sözlerime son veriyor saygılarımı sunuyorum.


Milliyetçi Hareket Partisi Çankırı İl Başkanı=>Ahmet Kurt


İl Müftüsü Keleş'in Regaip Kandili Mesajı

Dua Ve Mağfiret Mevsimi: Üç Aylar

Kur’an-ı Kerim’de “Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin” (Tevbe, 9/36) buyurulmaktadır.

Müminler için bütün günler ve aylar, Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla ve kulluk bilinciyle geçirilir. Bununla birlikte üç aylar olarak bilinen kutlu zaman dilimi, manevi coşkuyu daha yoğun yaşayacağımız, nefis muhasebesi yapacağımız, ibadet ve taate, tövbe ve istiğfara, hayır ve hasenata, iyilik ve güzelliklere daha fazla yöneleceğimiz rahmet, mağfiret ve arınma mevsimidir.

Regâib kandiliyle başlayan, Mirac ve Berat gibi kandiller zincirini içinde barındıran bu manevi mevsim; ‘Allah’ın emrine saygı ve Allah’ın yarattıklarına şefkat göstermek’ şeklinde formüle edilebilecek olan İslâm’ın rahmet mesajlarının mümin dimağlarda ve gönüllerde diri tutulmasına, toplumsal hayatta da daha fazla hissedilmesine vesile olmaktadır.

Üç aylar;  bin aydan daha hayırlı insanlık âlemini karanlıktan aydınlığa çıkaran, dalaletten hidayete ulaştıran, müminler için şifa kaynağı olan Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu Kadir gecesiyle zirveye ulaşan, Ramazan bayramıyla da maddî ve manevî alanda “Bayram”a dönüşen manevi yükseliş ve bağışlanma aylarıdır.
18 Şubat 2021 Perşembeyi Cuma’ya bağlayan gece de rahmeti, bereketi, fazileti ve mağfireti bol, kutlu bir zaman dilimi olan bu üç ayların müjdecisi Regaib kandilidir.

Dilimizde arzu, istek, emel, tutku anlamlarına gelen Regaib; geleceğe, istikbale yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren, her türlü rağbetimizi Rabbimize yöneltmemiz gerektiğini hatırlatan mübarek bir gecedir.

Bu gece; Allah’ın mağfiretinin, engin lütuf ve kereminin üzerimize sağanak sağanak yağdığı rahmet gecesidir.

Bu gece; günahlardan arınma, tövbe ve istiğfar gecesi, günahlarla sarsılan ruh dünyamızı ve kalbimizi yeniden onarma vesilesidir.

Manevi bir kazanç mevsimi olan bu aylarda farz ve nafile ibadetlere önem verdiğimiz gibi yapmış olduğumuz hatalarımızı gözden geçirip bir nefis muhasebesi yapmalı, günahlara bir daha dönmemek üzere pişmanlık duyarak tövbe ve istiğfar etmeliyiz.

Netice olarak idrak ettiğimiz üç ayları ve bu mübarek kandil gecelerini bir fırsat bilmeli, Rabbimizin rızasını kazanacak salih amelleri işlemeye çalışmalıyız. Peygamberimiz s.a.s.)’in “Allahım Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle ve bizi Ramazana kavuştur.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259) duasıyla üç aylara ne kadar değer verdiğini hatırımızdan çıkarmamalıyız.

İdrak edeceğimiz üç ayların ve kutlu gecelerin bu güzel vatanı ve devleti bizlere emanet eden şehitlerimiz, ahirete irtihal eden gazilerimiz hakkında rahmete, milletimiz, bütün müslümanlar ve insanlık âlemi için hayırlara, güzelliklere, mutluluğa, birlik ve beraberliğe vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.


Bürhan Keleş =>Çankırı İl Müftüsü

Bu haber 2727 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum