Çankırı'da İstiklal Marşı'mızı En Güzel Okuyan Öğrenciler Ödüllendirildi

Bugüne kadar bin 500’e yakın öğrencinin yarışmaya katıldığını ve 120 öğrenciye ödül verildiğini de aktaran Bölükbaşı, Ankara’ya düzenledikleri geziye de 500’e yakın öğrencinin katıldığını ifade etti.

Çankırı'da İstiklal Marşı'mızı En Güzel Okuyan Öğrenciler Ödüllendirildi
15 Mart 2021 - 21:08 - Güncelleme: 15 Mart 2021 - 21:14
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma Ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Çankırı İl Başkanlığı tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasının 10.’su bu sene koronavirüs pandemisi nedeniyle online olarak gerçekleştirildi. Yarışmada dereceye giren öğrenciler için ödül töreni programı düzenlendi.

12 Mart Cuma günü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül törenine Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, MHP Genel Başkanı Baş Danışmanı Dr Ali Güler, MHP Merkez Disiplin Kurulu üyesi Av. Dr. Ahmet Korhan Mastı, STK temsilcileri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından programda konuşma yapan TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı, “Çankırı TÜRKAV olarak İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yılında Bağımsızlığımızın sembolü milli marşımız İstiklal Marşımızı güzel okuma yarışmasında Çankırı’mızın gençlerini onuncu defa bir araya getirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

Bugüne kadar bin 500’e yakın öğrencinin yarışmaya katıldığını ve 120 öğrenciye ödül verildiğini de aktaran Bölükbaşı, Ankara’ya düzenledikleri geziye de 500’e yakın öğrencinin katıldığını ifade etti.

“Amacımız çocuklarımızı, öğretmenlerimizi, okullarımızı yarıştırmak değil, tek gayemiz milli marşımızı genç beyinlere eğlenerek kazıtmaktır” diyen Bölükbaşı, “TÜRKAV olarak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, onları hatırlatmak ve Çankırı’mızın güzide insanları ile birlikte yad etmek bizim asli gayemizdir” dedi. Bölükbaşı ayrıca, TÜRKAV olarak birçok program ve çalışmaya imza attıklarını ve bundan sonrada devam edeceklerini söyledi.

Gerçekleştirilen ödül töreninde konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, şuana kadar bin 200 üzerinde öğrencinin İstiklal Marşı’nı okuyarak ezberlediğini söyledi. Öztürk, “Kaybedeni olmayan bir yarışma bu.

Öğrencilerimiz 1 aydır evlerinde İstiklal Marşı okudu ve özümsedi. Hem kendileri hem aileleri marşımızı daha iyi anladı. Bu bir bağımsızlık mücadelesi. Akif’in yetişmesini ve hayatını bilirseniz İstiklal Marşı’nın başı ile son mısrasını çok iyi değerlendirirsiniz” dedi.


Gerçekleştirilen yarışmada dereceye girenlerin tamamına yakının kız öğrenci olmasının ayrı bir mutluluk olduğunu da ifade eden Öztürk, tüm öğrencileri tebrik etti. Programda ödül veren protokol üyeleri de sırayla selamlama konuşması yaptı. Yapraklı Belediye Başkanı Ömer Güngör’de yarışmada dereceye giren öğrencileri ailesiyle birlikte, Yapraklı ilçesi Hazım Dağlı Tabiat Parkı’nda bulunan bungalov evlerinde 1 gün ağırlamak istediklerini söyledi.

Yarışmada dereceye giren isimler şöyle:


İlkokullar kategorisi: Can Su Emiroğlu birinci, Ecrin Çağıran ikinci ve Nilgün Çetinkaya üçüncü.

Ortaokullar kategorisi: Fatma Sude Altay birinci, Zeynep Ela Çubuk ikinci ve Zeynep Sağlam üçüncü

Liseler kategorisi: Hayrun Nisa Gökçeoğlu birinci, Ebrar Nil Martin ikinci, Tuğba Karadeniz ile Enes Öztürk eşit puan alarak üçüncülüğü paylaştı.

TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı’nın Tam Konuşma Metni:

MHP Genel Başkanı Baş Danışmanı, Sayın Dr Ali Güler hocam, MHP Merkez Disiplin Kurulu üyesi Sayın Av.Dr. Ahmet Korhan Mastı, Dr.Abdullah Cüneyt Küsmez, Dr.Veli Fatih Güven, Sayın Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı, Sayın Misafirler, Hanımefendiler, Beyefendiler,  Sevgili Gençler, Basınımızın Değerli Mensupları

TÜRKAV olarak pandemi dolayısıyla zoom üzeren düzenlediğimiz 10.Geleneksel İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması’na hoş geldiniz, şeref verdiniz…

Cenabı Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın diyen Mehmet Akif Ersoy’u rahmet minnet şükranla anıyoruz. Ruhu şad mekanı cennet olsun.

Çankırı TÜRKAV olarak İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yılında Bağımsızlığımızın sembolü milli marşımız İstiklal Marşımızı güzel okuma yarışmasında Çankırı’mızın gençlerini onuncu defa bir araya getirmenin gururunu yaşıyoruz.

Bu güne kadar 1200-1500 civarında öğrencimiz yarışmaya katılmış 120 öğrenciye ödül verip, 500 civarın da öğrencimizi Ankara gezisi düzenleyip, Anıtkabir Derneği yönetim Kurulu üyeleri Dr. Ali Güler hocam Av.Dr. Ahmet Korhan Mastı beylerin öncülüğünde Anıtkabir’de çelenk koyma töreni düzenlenip orduevinde ikramlarda bulunmuşlardır. Kendilerine TÜRKAV olarak çok teşekkür ediyoruz.

Kıymetli misafirler, amacımız çocuklarımızı, öğretmenlerimizi, okullarımızı yarıştırmak değil, tek gayemiz milli marşımızı genç beyinlere eğlenerek kazıtmaktır.

Bu toprakları kanlarıyla sulayarak vatan yapan aziz şehitlerimizi sizlerin huzurunda

Ey tarihin en büyük şahadet destanını yazanlar!

Ey şerefinin ölçüsü, tarihin ufuklarına sığmayan kahramanlar!

Ey yüreği avucunda, kefeni sırtında olanlar...

Ey er oğlu er, yiğit oğlu yiğitler.

Allah ve Resulünün övdüğü makama yükselenler.

Ey toprağın koynuna gülerek girenler...

Türk Milletinin şan ve şerefine leke sürdürmeyenleri Bir kez daha selamlıyorum…

TÜRKAV olarak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, onları hatırlatmak ve Çankırı’mızın güzide insanları ile birlikte yad etmek bizim asli gayemizdir.

12 Mart’ta çocuklarımız ve gençlerimizin sesleriyle coşuyor;

18 Mart’ta Karatekin Parkında Çanakkale’deki kahramanlarımızı üzüm hoşafı ve kuru ekmekle hatırlıyor;

Sarıkamış da şehit düşen askerlerimizin ruhlarına birer Fatiha’yı sıcak tarhana çorbasının ardında gönderiyoruz;

Üç aylara helva dağıtımı ile girip, 3 Mayıs’ta Türkçülük ve Hıdırellez Bayramını ifa ediyoruz.

Kıymetli dostlar yarışmamıza maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen başta sayın valimiz, Belediye Başkanımız olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza, esnaflarımıza, yarışmamızın onuncu kez yapılmasına katılarak destek olan okullarımızın idareci, öğretmenlerine, öğrencilerine, salonun hazırlanmasına yardımcı olan Kız Meslek Lisesi Müdürümüze, öğretmen ve öğrencilerine, TÜRKAV yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyorum.

Sevgili Misafirler

TÜRKAV olarak bizler Devlet ile el ele Millet için çalışıyoruz,

Ya Devleti Tanırsın Ya Devletsiz Kalırsın

Ya Devlet Başa Ya kuzgunlar leşe diyor son sözüm.

Ne Mutlu Türküm Diyene

Bu haber 4336 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum