Çocuklarımızın Geleceği Sokakta Değil Okulda

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü 3. sınıf öğrencileri Ayşenur Kalaycıoğlu, Büşra Belgiç, Fatma Yılmaz, Gamze Nur Belgüzar, Zeynep Sarı...devamını okuyunuz.

Çocuklarımızın Geleceği Sokakta Değil Okulda
13 Mayıs 2024 - 02:43 - Güncelleme: 13 Mayıs 2024 - 02:47
Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü 3. sınıf öğrencileri, Sokakların çocuklar için tehlike yarattığına dikkat çekerek “Çocuklar Sokakta Değil Eğitimin İçinde Olmalı! Dediler.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü 3. sınıf öğrencileri Ayşenur Kalaycıoğlu, Büşra Belgiç, Fatma Yılmaz, Gamze Nur Belgüzar, Zeynep Sarı Sokak Sosyal Hizmeti dersi kapsamında sokakta dilenen çocuklar konusunda esnafı bilgilendirme çalışması yaptı.

Öğrenciler bilgilendirme kapsamında şu cümleleri kurdu: Sokakta dilendirilen çocuklara verilen paralar çocuklara değil, onları dilendiren kişilere gitmektedir. Ayrıca verilen para çocuğun iyi oluş haline bir fayda sağlamadığı gibi çocuğu çok boyutlu risklere açık hale de getirmektedir. Dilendirilen çocuklara para verilmesi onların eğitim hayatından kopmasına ve kolay yoldan para kazanmak istemesine sebep olmaktadır.

Esnaf bilgilendirme karşısında çocuklara neden dilendiklerini sorduklarında alışkanlık olduğu cevabını aldıklarını, hep aynı kişilerin dilenmek amaçlı dükkanlarına geldiğini, bazılarının ise kendisinin ya da dükkandakilerin çocuklara üzülüp para verdiğini belirtti.


"Sokaktaki çocuklar, ailesinden giderek az destek alan, ailenin geçim sorumluluğunu çalışarak paylaşmak zorunda kalan çocuklardır. Sokak çocukları ise, günlük yaşamlarını ailelerinden hiçbir destek almadan, bir başlarına sağlayan çocuklardır. Bu çocuklar sokağı kendi evleri gibi görürler. Yoksulluk, doğal afetler, savaşlar ve göçler sokakta yaşamaya neden olabilmektedir. Sokak çocukları şiddetin, ilaç ve alkol kullanımının olduğu kalabalık ev ortamları ile savaştan ve göçten dolayı bölünmüş topluluklardan gelirler. Ülkemizde terörden kaçan çocuklar eğitim sorunlarından başka yaşam zorluklarına karşı da mücadele ediyor. Çocukların sokaklarda karşılaştıkları suçlar ve yaşadıkları psikolojik, eğitimsel, ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlar tüm boyutlarıyla incelenmeli ve önlemler alınmalıdır.”

Çocukların sokak yaşamından uzaklaştırılması, sokaktan kurtarılıp, eğitim hayatına döndürülmesini sağlamak amacıyla; tüm çankırılı vatandaşlarımızın bu sorumluluğu hissetmesi ve çalışma içerisinde yer almalarını diliyoruz.

Bu haber 2590 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum