Bisiklet Yolu Amaçlarının Dışında Kullanılsın Diye mi Yapıldı? (Özel Haber)

Çankırı Atatürk Yolu (Deveyolu) üzerinde Şehit Yahya Coşkuner İlkokulu’ndan başlayarak Kenbağ Mevkiine kadar toplam 4 bin metrelik mesafeyi kapsayan bisiklet-yürüyüş ve araç yolunu kullanmasını dahi bilmiyoruz.

Bisiklet Yolu Amaçlarının Dışında Kullanılsın Diye mi Yapıldı? (Özel Haber)
23 Haziran 2019 - 19:11

Atatürk Yolu (Deveyolu) Bisiklet-Yürüyüş ve Araç Yolu amaçlarının dışında kullanılmaya başlamış.

 

Çankırı Atatürk Yolu (Deveyolu) üzerinde Şehit Yahya Coşkuner İlkokulu’ndan başlayarak Kenbağ Mevkiine kadar toplam 4 bin metrelik mesafeyi kapsayan bisiklet-yürüyüş ve araç yolu projesinin yapımı tamamlandı. Proje kapsamında; 7,5 m genişliğinde araç yolu, 2,5 m genişliğinde bisiklet yolu, 2 m genişliğinde yürüyüş yolu, 1,5 m genişliğinde kaldırım olmak üzere toplam 17 bin m platform genişliği yapıldı.  İlimizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının standartlarına uygun yapılan ilk bisiklet yolunu baktık gördük ki hizmetinin dışına çıkmış herkes kafasına göre kullanmaya başlamış, bizde kimseden çekinmeden aldık elimize fotoğraf makinemizi yaşananları görselle dik.

 

Milli Servet Yazık Günah...

 

İnsanımız çöpünün, dışkısının nereye gittiğini bilmiyor... Yetkililerimiz lütfen ilgilenin yeterli denetim yok mu? Yol kenarındaki şişe cam kırıkları da cabası. Böyle insanlar olduğu sürece hiçbir şey değişmez Çankırı’da bilginiz olsun.

 

Bu özel haberimizi gözlemlediğim, fotoğrafladığım bir örnekle sonlandırmak istedim. Usta kalem, Çankırı, Çankırılı sevdalısı, şehrin haber dalında tek umudu olan Mustafa Çelik Diyor ki; “Açık alanda alkol tüketimi aslında yıllardır yasak. Dediğim gibi yola atılan şişe cam kırıklarının oluşturduğu çirkin görüntüleri içkiyle veya onun şişesi ile sınırlandırmamak lazım. Diğer bir örnek parkta, piknikte soda içmek yasak değil. Fakat; görüyoruz ki yine de elimizde kalan şişeleri motor veya arabadan rast gele atıyorlar.

 

Dün önümde giden bir araç aheste ahaste seyir halinde idi, benim ne işle meşgul olduğumu bilmiyor olmalı ki arabanın camından seri bir şekilde çöpleri ard arda atmaya başladı (Tabi ben hiç bozuntuya vermedim motor üzerinde yolu kontrol etmeye devam ettim), önce boş sigara paketi attı sonra içtiği kola kutusunu attı, daha sonra biten paketinin yerine yeni açtığı paketin jelâtinini ardından da kâğıdını attı, olacak ya en kötüsü de boş alkol şişesi attı.

 

Şunu söylemek istiyorum, “Konu sadece insanların bilinçsizliği, empatiden yoksunluğu. Piknik alanına çöp atan aile 1 hafta sonra piknik alanındaki çöplere isyan ediyor, suçu kendinde aramıyor hiç. Kısacası örneğini verdiğim araç sürücüsü ve araç içerisindeki insan bir gün yola attığı o alkol şişesinin kırılıp diğer bir zaman kendi otomobilin lastiğini yaracağını, parçalayacağını.

 

Kısacası özel aracım olsun, özel motosikletim olsun biniyorum şehri tur atıyorum. Kim ne yapıyor, nerde bir kusur, hata var gözetliyorum, takip ediyorum. Çankırı ve Çankrılı insanlarımızın menfaatine yararlı hizmetleri yerinde görerek, fotoğraflayarak yetkililerimizi göreve davet ediyoruz. Sonuçta yaptığım hizmetimle, özel görevimle yetkililerimizde memnun, duyarlı halkta memnun.

 

Sanırım söz konusu yolu ara ara temizliyorlar galiba ama sürekli şişe kırıkları var yolda.. Çünkü Çankırılı olsun veya olmasın insanlar yeni yapılan bisiklet yoluna bira şişesi atmaya bayılıyor, yolu kafasına göre kullanmaya bayılıyorlar.

 

Ayrıca ev diye bir şey var. İlle de arabada içmek zorunda değil kimse. Arabada içen rezil de şişesini yola atmak zorunda değil tabi. Araçlardan aşağı soda şişesi atan adamı ben anlamıyorum yani. Bu nasıl bir ilkelliktir. O şişe kolay kırılan şişe de değil, bisikletliyi kaydırıp düşürme ihtimali de var.

 

Biz Çekirdek Çitlemeyi, Çekirdeğin Kabuğunu oturduğumuz Yere Atmayı Çok Seven Milletiz!!!

 

Daha bugün yine ve yeniden 'bir insan kılığında mahlûkata! denk geldim ve dedim ki; ne yapılsa yapılsın, ne eğitime tabi tutulsa tutulsun ne ceza verilirse verilsin dövsen, sövsen yine değişen bir şey yok. Bu Çankırı ve ülke bitmiş çok dan dibe vurmuşuz.. Daha çok cam kırıkları, mangalcılık, saygı beklemek vb.. ben görmem ömrüm yetmez belki 31. yüzyılda ama bu evrensel gidişat ona da imkan vermiyor. Nokta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Not: Yol da görsellediğimiz alkol şişesi, kola vb. gibi kutular ile bazı iğrenç görüntüleri yayınlamak istemedik. 

Bu haber 5191 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • hilmi şan
  11 ay önce
  Yapılan her ne olursa olsun öncelikle kullanmayı sonra da korumayı malesef bir türlü öğrenemiyoruz bazan diyorum yapılanlara layık değiliz
 • Ekrem soysal
  11 ay önce
  Günümüz anlayışında içki içen çağdaş, çevreyi kirleten özgür sayılıyorsa daha çok benzeri konulara şahit oluruz, Mustafa bey sen yılma aynen devam.
 • Salih18
  11 ay önce
  İlle de eğitim. Eğitmediğiniz, Vatan, Millet sevgisi, Allah(cc) Peygamber (sav) korkusu vermediğinizin insana bilgi yüklerseniz, elde ettiği yetkiyi kendi menfeatleri için kullanır. Kendi menfaatini herşeyden üstün tutar ve her çeşit rezilliği Yapar. Şehirde lüzumsuz işlerle uğraşanları uyaracak, ikaz edecek bir A takımı olsa daha mı iyi olur ki? :))